Дувачи Филхармоније у „Силиконској долини”
Пре неколико вечери у раним вечерњим сатима дувачки квинтет Београдске филхармоније дошетао је до једног од кафића начичканих у београдској Улици Страхињића бана и поставио сталке с нотама насред улице. Музичари у свечаним оделима извели су кратку композицију, а онда развили транспарент на ком је писало „Хвала што не долазите”.
Гости популарног престоничког кафића у крају који се обично везује за силиконске лепотице и опасне момке с бесним аутомобилима и телефонима паметнијим од власника у почетку су збуњено посматрали неочекивани перформанс, да би на крају великим аплаузом наградили музичаре.
Откуд дувачи у „Силиконској долини” разјашњено је врло брзо када је почело „лајковање” снимка догађаја на друштвеним мрежама.
Београдска филхармонија последњих година се истиче запаженим маркетиншким кампањама, али овог пута има сасвим нови концепт такозваног герилског маркетинга који судећи по првим реакцијама даје одличне ефекте.
Видео-клип је преко друштвених мрежа за пола дана поделило више од 10.000 људи, и погледало неколико десетина хиљада.
Вођа креативног тима редитељ Владимир Ђукелић каже да је порука циљано провокативна и смишљена управо да изазове реакције како би људи више причали о уметности и култури.
– Овај вирални маркетинг је промоција почетка нове сезоне за коју су готово све карте већ распродате, тако да циљ није била продаја, већ жеља да усмеримо пажњу ка класичној музици која може бити провокативна, интригантна и емотивна као и поп култура – објашњава Ђукелић, главни креативац Фондације Београдске филхармоније.
Овај улични перформанс је на неким сајтовима већ проглашен за најбољу српску рекламу, али нису сви одушевљени поруком. Има и негативних коментара да је реклама увредљива, јер можда неко од „прозваних” гостију кафића иде на концерте озбиљне музике.
– Поента је да људи размисле о томе да ли иду на концерте и ако не иду зашто не иду. Не мислим да сам било ког увредио и не бих то персонализовао – каже Ђукелић.
Извођење композиције „AmazingGrace”, хришћанске химне енглеског песника и свештеника Џона Њутна, коју су музичари изабрали, донело им је аплауз. Ђукелић каже да су гледаоци реаговали као публика која долази на концерте и да нико није очекивао толики аплауз.
– Схватили су да то није „прозивка” како то људима делује на прву лопту. Одмах су схватили о чему се ради и то се види на снимку.
Кампања се наставља, али следеће кораке креативни тим не жели да открива, осим да је нова „акција”, и то концертна, заказана за 9. септембар.
Ј. Ј. К.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


