И лепо и корисно
Уколико сте у дилеми – треба вам већи стамбени простор, а немате довољно новца или вам је досадило у загушљивом велеграду, покушајте да добијете праву информацију о понуди некретнина у мањим градовима. То је, свакако, још један разлог за одлуку о пресељењу или, можда, зашто не, и повратку у завичај.
– У мањим местима је одлична понуда, али се тешко долази до правих информација. Проблем је ту, углавном, не постоје агенције за промет некретнина већ се све обавља преко адвоката. На пример, људи из Пожаревца се интересују како могу да продају стан у строгом центру који не користе. То би могло да буде интересантно за млађи брачни пар са децом који би могао да купи простран, квалитетан стан у лепом граду, у коме постоји и добра могућност за запошљавање. Недавно смо имали пример да је млади брачни пар остао без посла и одлучио да се пресели у Зрењанин. Продали су стан у Београду и за тај новац купили одговарајући стан и киоск у Зрењанину! Тако су, поред стамбеног, решили и проблем запошљавања. Дакле, промена средине може да буде вишеструко корисна – наглашава Ивана, менаџер једне од агенција за промет некретнина.
За промену средине одлучују се и старији који желе у миру да проведу пензионерске дане. Према речима наше саговорнице, најбољи деманти оних који сматрају да је старијима место у већим градовима због могућности лечења јесте пример људи који су купили стан у Доњем Милановцу:
– Брачни пар пензионера купио је стан у самом центру где им је све близу. И дом здравља, и одлично снабдевен маркет, пошта, банка, пијаца. Доњи Милановац, као пријатан и еколошки чист градић у чијој близини је Национални парк Ђердап, привлачан је и за младе. На пример, за 40.000 евра овде може да се купи стан од 40 и пословни простор од 20 квадратних метара. За оне који се баве приватним послом може да буде интересантна и близина Румуније која је у овом тренутку у многим стварима испред нас. Румунске фирме имају одличну сарадњу са европским и ту постоји шанса за развој посла. Још су ниже цене кућа и викендица које су удаљене од центра. Примера ради, кућа од 130 квадрата и пет ари плаца у близини познатог туристичког центра Лепенског вира може да се купи за само 17.000 евра.
Наша саговорница наглашава да је посебна погодност што људи који продају куће најчешће буквално поклањају и комплетно покућство, намештај, белу технику… Каже да је у последње време интересантна и Бела Црква. Недавно је једна породица продала стан у Београду и купила кућу у поменутом градићу од 80 квадрата са 15 ари плаца за само 4.000 евра! Аранђеловац такође може бити интересантан не само као ваздушна бања већ и за удобан и здрав живот далеко од градске вреве. У овом градићу, на пример, луксузна кућа од 540 квадрата са 14 ари плаца продаје се за 120.000 евра.
– Недавно смо имали случај да је један старији брачни пар продао стан у Београду и купио одговарајући у Новом Саду, пре свега зато што им је ћерка добила посао у том граду. Сви су били изузетно задовољни. Занимљиво је да и Кинези, који важе за вешт пословни свет, у последње време доста улажу у некретнине у градовима широм Србије – каже Ивана.
И у агенцији Цветковић-Рошков наглашавају да има интересовања за живот у унутрашњости, али да не постоји проток информација.
– Кад је у питању сарадња са Суботицом, Новим Садом, Нишом, где постоје агенције за промет некретнина, све је много лакше. Ипак, ако нам се клијенти обрате са жељом да купе стан или кућу у мањем месту потрудимо се да им удовољимо. Има млађих брачних парова који желе већи стамбени простор, а нису у могућности да плате цену у граду, зато се одлучују да купе кућу, на пример, у Барајеву или Врчину. Цене су повољне, услови живота добри, а саобраћајне везе са Београдом одличне – истиче Мирослав Цветковић, директор агенције.
Дакле, размислите. Пресељење може бити вишеструко корисно.
-----------------------------------------------------------
Старачки дом
– Недавно је брачни пар одлучио да прода стан у Јовановој, дакле, на изузетно доброј локацији, и добијени новац је уложио у изградњу старачког дома у месташцу Мраморак недалеко од Делиблатске пешчаре. Тако сам и сама дошла на идеју да на плацу који имам у Заклопачи саградим установу која ће бринути о старим лицима – каже Добрила Величковић, шеф пословнице агенције Феникс.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


