Пољски премијер преговара с навијачким групама
„Пољска живи за Европско фудбалско првенство 2012”, истиче наш бивши репрезентативац Бојан Исаиловић, који с породицом живи у Лублину и с великим успехом чува мрежу тамошњег прволигаша Заглебја и додаје:
– Пољаци су веома посвећени овом догађају и раде пуном паром. Стадиони на којима ће се шампионат играти су завршени. Легија већ користи стадион у Гдањску, а Џорџ Мајкл је концертом отворио објекат у Вроцлаву. Преостало је само да их „нашминкају” и да се заврше, углавном, још неке организационе ствари. Сређују и путеве, јер желе да такмичење протекне на највишем нивоу.
Организација великог континенталног такмичења повећала је интересовање и за национално првенство и за репрезентацију:
– Сваку прилику користе за пријатељске утакмице. После мечева с Мексиком и Немачком на реду су дуели с Јужном Корејом и Белорусијом. Атмосфера је веома пријатна. Све је у духу фудбала.
Пољаци, који ће „Евро 2012” организовати заједно с Украјинцима, имају великих проблема с хулиганима. На питање како се припремају за борбу против њих, Исаиловић је одговорио:
– Ништа не препуштају случају. Полиција вежба у специјалним салама с тренажерима који симулирају и до 16.000 хулигана. Председник фудбалског савеза Гжегож Лато и премијер државе Доналд Туск разговарају с вођама навијачких група. Мислим да неће бити проблема.
Голман „рудара” из Лублина даље објашњава:
– Овде свака регија има клуб у елитном рангу и велики је ривалитет међу њима. Постоје „пријатељске” и „непријатељске” регије. Јасно је, међу којима владају сукоби и хаос. Срећом, нема ни ватреног, а ни хладног оружја. У питању су „само” туче. Међутим, на „Евру 2012” сви ће они бити уједињени и навијаће за своју репрезентацију. Због тога се организатори плаше провокација навијача других селекција, односно како ће домаћи реаговати, јер умеју да буду веома агресивни. Надају се да ће утицати да, ипак, не наседну.
Државно првенство ће се завршити средином маја. Планирано је да на стадионима у Варшави, Вроцлаву, Гдањску и Познању буде замењена подлога и да учеснике Европског првенства дочека нова трава.
– Многи гости завршног турнира биће позитивно изненађени оним што буду видели. Није ово она земља од пре 20 или 30 година. Напредак је очигледан. Уосталом, то доказује и повећано интересовање за пољски фудбал. Француски „Канал плус” је обновио уговор са „Екстра класом”. Сада се сваке недеље по две-три првенствене утакмице преносе на каналу „Евроспорт 2” – нагласио је Исаиловић.
И за крај, какви су Пољаци?
– Тешко је дати генералну оцену за све . Ипак, мало су „хладнији” од нас. Раде од јутра до сутра. Нема превише дружења, слава, прослава и „лумперајки”, мада се посећују. Иду једни код других на кафу. Максимално су коректни и нема подметања ногу или „бушења”.
Ђорђе Смиљанић
-----------------------------------------------------------
У припреми нови уговор
Са континенталним шампионатом истиче и Исаиловићев уговор са Заглебјем, али Пољаци не чекају:
– Руководство клуба ме је обавестило да спрема нови уговор. Пошто ми садашњи истиче на лето и могу већ у јануару да потпишем за неки други клуб, желе да посао завршимо знатно пре зимске паузе. Задовољни су и они са мном, а и ја с њима. Најавили су ми да ће услови бити много бољи него досадашњи, којима сам, искрено, задовољан.
-----------------------------------------------------------
„Флексибилан” буџет
Заглебје је финансијски и организационо веома стабилан клуб. То и не чуди с обзиром да је главни спонзор „КГХМ”, корпорација која се бави производњом бакра и сребра. Годишњи буџет клуба је око 24 милиона евра.
– Постоји могућност, уколико играма и резултатима оправдамо њихова улагања, и да дуплирају новчана средства која издвајају за клуб. Пољаци су рационални. Код њих нема ни разбацивања, ни „просипања” пара – каже Исаиловић.
-----------------------------------------------------------
Лена прича на три језика
Бојан Исаиловић живи у Лублину са супругом Аном и кћеркицом Леном, која ће ускоро напунити 18 месеци.
– Наравно да има тренутака носталгије, али смо се у потпуности навикли на овдашњи начин живота. Малтене као да смо код куће. Живимо мирно, породично. Стекли смо пуно пријатеља. Прибојавали смо се да нам Лена касније не проговори, јер слуша комуникацију на српском, пољском и енглеском језику. Међутим, све је у најбољем реду. Пресрећни смо што „прича” сва три језика – с поносом истиче презадовољни тата.
-----------------------------------------------------------
Заборављен
Бојан Исаиловић је био учесник-посматрач Светског првенства у Јужној Африци, а затим и „прекобројни” у мечевима са Грчком (0:1), Фарским Острвима (3:0) и Словенијом (1:1). Одласком Радомира Антића за њега је репрезентативна каријера изгледа завршена, јер иако је званично најбољи голман у Пољској, није ни у мислима селектора Владимир Петровића. Признања у иностранству нису му донела и праву шансу да се докаже и у националном тиму за који је увек истицао да је спреман да се одазове, јер је то част сваког спортисте. На четири утакмице бранио је укупно 236 минута и није ниједанпут вадио лопту из мреже. Добро су га запамтили Северни Ирци, пошто је бриљантним интервенцијама био један од најзаслужнијих што је Србија 14. новембра 2009. на „Виндзор парку” у Белфасту голом Данка Лазовића у 57. минуту победила с 1:0.
– Спреман сам да се одазовем, али не размишљам о томе, јер селектор очигледно има друге планове. Нема ту љутње. Моје је да поштујем његову одлуку.
На питање да ли га је било ко из ФСС звао у претходних 13 месеци, Исаиловић је кратко одговорио:
– Није нико.
Замерају му да је превише миран и тих. Не зна и не жели да се рекламира. А, за разлику од већине својих колега фудбалера, стекао је високо образовање (Факултет за менаџмент у спорту), мада је због играња у иностранству „замрзнуо” други Факултет спорта и физичког васпитања на којем му је остало још пар испита.
Ђ. С.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


