Музичари у политичкој арени
Највећи живи афрички певач, по оцени угледног америчког магазина „Ролингстоун”, Сенегалац Јусу Ндур још једна је у низу музичких звезда која се отиснула у политичке воде. Дур је пре неки дан најавио да ће се кандидовати за председника Сенегала, а избори у тој земљи заказани су за 26. фебруар.
– Многи у Сенегалу су тражили од мене да уђем у политичку арену и прихватио сам – изјавио је педесетдвогодишњи певач, чувен по хиту „7 Seconds” са Нене Чери, сарадњи са Питером Гејбријелом, Брусом Спрингстином, Дајдо и освајању бројних награда, међу којима је и Греми.
Према првим коментарима, он може да представља велику претњу тамошњим политичарима, будући да је обожаван у Сенегалу, јер упркос великом успеху на Западу, никада није напустио родну земљу, и ту је инвестирао огроман новац.

Сони Боно догурао до америчког Конгреса
Овај Сенегалац није једини музичар који је успешну професионалну каријеру решио да замени политиком. Много је примера славних музичара који су се „докопали” политичких фотеља. Сони Боно, који се током шездесетих прославио у дуету са Шер, најпре је био изабран за градоначелника Палм Спрингса, а 1994. године освојио је место у америчком Конгресу, где је седео све до изненадне смрти 1998.
Министар је био прослављени Бразилац Жилберто Жил. Оснивач покрета „тропикализам” и један од најпознатијих бразилских музичара постао је 2003. министар културе и на том месту се задржао пуних пет година за време владавине Луле да Силве. Политике се „мануо” када му је на гласним жицама откривен полип.
Ову функцију данас има Сузана Бака, једна од најпознатијих перуанских певачица. Лауреаткиња два Латин Гремија пре шест месеци је постала министарка културе у перуанској влади.
Када је Питер Герет, некадашњи фронтмен рок састава „Миднајт оил”, постао 2007. године министар животне средине, баштине и уметности у влади бившег премијера Аустралије Кевина Рада то и није било велико изненађење. Јер Герет је у политичке воде ушао је још 1984. године као члан странке „NuclearDisarmamentParty”. И после избора 2010. у Аустралији задржао је министарску фотељу. Нова премијерка Џулија Гилард именовала га је за министра школства и омладине.

Питер Герет, некадашњи фронтмен рок састава „Миднајт оил”, био је министар животне средине, а сада јепрви човек у Аустралији за школство и омладину
За разлику од многих колега, политичке фотеље никако да се домогне бубњар британског бенда „Блур” Дејв Роунтри, иако је члан Лабуристичке партије од 2002. године. Још 2007. поражен је на локалним изборима у Лондону од кандидата Конзервативне партије, што се поновило и три године касније на општим изборима, али Роунтри не одустаје. Планира да на наредним изборима уђе у трку за посланичко место за округ Норич.
----------------------------------------------------------------
„Слатки Мики” председник Хаитија
Када су 2010. године заказани избори у Хаитију, то не би било толико интересантно медијима да се у председничку трку није укључио познати музичар – Вајклиф Жан. Бивши фронтмен „Фјуџиса” је уз велику помпу дошао у своју родну земљу како би поднео папире за кандидатуру, рекавши како Америка има Барака, а Хаити Вајклифа!
Међутим, с обзиром на то да Жан од десете године живи у Америци, то је био један од главних разлога за неприхватање његове председничке кандидатуре. Али, оно што Жан није успео, остварио је његов колега, Мајкл Мартели, познатији као „Слатки Мики”, који је био велика музичка звезда у Хаитију, а данас је председник.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


