Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Срби могу на Вест Поинт

Срби могу на Вест Поинт
Војна академија Вест Поинт у Америци

Амерички амбасадор Мајкл Полт изјавио је да ће у 2007. ваздухопловне снаге САД у Европи спонзорисати обуку припадника Ваздухопловства и противваздухопловне одбране Србије, и овде и у САД, и да су америчке војне академије отворене за кандидате из Србије.

Полт је у ауторском тексту за часопис "Евроатлантска ревија", анализирајући досадашње резултате и перспективе војне сарадње две државе, навео да ће се та сарадња односити на област безбедности, логистике и одржавања, обуку пилота, и на вежбе тражења и спасавања. "Ваздухопловна академија САД у Колораду Спрингсу и Војна академија САД у Вест Поинту отворене су за кандидате из Србије. Надамо се да ће први кандидати из Србије бити уписани на неку од ових академија лета 2007.", рекао је он.

"Поставили смо чврсту основу", рекао је он, подсетивши да су у прошлој години Србија и САД потписали три значајна билатерална војна споразума.

Према његовим речима, споразуми о снабдевању и међусобним услугама, о статусу снага, и о неширењу оружја за масовно уништење, помажу у дефинисању ближе сарадње две војске и заједничке обуке. "Спремни смо да потпишемо шири споразум о безбедносној сарадњи, који ће потенцијално ставити на располагање милионе долара годишње за војно образовање, обуку и финансирање одбрамбених реформи у Србији", казао је Полт.

Амерички амбасадор је изразио наду да ће тај споразум бити потписан ове године, кад буде формирана нова влада Србије.

Војна образовна сарадња са САД прекинута је 1990. године. Тада је у посету Ратном ваздухопловству Југославије био амерички експертски тим задужен за модернизацију школовања војних пилота. Тим је предводио Роберт Оукс, који је том приликом летео на нашем "супергалебу 4". Тада је и прва жена летела на "супергалебу". Била је то капетан Лин Ен Мертен, такође члан експертског тима, која је била одушевљена нашом летелицом. Захваљујући тако ласкавим оценама америчких стручњака постојала је могућност да Југославија заједно са САД ради авион Г-4. Тај велики пројекат није заживео због догађаја који су уследили – распада СФРЈ.

Сарадња је обновљена пре годину и по дана кад су представници Министарства одбране и америчке војске потписали споразум о школовању војника САД у Србији, на основу кога је мајор Мајкл Таркуинто провео годину дана у Војној академији у Београду. Био је то први споразум који је после 15 година побољшао односе САД и наше земље, а само у тој 2005. години било је око 300 наших официра на усавршавању у Немачкој, Великој Британији, Француској, Грчкој и Естонији.

После пријема Србије у Партнерство за мир отворена је могућност за школовање у колеџу НАТО-а у Риму, као и на напредним курсевима које организује Маршал центар и школа НАТО-а у Немачкој. Остварен је и приступ америчком Међународном програму за војну обуку који много кошта, али ћемо добијати стипендије за школовање наших људи у Америци. Тренутно су наши људи на студијама у Немачкој, Великој Британији, Грчкој, Норвешкој...
Д. С.

-------------------------------------------------------------------------

Команда Копнене војске у Нишу

У склопу трансформације Војске Србије, планирано је да команда Копнене војске буде формирана до краја фебруара, а њено седиште биће у Нишу, пише магазин "Одбрана".

Копнену војску ће, поред команде, чинити специјална бригада, која ће бити смештена у Панчеву и Нишу, и четири бригаде: прва – у Новом Саду, Сремској Митровици, Бачкој Тополи, Панчеву и Шапцу, друга – у Краљеву, Рашкој, Новом Пазару и Ваљеву, трећа – у Нишу, Зајечару и Прокупљу, и четврта бригада – у Врању и Лесковцу.

У саставу Копнене војске биће и артиљеријска бригада, смештена у Алексинцу и Нишу, неколико самосталних батаљона и речна флотила.

Као један од разлога за избор Ниша за седиште команда Копнене војске, генерал-потпуковник Младен Ћирковић наводи светски тренд да се сви нивои командовања не концентришу на једном месту.

"С друге стране, Ниш има јединствен геостратегијски положај у држави и на Балкану и могућност да се из тог града добро прати актуелна ситуација на југу Србије, у Копненој зони безбедности и на административној линији према Космету", рекао је Ћирковић.
(Фонет)

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.