Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Порез код откупа стана

Порез код откупа стана

Физичко лице не плаћа порез на пренос апсолутних права када стиче својину или сусвојину откупом стана или зграде у друштвеној, односно државној својини са станарским правом тј. правом дугорочног закупа.
Код преноса права својине или сусвојине на овај начин потребно је да буду испуњени кумулативно следећи услови:
да је предмет откупа стан или стамбена зграда,
да је у друштвеној или државној својини,
да на стану или стамбеној згради постоји станарско право или право дугорочног закупа и да откупом физичко лице стиче својину на тој згради или стану.

У случају да нису испуњени сви ови услови, на пример ако се стан или стамбена зграда на којима постоји станарско право или право дугорочног закупа налазе у својини грађана, приликом преноса права својине плаћа се порез на пренос апсолутних права. Овај порез се плаћа и када се стан или стамбена зграда налазе у приватној својини правног лица или предузетника.

У случају да је предузеће у друштвеној, односно државној својини приватизовано, порез на промет апсолутних права се плаћа. У неким случајевима до пролонгирања откупа долази кривицом предузећа, која, на пример, због тешке финансијске ситуације условљавају закупца да плати откупну цену у једнократном износу. Овакво условљавање је незаконито, јер Закон о становању даје могућност откупа на 40 година, а тај рок може да се скрати само ако закупац то жели.

Уколико предузеће не дозволи откуп у року од 30 дана од поднетог захтева, закупац може право да оствари преко суда у ванпарничном поступку. Суд доноси решење о откупу које замењује уговор о откупу. Овај поступак по правилу не траје дуго, али се закупци тешко одлучују да своје право остваре преко суда, бојећи се да ће поступак дуго трајати, или да ће се замерити послодавцу, ако су запослени у предузећу које је власник стана.

Чекање да се предузеће које је преносилац права својине одобровољи и дозволи откуп може довести до тога да због приватизације предузећа закупац мора да плати порез на промет апсолутних права.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.