Министар правде мења Закон о Високом савету судства
Уколико буде усвојен предлог за измену и допуну Закона о Високом савету судства (ВСС), који је јуче Друштво судија Србије послало министру правде и државне управе Николи Селаковићу, чланови овог тела моћи ће да буду смењени ако образложени предлог за то потпише најмање 50 судија или струковно удружење судија са најмање 100 чланова, сазнаје „Политика”.
Поменути предлог министру достављен је на његов захтев, а садржи још и осам круцијалних измена Закона о ВСС. Током јучерашњег дана, предлог за измену и допуну Закона о ВСС није стигао у Министарство правде.
У писму које је Селаковићу достављено уз предлог за измене и допуне закона, наводи се да је неопходно да се Закон о Високом савету судства без одлагања измени како би се одлука Уставног суда о распоређивању судија извршила на одговарајући начин. Предложена решења, како се даље наводи у писму, задржавају, па и проширују гаранције независности савета, али омогућавају и поступак утврђивања одговорности његових чланова у случају да они своје функције не обављају у складу са Уставом и законом.
Друштво судија је у писму указало и на неопходност да државни органи покажу спремност и одлучност за отклањање начињених грешака, без калкулација и на начин којим би се осигурала примена решења сагласних Уставу и европским стандардима.
– До сада предузете мере у правосуђу изазвале су погубне последице по његово функционисање јер су уплив извршне власти и недозвољени притисак судско-управне власти на правосуђе неподношљиви, судије и тужиоци застрашени, мрежа судова нерационална, број судија и судског особља недовољан, трошкови правосуђа превисоки, приступ грађана правди неједнак и отежан, а право на правично суђење угрожено. Да подсетимо, на ове пропусте континуирано, током протеклих неколико година, указивали су бројни домаћи и инострани субјекти: стручна јавност, повереник за информације од јавног значаја, заштитник грађана, Парламентарна скупштина Савета Европе, Европски парламент и остале институције Савета Европе и Европске уније – наведено је у писму достављеном министру Селаковићу.
Драгана Бољевић, председница Друштва судија Србије, каже за „Политику”, да са постојећим саставом ВСС-а, који је врло озбиљно урушавао принцип правне државе, не могу да се предузимају никакве мере на отклањању последица свега што су они радили.
– За нас је од круцијалног значаја да нове мере предузима ВСС који ће имати поверење и кредибилитет и судија и грађана. Због тога, Друштво судија покушава на потпуно уставан начин, да предложи измене Закона о ВСС. Предложена радна верзија измена и допуна Закона о ВСС представља почетни допринос Друштва судија убрзању неопходног процеса отклањања негативних последица досадашњих правосудних мера. Предложена решења задржавају, па и проширују гаранције независности савета, али омогућавају и поступак утврђења одговорности његових чланова у случају обављања функције супротно Уставу и закону – објашњава Бољевићева и наглашава да чланови ВСС-а, на овај начин, и фактички могу бити позвани на одговорност и разрешени уколико за тим буде било потребе.
----------------------------------------------
Састанак министра и тужилаца
На јучерашњем састанку министра правде и државне управе Николе Селаковића са представницима Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Србије изражен је висок степен сагласности о постојању бројних негативних последица реформе правосуђа из 2009. године и констатована изузетно тешка ситуација у тужилаштвима и судовима. У заједничком саопштењу Министарства правде и струковног удружења издатом после састанка, наводи се да је разговарано о формирању радне групе за промену судске мреже и враћању неизабраних јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца у јавна тужилаштва, на основу одлуке Уставног суда Републике Србије.
----------------------------------------------
Друштво судија Србије сматра да је неопходно да се закон измени у погледу:
• бирачког права за судије са сталном судијском функцијом, што обухвата и нераспоређене судије којима није престала судијска дужност према одлукама Уставног суда из јула ове године
• одлучивања савета о престанку функције сопствених чланова
• детаљнијег прописивања поступка за разрешење чланова савета у случају када они функцију члана савета врше супротно Уставу и закону; поступак се сматра покренутим одлуком савета по иницијативи или подношењем образложеног предлога од најмање 50 судија или струковног удружења судија са најмање 100 чланова; покретањем поступка обавезно се прибавља изјашњење свих судија; уколико је на гласању предлог прихваћен, ВСС доноси одлуку којом разрешава свог члана
• најшире представљености судија, у складу са стандардима
• права струковног удружења судија да предлаже кандидате за чланове савета и за њихово разрешење
• прописивањем својстава која треба да имају чланови савета
• избора председника ВСС-а из реда судија – изборних чланова ВСС-а
• прописивања кампање, као неопходне фазе изборног поступка
• одржавања таквих избора који омогућавају да изабрани кандидат добије апсолутну, односно значајну већину гласова, ради легитимности избора
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.