„Историја фада” у Београду
Изложба „Историја фада” остварена је у оквиру кандидатуре фада као Светске нематеријалне баштине за стављање на листу Унеска током 2011. године.
Састав „Алфама квинтет”, који је свирао синоћ у ДОБ-у, настао је 2006. у Београду. До 2009. године овај бенд је добио коначну форму коју и данас чине: Нина Зелић (вокал), Петар Николић (акустична гитара), Милан Дерета (акустична гитара), Младен Вулевић (контрабас и кахон) и Славица Перић (виолина). Међу првима у Србији почели су да се баве традиционалном фадо музиком, иступајући, међутим, на моменте из оквира поменутог жанра, уплићући ритмове и дух Балкана, али и џез елементе.
Фадо је извођачки жанр који у себи спаја музику и поезију које су се развиле у Лисабону у другој четвртини 19. века као резултат мултикултуралног спајања афро-бразилских песама и плесова тек пристиглих у Европу, са локалним музичким наслеђем, како из руралних делова Португала које је донето сукцесивним таласима унутрашње имиграције, тако и космополитских градских песама с почетка претпрошлог века.
Стављање фада на репрезентативну листу Светске нематеријалне културне баштине је признање универзалности овог португалског музичког жанра и добар је пример за могућу заштиту сличног нематеријалног наслеђа и у Србији.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


