Дивац без противкандидата
Изборна седница Скупштине Олимпијског комитета Србије одржаће се у среду 7. новембра, а судећи по листи кандидата која је утврђена на јучерашњој седници Председништва спортски савези су изузетно задовољни радом ОКС у минулом олимпијском циклусу.
Досадашњи председник Владе Дивац тако неће имати противкандидата у „борби” за нови мандат
Петорицу досадашњих чланова Председништва њихови спортски савези предложили су за Извршни одбор (нови извршни орган Скупштине ОКС уместо Председништва) у којем ће 10 чланова изабрати Скупштина на предлог спортских савеза и тројица чланова „који су у стању да помогну успешном раду ОКС или који су на изузетан начин допринели спорту и олимпизму”, које ће предложити председник ОКС.
За десет поменутих места, према новом Статуту ОКС могу да конкуришу искључиво председници или генерални секретари спортских савеза чији се спортови налазе на програму олимпијских игара, а на листи предложених су: Драган Вуксановић, председник Рагби савеза Србије, Драган Достанић, председник Бициклистичког савеза, Миливоје Илић, председник Биатлон савеза, Веселин Јевросимовић, председник Атлетског савеза, Зоран Калинић, председник Стонотениског савеза, Зоран Лаковић, генерални секретар Фудбалског савеза, Велимир Марјановић, председник Рукометног савеза, Здеслав Милинковић, председник Удружења за медицину спорта, Мирко Нишовић, председник Кајакашког савеза, Ненад Петковић, генерални секретар Стрељачког савеза, Драган Радосав, председник Пливачког савеза, Велибор Соворовић, председник Ватерполо савеза, Борис Стојнић, председник Боб савеза, Иван Тодоров, председник Џудо савеза иЗоран Ћендић, генерални секретар Теквондо асоцијације.
Чланови Председништва били су Тодоров, који је био и потпредседник ОКС, Совровић, Калинић, Ћендић и Нишовић, а сазнајемо да је неколико кандидатура закаснило (међу њима и кандидатуре тениског и боксерског савеза) и да је Председништво прихватило став Изборне комисије да се не уваже, јер то показује однос тих савеза према нашем олимпијском комитету. Наиме за слање кандидатуре савези су имали пуне три недеље...
Занимљиво је и да кошаркашки и одбојкашки савез немају кандидате ни за Извршни одбор, па ни Надзорни одбор, иако су њихови представници били веома активни у досадашњим „олимпијским владама”. Жарко Паспаљ (кошарка) је, рецимо, у овом мандату био веома активан потпредседник ОКС, а Ненад Голијанин (одбојка) у прошлом, а у овом члан Председништва. Чињеница је да нови Статут ОКС одредбом да само председници и генерални секретари могу да буду чланови Извршног одбора, сужава „простор” савезима да изаберу свог представника, али у ОКС је превладало мишљење да се само тако може успоставити чвршћа, бржа и одговорнија веза ОКС и спортских савеза. Међутим то, ипак, не значи да ће два трофејна олимпијска спорта дефинитивно остати без „столице” у Извршном одбору, јер и у кошарци и у одбојци има доста особа чији је допринос спорту и олимпизму изузетан и које председник ОКС може да предложи...
Извршни одбор има још тројицу чланова коју не бира Скупштина. То су „по функцији” члан МОК из Србије, председник Спортске комисије, и представник Спортског савеза Србије.
Једини члан МОК , од 2005. почасни, је Борислав Станковић, који је и у прошлом мандату био члан Председништва. У овом мандату председник Спортске комисије био је Никола Куљача, а новог ће изабрати чланови Спортске комисије коју чине активни или бивши спортисти активни у спортским организацијама. Сваки спорт са програма летњих и зимских олимпијских игара може да предложи по једног члана... Спортски савез Србије у МОК могу да представљају председник Александар Шоштар, или генерални секретар Дане Корица.
За три члана Надзорног одбора кандидовано је деветпредставника савеза: Светислав Вукмирица (џудо), Душан Вулевић (атлетика), Слободан Ђенадић (кајак), Миљкан Карличић (Спортски савез Србије), Александар Матковић(стони тенис), Борислав Перовић (рукомет), Марјан Рнић (фудбал), Петар Роквић(бициклизам), Марко Стефановић (ватерполо).
Ж. Б.
-----------------------------------------------------------
У Лондону – успех
На предлог Програмске комисије, који је изложио Небојша Илић, Председништво ОКС је, оценило да су Олимпијске игре у Лондону биле успешне за наш тим. У саопштењу са седнице се истиче да је остварен „напредак у броју освојених медаља (укупно 4: 1 златна, 1 сребрна, 2 бронзане) и посебно већи број остварених пласмана у првих 10 (3 четврта места, 2 шеста, 3 седма, 1 девето, 5 десетих и још 2 пласмана у четвртфинала тениског турнира), као и већи број квалификованих спортиста”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


