Армстронг признао да се допинговао
Ленс Армстронг (41) до октобра слављен као најбољи бициклиста свих времена коначно је признао да је до седам тријумфа на Тур де Франсу дошао уз помоћ допинга. Армстронг, који је кажњен доживотном забраном бављења бициклизмом, до понедељка је одбијао сваку помисао да је постизао прљаве победе, а онда је Опри Винфри у двоипочасовном интервјуу, који ће бити емитован сутра, признао да је користио допинг.
Накнадно се сазнало да је Армстронг пре тога свратио до фондације „Лајвстронг” коју је основао да би поспешио борбу против рака од којег је и сам боловао, и извинио се запосленима што је користио допинг. Армстронг је, наводно, рекао у интервјуу да он није био „глава” допинг хоботнице која је харала друмовима, па је Светска бициклистичка унија (УЦИ) најавила да ће покренути истрагу да би утврдила могуће везе функционера УЦИ и Армстронга, који јој је давао издашне донације.
Јавним признањем да је користио допинг Армстронг је ризиковао да буде осуђен на затворску казну, јер је пре седам година под заклетвом на суду у САД изјавио да није користио допинг, а амерички медији најављују могућност да многе компаније које су биле спонзор Ленса Армстронга и његове екипе (Ју-Ес постал) затраже да им врати новац који су му на име премија исплаћивале за победе на Тур де Франсу, а реч је о милионским сумама. Само осигурање „Тексан” исплатило је Армстронгу 11 милиона долара за три победе на Туру...
Армстронгово признање је поново указало на чињеницу да на најтежој трци на свету царује допинг, упркос велике борбе коју воде француске власти и Светска антидопинг агенције.
На 33 трке последње трке (од 1980) седамнаест победа је постигнуто уз помоћ допинг, једна више од чистих – а има злурадих који тврде да је разлика између њих само у томе они други нису ухваћени...
Ж. Б.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


