Може ли Радоњић против судбине
Као и обично кад тренер стиже у Црвену звезду – десетине камера, педесетак новинара и прича о поклапању највиших амбиција клуба и стручњака. А кад дође до растанка, зна се, штуро саопштење да су обе стране схватиле да нису једно за друго уз жеље за лепу будућност.
Имајући у виду да је Дејан Радоњић 21. име на Звездиној клупи (збирно 27 смена, пошто су се неки два-три пута враћали) за последњих 16 година, да се тренд отказа наставља без обзира на управе и политичке режиме, јасно је с каквим се изазовом среће овај црногорски тренер. После осам година у Будућности, с којом је недавно стигао до четвртфинала Еврокупа, одлучио је да подгоричку сигурност замени кошавом с Калемегдана.
Представљајући га јуче у Звездином дому, њен председник Небојша Човић је нагласио да „у овом послу нема емоција” (поткрепио је то одласком из клуба свог сина Филипа) и да „Звездино име не трпи неуспех”, уз захвалност Влади Вукоичићу на трофеју Купа „Кораћа” и освојеном другом месту у лигашком делу АБА лиге. Позвао је новинаре, блогере и јавност да га слободно критикују због довођења трећег тренера у овој сезони (први је био Миливоје Лазић) пошто је сто одсто сигуран да је направио најбољи могући потез. Каже и да ће време то да потврди. Мада га је у Лазићевом случају демантовало после свега пар кола, кад је екипа заправо и изгубила трку за прво место.
– Дејан је и летос био наш први пик – казао је Човић. – И сада је био под уговором с Будућношћу која нам је у потпуности изашла у сусрет. На мени и управи није да се бавимо популизмом већ да доносимо и тешке одлуке кад се за то стекну услови. Ова одлука није само плод пораза од Мега визуре. Од освајања купа играли смо све лошије и лошије, а Црвена звезда то не може да толерише. Једноставно, она не трпи осредњост.
Радоњић, некадашњи играч ФМП-а, из личног искуства зна да име Звезда и презиме Човић доносе двоструку обавезу и да ће морати да надмаши себе да би остао до краја уговора (јун 2015). Најтеже од свега је што му судбина зависи већ од завршног турнира АБА лиге у Лакташима (25-27. априла), тачније од сусрета с Радничким у полуфиналу. Победа доноси пласман у Евролигу, пораз би без сумње донео нове ломове.
– Јуче ујутро сам имао први тренинг с тимом – рекао је бивши црногорски селектор Радоњић који је с Будућношћу освојио по шест домаћих титула и купова (43). – Ситуација је комплексна из више разлога, али да је идеална ја сад не бих био овде. Јасно је да превеликих корекција на самом почетку не може да буде, сем што ће у стручни штаб ући Велибор Радовић. После сусрета с Металцем имаћемо неколико дана да се стабилизујемо и дочекамо фајнал-фор АБА лиге сасвим спремни.
Данас у Ваљеву имаће ватрено крштење. Неизвесно је да ли ће у саставу бити Нелсона, једног од најпоузданијих Звездиних играча ове године. Док чаршија сумња да је његов изостанак у последњем колу везан с његовим потраживањима, Човић тврди да Звезда нема финансијских проблема и да је „од клуба који лета 2011. није ни постојао постала један од најстабилнијих клубова у Србији”. Што се тиче преостале двојице Американаца Скота и Брауна, чије су игре испод сваког нивоа, казао је да ће морати да играју у складу са својим статусом и платом или их једноставно неће бити у Звезди.
А. Милетић
-----------------------------------------------------------
Од 1997. скоро два тренера годишње
Црвена звезда је у првих 11 година имала само једног тренера, ненадмашног Небојшу Поповића који је за првих десет сезона освојио 17 титула (свих 10 с кошаркашима и седам с кошаркашицама). Отишао је после прве сезоне кад није био првак и онда су „црвено-бели” чекали 14 година на титулу.
Тренерска „вртешка” почела је од сезоне 1997/98, када је на челу клуба био Војислав Стојаковић који је само у две сезоне „нанизао” осам стручњака. Дејан Радоњић је 21. име на клупи Звезде од 1997. године, а за то време било је 27 смена (неки су долазили два пута, а Трифуновић три). Ево свих тренера од 1997. године…
Ранко Жеравица 97/98
Том Лудвиг 97/98
Владислав Лучић 97/98
Михајло Павићевић 97/98, 98/99
Борислав Џаковић 98/99
Јовица Антонић 98/99, 99/00
Момир Милатовић 99/00
Владислав Лучић 99/00
Стеван Караџић 99/00, 00/01
Мирослав Николић 00/01
Зоран Кречковић 01/02
Мирослав Николић 01/02
Александар Трифуновић 02/03
Змаго Сагадин 03/04
Александар Трифуновић 04/05
Драган Шакота 05/06, 06/07
Стеван Караџић 06/07, 07/08
Милан Шкобаљ 07/08
Светислав Пешић 08/09
Ацо Петровић 09/10
Александар Трифуновић 09/10
Михајло Увалин 10/11
Саша Никитовић 10/11
Светислав Пешић 11/12
Миливоје Лазић 12/13
Влада Вукоичић 12/13
Дејан Радоњић 12/13 – ?
--------------------------------------------------------
Раднички разматра Николићеву оставку
Председник крагујевачког Радничког Иван Грујин је потврдио да је тренер тог кошаркашког клуба Мирослав Николић поднео оставку: – – Највероватније ћемо данас имати састанак управног одбора. Ту ћемо разматрати све могуће опције. До даљњег екипу води помоћник Бранко Максимовић. За мене је Николићева оставка сасвим неочекивана. Он без сумње заслужује више, у сваком погледу. Са управом нема проблема. Његова одлука мотивисана је лошим играма и тиме што је много више очекивао од играча.
А. М.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


