Предлажу еколошки суд
Краљево – У једном од последњих бројева краљевачког локалног листа "Ибарске новости", у рубрици названој "Мозгалица", дечаци и девојчице предшколске установе "Невен" одговарају на питање: Рециклажа је...?
Следе одговори:
"Тренинг. Кад неко тренира фудбал", "Срамотна реч коју деца не користе", "Кад деца лажу родитеље" – и "Фабрике које прерађују смеће", био је најприближнији тачном одговору дечак Иван.
Добро. Деци није замерити, али је невоља у томе што и одрасли не знају много о овој теми, јер се овде прерадом отпада не бави нико. Зато су, примера ради, све већа "брда" аутомобилских гума на појединим отпадима и "дивљим" депонијама. Од пре годину дана, не откупљује старе гуме ни фирма "Феропромет", јер их на складишту већ има око 6.000 тона! Тако тридесетак власника вулканизерских радњи морају да се сналазе, да плаћају превоз до цементаре у Поповцу, где се једино спаљују.
Но, поједини то решавају другачије и јефтиније. Повремено гуме тајно одвозе у мање насељена села и одлажу их покрај пута или реке, на сеоске утрине… Људи једноставно дођу у те крајеве, обично ради куповине дрва а узгред повезу стари намештај, стари шпорет и друге истрошене апарате и тамо, чак и усред шуме камион испразне…
Има још примера који говоре о нашој еколошкој свести, а Милан Туфегџић, директор краљевачког комуналног предузећа "Чистоћа", за наш лист каже:– Краљево, као и већина градова у Србији, има само уређено сметлиште, на које се дневно одвози око 100 тона смећа. Тамо ће бити места још за две године и зато се мора размишљати о регионалној депонији. Међутим, грађани и фирме нашем предузећу дугују око 70 милиона динара.
Мирослав Павловић, председник еколошког покрета "Ибар" из Краљева каже за "Политику" да мора постојати посебна инспекција или еколошка полиција, па чак и нека врста еколошког суда:– Јер, шта друго рећи на чињеницу да од 150 фирми на овом подручју само једна, а то је фабрика "Економ" из Ушћа контролисано испушта отпадне воде у Ибар.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


