Без фаворита у финалу
Почетак финала кошаркашког плеј-офа у табору Партизанових кошаркаша дочекују са поруком да нема фаворита. Предност домаћег терена коју „црно-бели” имају почев од вечерашње прве од могућих пет утакмица (19 ч, РТС, улази се са клупским годишњим картама) и Звездине проблеме са повредама, многи навијачи браниоца титуле виде као отворен пут до трона...
– Улогу фаворита не бих давао ниједном тиму – рекао је на клупској медијској конференцији капитен Партизана МТС Владимир Лучић. – Ове сезоне је сваки дерби био другачији од претходног, а надам се да ћемо ми боље искористити играње пред својим навијачима него прошла два пута. Очекујем пуну подршку са трибина и да ћемо успешно стартовати.
Тренер Душко Вујошевић је истакао како би „црно-белима” титула можда била мање важна, да не виде колико је до ње стало ривалима...
– Осим трофеја и престижа, који нама пуно значи, ово финале нема специфичну тежину као пре јер не доноси Евролигу. Обе екипе га дочекују са трофејима, и обе су се већ пласирале у Евролигу, што ће по мом мишљењу тешко да се понавља у наредним годинама. Али, то не умањује нашу страст и мотив да потврдимо резултате из ове сезоне у којој смо остварили најважније циљеве за преживљавање клуба.
Вујошевић је изјавио да никада није радио са тимом који има више добрих људи од садашњег састава:
– Радна етика и људски квалитет су такви да се то што су играчи до сада примили само пет плата ни не поставља као питање.
Незаобилазна тема пред дербије су неспортска дешавања:
– Ми смо се припремали спортски, усредсређени на терен. Нисмо се много бавили оним ван њега, већ прављењем „специјала” за полуфинале и финале плеј–офа јер је било за претпоставити да ћемо играти са Звездом. Волео бих да се ствари до краја пренесу на терен, да одлучује лопта и буде што мање могућих других утицаја – казао је Вујошевић.
На питање да ли би заједничка медијска конференција „вечитих” ривала, да је одржана пред финале, помогла смањивању тензија, Вујошевић је узвратио питањем да ли је на овој Партизановој конференцији било подизања тензија. Ту конференција, међутим, није била завршена. У наставку, говорећи како ће Партизан платити дуг за порез када буде у могућности, Вујошевић је рекао и ово:
– Партизан сигурно неће мењати име и сводити дугове, па и порез, на 2,5 одсто. Имају најмање права да преиспитују неке финансијске ситуације ови који су направили криминал и махинацију мењајући име клуба, не због имена, него свођења дугова према играчима и повериоцима на 2,5 одсто стварне вредности. Доста више са манипулацијама, нека свако гледа своја посла...
Трећи пут узастопно у Суперлиги, „вечити” дерби ће данас за главног судију имати Драгана Нешковића из Краљева.
Г. Ковачевић
-----------------------------------------------------------
Двестоти домаћи „вечити” дерби
Кошаркаши Партизана и Звезде данас ће играти јубиларни дерби у државним такмичењима – двестоти. У Првенству су до сада одиграли 186 мечева (135 у лигашком делу: 70:60 за „црно-беле”, пет нерешених; 51 у плеј-офу: 35:16). У Купу су играли 13 пута: Звезда је у предности 8:5). Укупно, следи 221. дерби – 21 је одигран у регионалној АБА лиги (15:6 за Партизан). Укупан скор је 125 – 5 - 90.
-----------------------------------------------------------
Радоњић без терета прошлости
Циљ кошаркаша Црвене звезде јесте титула, али тренера Дејана Радоњића интересује само први дуел. – Савовић под знаком питања због високе температуре
На Малом Калемегдану не крију да прижељкују „гланцање” пехара. Последњи намењен прваку државе уселио се у дом Црвене звезде још у прошлом веку, пре пуних 15 година. Већина тадашњих протагониста су у заслуженој кошаркашкој пензији, тачније још само двојица су активни. Владимир Радмановић је био епизодиста у можда последњој НБА сезони, а Игор Ракочевић се после деценије печалбе вратио кући да бар још једном испије шампањац из металног бокала.
Страни играчи те 1998. нису били у моди (титулу освојили Радмановић, Ракочевић, Бенчић, Станојевић, Болић, Топић, Кузмановић, Оливер и Петар Поповић, Топаловић, Мишковић и Перовић), али тренерска вртешка је хватала маха. Сезону је започео Ранко Жеравица, убрзо га је заменио Американац Том Лудвиг, игру и темељ трофеју поставио Лале Лучић, а медаљу примио Михаило Павићевић. Петнаест година касније, у тренерској ротацији је један мање. Почео је Миливоје Лазић, Влада Вукоичић је узео Куп Србије, а Дејан Радоњић одвео „црвено-беле” у Евролигу...
Пред црногорским стручњаком је велики изазов. Водећи Будућност није могао баш да се похвали скором са Партизаном, а са Звездом има 1:2. Мада је (као и већина претходника) доведен да ради на дуже стазе, јасно је да од исхода ове серије у великој мери зависи да ли ће предводити Црвену звезду и у најјачем европском такмичењу. Ипак, Радоњић не размишља о будућности, већ је, како каже, фокусиран само на прву утакмицу.
– Партизан је доминантно завршио Суперлигу и изборио пласман у финале уз одличне партије. Ми смо у исто време били у доста незавидној позицији због бројних повреда и изостанака кључних играча. Ни пред финале нисмо без проблема јер је неизвесно да ли ће моћи да игра Борис Савовић због високе температуре. Надамо се да ће сви остали бити спремни и да ћемо успети да савладамо Партизан – оценио је Радоњић.
У дербијима улога фаворита бледи, резултат не зависи само од квалитета тимова и тренутне форме. У последњем дуелу Звезда је као гост савладала „црно-беле”, а управо Савовић није играо. Колико год да има спремних играча на располагању, мотив и циљ остаје исти.
– Једино о чему размишљамо је да у финалу дамо све од себе и остваримо максималан резултат. Не бих се бавио прогнозама, иако је то доста популарно. Одиграно је већ доста утакмица између Црвене звезде и Партизана ове сезоне и свака је била на неки начин посебна. Може да се деси да одлуче нијансе, а може и да буде потпуно другачије. Размишљамо само како ћемо изгледати на премијери – нагласио је Звездин тренер.
Иако сваки дерби избаци свог јунака, Радоњића занима само крајњи резултат. А, о податку да „црвено-бели” нису подигли пехар првака државе пуних 15 година, рекао је:
– Мислим да у дуелима са Партизаном, и то у борби за титулу, не треба додатна мотивација. Свесни смо те чињенице, она нам не представља терет јер је наш циљ једино победа у сутрашњој утакмици.
М. Стојаковић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


