Верна копија оригинала
Зашто неке групе изводе туђу уместо ауторску музику, да ли је то линија мањег отпора, откуд то да трибјут бендова има тако много у целом свету, феномен је којим су се бавили многи. "Сандеј тајмс" је пре неколико година објавио чланак о британској трибјут сцени у коме је констатовано да оваквих група највише има у Аустралији, а последњих година снимљена су и два документарна филма о овом тренду.
Трибјут бенд, односно састав који изводи музику неког познатог извођача или групе, данас је редовна појава у свету. Овакав тип група први пут се појавио шездесетих година прошлог века када је светом владала "битлсоманија". Тада су многи млади музичари жељни афирмације схватили да је најбољи начин да дођу до публике уколико изводе песме "Битлса". О Елвису да не говоримо! Осим што су изводили туђе нумере, чланови трибјут група су изгледали и понашали се као своји идоли. Циљ је био да буду што вернија копија оригинала. Међутим, како су године пролазиле долазило је и до одступања, па тако, примера ради, "Дред цепелин" данас изводе музику "Лед цепелина" у реге стилу, док певач, уместо на Роберта Планта, личи на Елвиса. Група "Габа" свира нумере шведских легенди АББA, али у маниру панкера "Рамонса".
Као и сви светски трендови и овај је ухватио корена код нас. Осим што по клубовима у Београду и Србији свирају разни трибјут бендови, крајем прошле године у Студентском културном центру организован је фестивал група које изводе музику популарних светских састава, као што су "Металика", AC/DC, "Ред хот чили пеперс", "Rage against the Mashine"…
У Београду чак постоји и "Real Tribute пројекат", који окупља групе које "скидају" музику група "Квин", "Ред хот чили пеперс", "Guns`n`Roses"… О томе шта је "Real Tribute пројекат", Ненад Јеленковић, гитариста "Red hot chili Peppers Tribute Band", објашњава:
– циљ нам је да се окупе најбољи трибјут бендови на овом подручју који се издвајају по квалитету и музичког и сценског наступа. Овај пројекат има и свој сајт www.real-covers.com. Тако се, примера ради, певач бенда "Queen Real Tribute" облачи исто као Фреди Меркјури, гитариста има исти инструмент као Брајан Меј, певач "G`n`R Real Tribute састава" права је копија Ексла Роуза. Моја група је свој рад посветила "Пеперсима" зато што су они један од бендова које смо одувек желели да видимо и чујемо. Пошто сваки бенд жели да путује и свира, ми смо у томе видели шансу за нас.
– Многи велики бендови не свирају толико често, неки су завршили каријеру, неки не наступају у истим саставима… И музичари и публика желе живе наступе, где ће се чути песме њихових омиљених бендова. одувек ми је било жао што никада нећу моћи да чујем уживо Фредија Меркјурија, али "Queen Real Tribute" је учинио да ми се на њиховој свирци дигне коса на глави – објашњава Јеленковић феномен трибјут бендова.
О томе колико је и наша и публика изван Србије заинтересована да чује и види бендове какав је њихов, Јеленковић каже: – тренутно имамо доста наступа по Србији као загревање пред праве "Пеперсе". Свирамо и 25. јуна у Инђији, само дан пред њихов наступ. Највише успеха смо до сада имали у Хрватској, где је по хиљаду људи долазило на концерте. Очекујемо и нову свирку у Будимпешти, Ријеци, Загребу, Пули, Сарајеву…
"Queen Тribute Band" предводи певач Љуба Марјановић који је свој рад посветио Фредију Меркјурију.
– Сви у бенду смо велики фанови групе "Квин", а пошто смо и раније волели да свирамо њихове нумере, дошли смо на идеју да одржимо концерт где бисмо изводили само песме тог бенда. Тај концерт је наишао на одличан одјек, тако да смо решили да наставимо да радимо. једно време сам радио ауторску музику, али материјалне користи од тога није било, тако да сам почео да свирам обраде да бих на тај начин зарадио неки новац. Почеле су да стижу примамљиве понуде и улењио сам се.
О томе каква је судбина једног трибјут бенда Марјановић на крају додаје:
– Моја амбиција није да цео живот изводим туђу музику и мислим да је ово само фаза у мом животу. задовољни смо што свирамо музику тако великог бенда какав је "Квин" али сматрам да би, упркос томе што то добро радимо, ипак требало да стварамо и нешто своје, јер то јесте суштина бављења музиком.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


