Изложба Србијафила
Највећа овогодишња филателистичка манифестација, Четрнаеста национална филателистичка изложба – Србијафила XIV, одржаће се од 11. до 17. јуна у уметничком павиљону "Цвијета Зузорић" на Малом Калемегдану у Београду. Ова манифестација је пресек активности и стваралачког ангажмана наших филателиста, њихових удружења и Савеза филателиста Србије.
Овој великој такмичарској манифестацији, као и увек, придружује се Јавно предузеће ПТТ саобраћаја "Србија" издавањем пригодног блока са маркама номинале 20 и 46 динара. Свечана промоција блока и његово пуштање у оптицај биће одржано на дан свечаног отварања изложбе – 11. јуна у 20 часова у павиљону "Цвијета Зузорић". Организатор изложбе је Савез филателиста Србије под покровитељством ЈП ПТТ саобраћаја "Србија" и ДП "Југомарке".
Изложба представља прворазредни културни догађај, привлачећи велику пажњу јавности квалитетним збиркама, које филателисти из свих крајева наше земље и иностранства излажу. Иако је изложба такмичарског карактере, биће заступљени и излошци у нетакмичарској класи, коју чине: почасна класа, класа чланова жирија и класа посебно позваних излагача са укупно 15 изложака. Поред филателиста у овој класи излагаће: ДП "Југомарка", као један од организатора изложбе, Завод за израду новчаница из Београда, штампарија "Форум" из Новог Сада и ПТТ музеј из Београда.
У такмичарску класу спадају: традиционална филателија, поштанска историја, аеро и астро филателија, поштанске целине, тематска филателија, максимафилија, омладинска филателија, "Опен" класа и литература.
Од наше прве националне изложбе, одржане маја 1951. године у Београду па до данас Србијафила је представљала такмичење филателиста у свим областима сакупљања: поштанских и таксених марака, жигова, коверата, максимум карата и филателистичке литературе. То је место окупљања почетника и искусних филателиста са већ освојеним бројним домаћим и међународним признањима.
Изложба се одржава у знаку Србије као самосталне државе и њеног главног града – Београда. Због тога су и мотиви на блоку изабрани тако да буду карактеристични за ова два обележја. На марки од 20 динара приказана је фреска деспота Стефана Лазаревића из манастира Манасија и грб овог српског владара. На марки номинале 46 динара приказан је цртеж града деспота Стефана Лазаревића на Калемегдану, а у десном горњем углу печат повеље из 1405–1409 године. На самом блоку налази се део текста из Слова љубве. Ликовну обраду марака урадила је Марина Калезић из Београда. Штампање блока урађено је у новосадској штампарији "Форум" техником вишебојног офсета. Тираж блокова је 28.000 комада.
Почев од прве Србијафиле, иза сваке је остајао пригодан жиг као обележје манифестације и као својеврстан филателистички траг. За ову изложбу предвиђена су три жига. Поред уобичајеног жига првог дана којим се обележава емитовање марке, у овом случају блока, у употреби ће бити још два жига: поводом отварања и затварања изложбе. Сва три жига носе ознаку поште 11101 Београд.
Б. С.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


