Сада и књига „Монтевидео, Бог те видео!"
БЕОГРАД – Књига „Монтевидео, Бог те видео!” Владимира Станковића, која је послужила као инспирација за истоимени филм Драгана Бјелогрлића, у продаји ће се наћи од 22. јануара, саопштено је из Лагуне.
„Монтевидео, Бог те видео!” је публицистичка прича о развоју фудбала у Србији пре Другог светског рата, јединствена прича о околностима под којима су српски фудбалери у југословенским дресовима 1930. године учествовали на светском првенству у Уругвају.
Ова књига оживљава легендарне играче Мошу и Тиркета, прекоокеанско путовање бродом „Флорида”, сензационалну победу против Бразила, али и једну од најневероватнијих спортских неправди, и најзад одушевљење Београђана који су дочекали своје хероје.
Књига садржи обиље фактографских података о клубовима, утакмицама, првенствима, ривалствима, али и мноштво информација о тадашњим политичким и друштвеним приликама.
Централни топоним је кафана на Славији у којој се окупљају новинари, љубитељи фудбала, бивши играчи и функционери који причају о фудбалу и приликама у земљи уопште.
Занимљив део књиге чине цитати из тадашње штампе. Наглас их читају гости кафане, цитира их сам приповедач.
Најзанимљивије је оживљавање догађаја на путу, током боравка у Монтевидеу, када до изражаја долази ауторово искуство спортског новинара који преноси утакмице, као и опис догодовштина током повратка и свечаног дочека. У књизи се налази тридесетак црно-белих фотографија и скенова новинских наслова и делова чланака.
Владимир Станковић написао је сведочанство о заборављеним догађајима који су легендарни подвиг српских фудбалера учинили великим југословенским фудбалским успехом, о ентузијазму и истрајности, части и одлучности, пријатељству и вери, о времену и околностима у којима се фудбал играо са страшћу прве љубави.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


