Вече руских романси
Концерт руских романси под називом „Гранчице мирисне багрема белог” приређен је у у Дому војске Србије знак сећања на Олгу Јанчевецку,. Наступиле су Људмила Грос - Поповић, сопран и Светлана Тименштајн, клавир.
Пре почетка програма уметница Грос – Поповић подсетила је на тајанствену моћ руских романси, које је на посебан начин изводила Олга Јанчевецки. Она је 1920. са групом емиграната из револуционарне Русије дошла у Београд. У сећању је чувала успомену на своју домовину, па је и у свом уметничком раду често показивала дозу сете на родни крај који је напустила, али није заборављала ни топлину са којом је прихваћена у нашој престоници.
Композитори Булахов, Гуриљов, Шиловски, Бакаљејников, Верстовскиј, Сидорович, Борисов, Шишкин, ЈУријев, Прозоровскиј и Варламов били су на богатом репертоару ових уметница, па су се чуле романсе „На свету таквих очију нема”, „Не буди ми сећања”, „Ноћни цветови”, „Прапорци”, „Звончићи”, „Ноћ је светла”, „Под месечевим сјајем”,„Сарафанчић”...
Романса „Гранчице беле багрема белог” по којој је музичко вече добило назив, написао је непознати аутор.
А. К.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


