Или Немац или Друловић
Фудбалски савез Србије (ФСС) покушава већ данима да реши питање новог селектора. Тај процес се одужио па се стиче утисак да ни један од понуђених кандидата – а у медијима се помињало десетак имена – за сада није испунио све „критеријуме”
Aли, да ли Фудбалски савез Србије (ФСС) има конкретна мерила за долазак на ту функцију или ће одлуку о новом селектору донети само ужи круг људи око председника ФСС Томислава Караџића.
Некадашњи фудбалер Партизана и холандског ПСВ-а Лазар Радовић сматра да најпре јасно треба да се знају критеријуми на основу којих ће се бирати селектор. Тиме би свима био олакшан посао.
Како гледате на то да се кандидати за селектора намећу искључиво преко медија?
Како се понашамо у политици тако се понашамо и у фудбалу. Нисам чуо ни једног тренера да је рекао да не жели да буде селектор. Стекао сам утисак да млади стручњаци углавном себи постављају највише циљеве. Али, заборављају да се око врхова вију најјачи ветрови. Није лако бити селектор, поготово у земљи традиционално великих, па неретко и нереалних очекивања. Данас у нашем фудбалу има пуно мудрих глава, али са жаљењем могу да констатујем да наша тренерска струка нема пуну аутономност, нити јасан план рад. Уосталом, зато нам се ове ствари и дешавају.
Шта то практично значи за струку?
Да је она само помоћни штап, јер код нас у фудбалу не пролазе увек најбољи. Више се гледа ко је са ким у каквим односима.
Како би ФСС требало да бира новог селектора?
Не постоје јасни критеријуми на основу којих ће се бирати будући селектор. Тај пропис је по мени основа свега. Када то будемо имали онда се искључује свака случајност која се појављује у моменту када нам за избор селектора искључиво одлучују председник и генерални секретар Да постоји то правило далеко мање би било импровизације, напада на председника…
Шта бисте урадили да сте на месту председника ФСС Караџића?
Он са врха види далеко боље од свих нас. Својевремено је водио предузеће, био је политичар. Да бих се прихватио изазова коју је он одавно прихватио, морао бих прво да видим ко су ми сарадници у стручном делу. Јер то би требала да буде стална веза између њега и струке, присна сарадња са људима који се разумеју у фудбал.
Како оцењујете учинак бившег селектора Михајловића?
Стекао сам утисак да се не плаши никога. Приметио сам да није имао добар однос са колегама. Не може млад тренер, да не кажем почетник, да каже да зна све у фудбалу. Чини ми се да му је био много важнији однос са председником ФСС него са фудбалом.
Да ли је боље имати странца или нашег стручњака на месту селектора?
Пре свега, да кажем да не би требало сва одговорност као до сада, да падне на плећа једног човека. Да се ја питам, довео бих неког провереног немачког стручњака јер се зна да су они најбољи на свету. Наравно, узео бих у обзир и Друловића, који је са омладинцима остварио фантастичан успех. Друловић без сумње добро познаје фудбал.
Какву бисте поруку дали будућем селектору Србије?
Пре свега да не смисли да зна све и да је увек у праву. Да увек има на уму да између њега и тренерске организације мора да постоји присна сарадња. Савез треба да изабере групу талентованих тренера у које ће улагати. Једино тако наш фудбал може да иде напред...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


