Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Виртуелни дуг

Виртуелни дуг

Стиже мени бели лист од Радиодифузне установе Радио-телевизије Србије: веле, у писму, да мисле и на мене. Обрадујем се, ваљда хоће да уплате накнаду за рад на основу уговора о делу, ауторском уговору, ...као дуг исте радиодифузне установе још из 2012. године. Ето, стрпљив – спасен: чекам више од годину дана речену накнаду (уговор, ево:бр. 02211), али уместо вести о уплати, стоји мени у бијеломе писму позивање на гласовит, иако тек „заживели”, Закон о умaњењу нето прихода...тј. популарно речено – опорезивање и умањење нето зараде које наведени закон уређује. Дакле, дупло голо: нема накнаде, али има закона и плаћања – порезе: од1. јануара 2014. закон доброчинстава ступио је на снагу и – шта друго: мора се и тај намет платити. Али, како? Моји дужници из РТС-а објашњавају и пишу ми: истина је, веле, није било уплате надокнаде (због тешке финансијске ситуације није било могућности...уплате у уговореним роковима), али закон је – неумољив. И да би разрешили недоумицу – како „скинути” порез са моје још увек виртуелне зараде, иако је уговор потписан годину дана пре ступања „у функцију” Закона о умањивању...они се обраћају, на време, директно законодавцу, тј. Министарству финансија, с питањем: шта сада чинити? Како опорезовати уговоре закључене годину дана пре ступања „на снагу” и смутњу наведеног Закона о умањењу нето прихода...? Јер, здрава памет поучава да је дуговање РТС-а старије од законске обавезе потоњегзакона ивиртуелног дужника. Па све да је запетљанција запетљана, некаква упута или, кажу адвокати, правни лек добро би дошао свим странама: неисплаћеном власнику виртуелне накнаде, затим дужнику који сада брине две бриге: како да намири и изврши своју дужничку обавезу и како да Министарству исплати добро израчунат дуг виртуелног дужника. Најпосле, шта ће Министарство рећи овим поводом и упитом, и шта свјетује у насталој ситуацији игара законске жмурке?

Међутим, како то бива кад се претаче из шупљег у празно, Министарство на тражено мишљење руководилаца службе финансија РТС-а једноставно: не одговара, ћути, бриго моја – пређи на виртуелног дужника, па нек он трља нос и што год хоће, како ће речене, тек усвојене законске пацке примити, и коју ће руку подметнути – а ни у једној нема очекиваних шушкавих новчаница! Народ би, кратко и јасно, рекао, знате већ: ј… луд збуњеног! Они с финијим слухом казаће: кадија те тужи, кадија ти порез згрће.

И, сада следи комично финале, достојно најдуховитијих и најневероватнијих обрата у Нушићевим комедијама „о нашим наравима” и ћудима, слабостима и – глупостима. Из службе финансија РТС-а извештавају и наводе пронађено решење, као да је реч о сценској појави Бога из макине, Deus ex machina, те обавештавају:...Обавештавамо Вас да ћемо нето уговорену накнаду умањити по основу напред наведеног Закона и износ уплатити у корист Буџета Републике Србије.

Ма, је ли то могуће, драги гледаоци, тј. читаоци: уплаћују с мог рачуна, а уговорену накнаду дужнику нису јоште ни уплатили; нит сам видео, нит дирнуо паре које ми већ годину дана дугују! А са моје уговорене накнаде паре одмах одлазе – ни мање ни више, но у Буџет Републике Србије! Јер, строга је Република Србија кад је њен буџет у питању, па стога непосредно цитирам оксиморонску правну одлуку:

...Уколико РТС не поступи по Закону о умањењу...пореска управа ће Вам доставити решење којим ће Вас задужити за износ солидарног пореза.И још, к томе – е да би оксиморонско-нушићевска комедија била урнебесно закључена:...АРТС ће бити новчано кажњен због непоштовања наведеног Закона.

Што рек’о Владика о свјетини и пучини грдној, о пукуи живљу, а што и на законодавце комедиографске може да буде примењено – јесте, пучина је грдна, али су закономерци још грђи и бедастоћом безмерни.

Потраживалац и дужник, истовремено

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.