Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лет у „сребрној машини”

Лет у „сребрној машини”
Група „Хоквинд” спада међу зачетнике такозваног свемирског рока

 Неке од основних одлика правих рокера одувек су били исказивање физичке снаге и певање о стварима које од слушаоца траже да упосле мозак, да слушајући речи композиције у главама стварају слике, наравно у складу са сопственим осећањима и жељама. Ово се нарочито односило на ауторе који су послу прилазили са дубљом намером да задру у душу слушалаца и да на њу утичу. Могућност да свако рок композицију тумачи на свој начин је и допринела популарности ове врсте музике.

У композицији „Сребрна машина” групе „Хоквинд” („Hawkwind”, што би могло да се преведе и као „Јастребов ветар”), аутор позива на путовање које већ тражи богатство маште. Када каже: „Она (машина) лети изван снова / и потпуно је чиста од сумњи / она све претвара у зелено / хоћеш да се провозаш, видиш себе како / одлазиш на другу страну неба”, песник прелази у сферу ван времена и стварности и тамо позива и своју сапутницу.

Наравно, агресивни звук електричних и електронских инструмената чини да цео доживљај добије димензију која наглашава управо ту – нестварност. Ваља додати и да је „Сребрна машина” снимљена уживо, у чувеном рокерском лондонском светилишту „Раундхаусу” 13. фебруара 1972.

Ремикс је урађен у Морган студију, а цео процес је изведен под надзором Дејва Робинсона и Дагласа Смита. Издата као сингл, „Сребрна машина” је 9. јуна 1972. доспела на треће место британске листе најслушанијих. Поново је издата 1976, потом 1978, и опет 1983, када је доспела до 67. места топ-листе.

У стварању „Сребрне машине” свој удео дали су певач Роберт Калверт, гитариста и певач Роберт Брок, саксофониста и флаутиста Ник Тарнер, чувени басиста Леми (Ијан Килмистер), Дик Мик (Мајкл Дејвис) и Дел Детмер на синтесајзеру и бубњар Сајмон Кинг.

Музику је написао Дејв Брок, а текст Роберт Калверт. Композиција је у буги осмотактовном маниру са фразама преузетим и прилагођеним из старих композиција некадашњег бенда „Џони и Харикени”.

Интересантно је да је Калвертов глас у време снимања због здравствених проблема био неупотребљив. „Био сам љут као рис“, причао је касније. „Сви су покушали да је отпевају осим мене. На крају, Даглас Смит је предложио Лемија. Овај је то учинио у једном или два покушаја, и – успео.

Група „Хоквинд” није се претерано појављивала на телевизијским екранима. Ипак, то им није сметало пошто су били тип бенда који највише може да пружи пред живом публиком, на бини, где све трешти. Чак и оно што се појавило на малим екранима био је, у ствари, снимак једног њиховог живог наступа.

Потекли су из дела Лондона који се зове Ледбрук грув. Дејв Брок и Мик Слетери су имали бенд који је, углавном, изводио психоделичну музику, под називом „Фејмес кјур” („Famous Cure”). Током једног наступа упознали су басисту Џона Харисона, који је такође био наклоњен електронској музици а који је већ имао свој трио. Бубњара Терија Олиса ангажовали су преко огласа, а онда су им се придружили и Ник Тарнер и Мајкл Дејвис, стари Брокови познаници. Они су бенду понудили помоћ у транспорту инструмената, али су сви убрзо схватили да је боље да се лате свирке.

Група „Хоквинд” спада међу зачетнике такозваног свемирског рока, са стиховима који се, углавном, баве урбаним темама и темама „сајенс фикшна”. Сматрају их неком врстом везе између хипи и панк културе. Ипак, превасходно су познати по „спејс-року”,који су изводили и који је оцењен као хибридхард-рокаи такозваног есид-рока.

Окупљени 1969, прошли су кроз много персоналних промена и музичких стилова. Подаци казују да су са њима сарађивале десетине музичара, плесача, песника... Утицали су на многе бендове и ствараоце који ће доћи после њих.

Крајем марта 2013. организовали су и дводневни фестивал – „Хокистер” – у Ситон таун холу у Девону. Ово место изабрали су зато што је претила опасност да исто буде затворено. То је био гест добре воље и помоћи власницима да се извуку из финансијских проблема.

----------------------------------------------

Сребрна машина

Управо сам кренуо у вожњу

У сребрној машини

Ијош се осећам опасно

Да ли хоћеш да се провозаш

Видиш себе како одлазиш

На другу страну неба.

Добио сам сребрну машину

Она лети пролазећи кроз време

То је нека електролинија

То је твој зодијачки знак

Ја имам сребрну машину

Имам сребрну машину

Рекох, управо сам кренуо у вожњу сребрном машином

И даље се осећам опасно

Она лети изван снова

И потпуно је чиста од сумњи

Она све претвара у зелено

Хоћеш да се провозаш, видиш себе како

Одлазиш на другу страну неба

Мислим на сребрну машину

Ја поседујем сребрну машину

Ја поседујем сребрну машину

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.