Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Госпођа Наста и Мудрица међу птицама

Госпођа Наста и Мудрица међу птицама
Мика Ловре (Фото З. Кршљанин)

Птице су као људи. Воле, певају, осећају, а неке чак и говоре, макар то било само пуко понављање неколико речи. Уметница Мика Ловре била је инспирисана овим животињама, па је тако настала њена изложба „Птице” коју је представила у галерији „Сингидунум”. Поставку чини четрдесет радова рађених сувом иглом, у линорезу и линогравури.

Госпођа Наста, Радојка, Зафир, Станоје... тако се зову Микине птице. Оне чак попримају и човекове особине и то углавном оне племените.

– Нисам склона да критикујем. Немам потребу да тако посматрам свет око себе, мој мото је да прихватам живот какав јесте, па тако и своје пријатеље, сараднике и све оно што ме окружује – каже ауторка, па појашњава да је заокупљена својим стваралаштвом потпуно разбила предрасуде да гавран доноси несрећу. – Зашто – пита се она – упоређивати брбљиву жену са чавком. Вређати некога изјавом „као да ти је сврака попила мозак” или особу која се издваја од других означавати као „црну врану”.

– Нема птица злослутница, и кад су грабљивице оне носе своје добре особине. Сова рецимо није само грабљивица, она је посебна или чак савршена по томе што може потпуно да окреће главу јер су јој изразито крупне очи потпуно непокретне – са жаром прича домаћин изложбе, не кријући радост што сваки рад поткрепљује сазнање да су „птице божја бића” – ово је и истоимени назив књиге коју препоручује својим гостима да прочитају.

Посетиоци су били сагласни да је испред њих прича о животу, али и нама самима. Уметница је дајући имена композицијама као што су „Ведри песимиста”, „Весник”, „Ноћна стража”, „Мудрица” показала своју намеру да искаже стање духа, животне појаве и особине птица, спајајући их тако у целину оптимистичког тона. Графички листови Мике Ловре су њен дневник и осликавају њену унутрашњост, а неки су приметили да коментаришу и нашу свакодневицу.

Мика Ловре (41), рођена је у Ливну. Дипломирала је на Факултету примењених уметности, одсек зидно сликарство. Члан је УЛУПУДС-а. Радове је до сада приказивала у нашој земљи и иностранству.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.