Ђоковић против Федерера за вимблдонски трофеј
Од извештача „Журнала”
Вимблдон – Трећи пут у финалу Вимблдона, Новак Ђоковић ће у недељу имати велику шансу за другу титулу на највећем светском турниру. Први носилац из Србије је до новог успеха дошао пре свега захваљујући челичној вољи и великој храбрости у пресудним моментима.
У финишу је спасао чак четири сет лопте и савладао Бугарина Григора Димитрова, 13. тенисера света, са 6:4, 3:6, 7.6 (7:2), 7:6 (9:7).
Ако је за некога почела смена генерација у тениском врху за Новака сигурно није, мада не сме да се заварава. Димитров, велика нада АТП Тура, избацио је у среду још два дана владајућег шампиона Ендија Марија, а јуче је, ако се изузме први сет, био је равноправан са шампионом из 2011. .
- Тежак меч, могао је и он да добије четврти сет – свестан је Ноле да његова игра није била беспрекорна. - Добро сам почео, добио први сет и имао брејк у другом, али он је онда преокренуо. Дозволио сам, као против Чилића, противнику да се врати, али веома сам задовољан. Треће финале овде у четири године велики је успех.
Ђоковић је победио али не зато што је добро играо, него јер има лавовско срце, али и зато што је Бугарин у оба тај-брејка падао под теретом важности момента.
Поготово је то дошло до изражаја у последњој деоници када је Ноле спасао четири сет лопте, од којих три у тај-брејку на 6:3. А онда му је Димитров дуплом грешком поклонио победу.
Меч је игран под веома тешким условима, донекле и недостојним оваквог турнира. Било је клизаво, ветровито и сунчано, али ако се за ова последња два елемента може рећи да су хир природе, за први сигурно не може. Трава је била толико клизава да је понекад изгледало да би на леду било лакше. То посебно важи за Димитрова који је безброј пута пао.
- Били су тешки услови али не бих превише причао о њима, не бих да се стекне утисак да тражим изговор за своје лоше игре у одређеним тренуцима. Исто је било за обојицу. До 6:4, 3:1 био сам потпуно у контроли и одједном осцилације у игри и додељена нада противнику да се врати у меч – свестан је Ђоковић да је био близу ивице. - Трава је била клизавија него прошле године, вероватно јер је било неколико веома толих дана па се потрошила
Ноле је сјајно почео меч, први сет је одиграо маестрално. И Димитров је у отварању показао квалитет, али Ђоковићу је била довољна само једна шанса да дође до вођства.
Бугарин је катастрофално одиграо пети гем, нанизао четири грешке – лак волеј у аут, дупла, промашај из бекхенда па форхенда - и Србин је дошао до кључне предност. Један брејк је био довољан.
Дуел је био игран по јаком ветру, уз сунце које је ометало сервере на једној страни, али за Ђоковића ни то није било превелики проблем. Тек у првом гему другог сета ривал је дошао до прве брејк лопте, није искористио шансу, а онда – нови брејк за Ђоковића.
Ноле је повео са 3:1, имао шансе за још један брејк, али ако је неко помислио да је финале већ на видику, мало се преварио. Димитров је коначно почео да игра у складу са репутацијом, вратио брејк, а онда узео још један и Новак се из победничке позиције нашао у невољи.
.jpg)
Још смо далеко од смене генерација: Ђоковић и Димитров после меча (Фото Ројтерс)
- Играо сам против будуће звезде. Григор је већ врхунски тенисер и заслужује респект. Има изврстан форхенд у трку, страшан осећај, игра одлично и када напада и када се брани. Много је напредовао у транзицији из одбране у напад – није пропустио прилику да похвали противника.
Димитров се одједном распалио, а Ђоковић му је помогао да други сет освоји без правог изазова. На 5:3 и лопту која није била тешка, Ноле је зауставио игру тврдивши да је противник погодио аут, али челинџ је показао другачије и Бугарину је поклоњено изједначење.
Није први носилац у другом делу полуфинала био максималан, пропуштао је прилике, правио неочекиване грешке, али се у вођсту поново нашао после веома слабо одиграног тај-брејка противника.
Слична ситуација с поновила и у последњем сету, мада је Димитров имао више шанси, поготово због сет лопти.
- Једва чекам финале – није крио Ђоковић следећи циљ. - Желим седму титулу на грен слемовима, поготово јер сам изгубио три од последња четири финала. Биће велики изазов.
Интересантно је да је Ноле на прву меч лопту одиграо сервис волеј, као у Мелбурну против Вавринке, и опет је изгубио. Другу је имао на сервис Димитрова, али није ни морао да се труди јер је Бугарин направио дуплу,
Једно је сигурно, Новак ће морати много боље да игра у фнналу ако жели да освоји другу вимблдонску титулу. Поготово што ће му ривал бити Роџер Федерер, један од најуспешнијих у историји на овим теренима.
БЕКЕР ЖУРИО НА ФУДБАЛ
На питање шта му је Бекер рекао, Ноле је засмејао све на прес конференцији.
- Нисам га ни видео, одмах је одјурио негде. После сам на ТВ видео да Немци играју на Светском првенству и схватио шта се дешава. Видело се да је под великим стресом.
ТРЕЋЕ ФИНАЛЕ
Новаку је ово треће финале у Вимблдону. Победио је 2011. против Надала, а изгубио прошле године против Марија.
Укупно је Ђоковић одиграо 13 грен слем финала. Победио је четири пута у Мелбурну (2008, 2011-13), где никада није изгубио меч за титулу.
На Ју-Ес опену је славио 2011, али је изгубио четири пута (2007, 2010, 2012-13). На Ролан Гаросу је изгубио оба финала – 2012. и 2014.
НЕЋУ СПАВАТИ ЗБОГ СЕТ ЛОПТИ
Димитров је био добро расположен на конференцији за медије али је признао да му није лако.
- Не верујем да ћу ноћас спавати због оних сет лопти – признао је откривши да је заменио чак четири пара патика у полуфиналу. - Током турнира са променио десет пари.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


