Виртуелна плима
Као да се још једном окренуо завртањ и присуствујемо придизању техно-оптимистичких глава, несуздржаној помами за виртуелним. Никако не смемо занемарити историјску и практичну чињеницу да је виртуелна стварност онај метафизички други, у исти мах и преиспитивање онтологије људске реалности.
Привидно паралелни, технологија виртуелне стварности и Интернет су, после вишегодишње (привидне) изолованости – краха нереалних, преурањених и наивних очекивања друге половине деведесетих – наново почели да се прожимају и узајамно вајају.
Та привидна изолованост очитује се на сајтовима као што је www.vrealities.com преко кога се нуде производи за виртуелну реалност: кациге, рукавице, стереоскопски екрани, кућне тродимензионалне (3D) панораме и слично. Високе цене подједнако говоре о неуспеху досадашњег концепта и о промашеним софтверским решењима лимитираним хардвером. Али тај неуспех би се тачније могао назвати успаваношћу ВР технологије.
Јер она увелико постоји и користи се, у психијатријским лечењима, у тродимензионалном пројектовању, археолошким реконструкцијама, научним симулацијама. Затим, све више у туризму. Пре свега, у маркетингу, видео-играма и филму. На Интернету се виртуелна присутност може уочити на сајтовима с панорамским представама, као помало бизарни www.pere-lachaise.com (интерактивна шетња кроз гробље познатих у Паризу) или на дизајнерским, као што је www.olivier-koursoumbas.com, у коме своју презентацију извесни француски дизајнер обликује као виртуелно путовање кроз катедралу, и у овом контексту схваћену као универзални и заокружени модел света.
Можда јединствени домаћи пример јесте сајт www.vrinternal.com, дизајнерска промоција која креира неколико тродимензионалних интерактивних окружења. У интерзони, између комерцијалне сврхе и програмерске страсти за компјутеризованом оностраношћу, и овај сајт обликује свест која ће суочити са границама људског, једном у будућности када се замагле разлике онтолошког и гносеолошког статуса стварности.
Постајући све доминантнији комуникациони канал и посредујући у замашном покушају да се технологија усмери ка потпуној интерактивности и аудио-визуелизацији, Интернету предстоји дуго очекивано и одлагано стапање са технологијом виртуелне реалности; значи нова мена постојања и ново преименовање. Бар тако говоре научна предвиђања. Сигурно је да сајтови као www.kurzweilai.net или www.technologyreview.com не представљају отворене позиве на маштање и необавезно нагађање, већ су места практичне трезвености и нaслућених могућности. И, наравно, претпостављених интереса, без чега не може ни за сада предивно либерални Интернет.
Док је 1990. године десет одсто светске компјутерске мреже било обезљуђено, прогноза по сајту Kurzweil је да ће 2029. године 99 посто светске мреже бити ослобођено човековог уплива. А технолошка предвиђања су као деца, захтевна док не одрасту – а потом крену неким својим путевима.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


