Ко су ,,бели медведи“ у Србији
Остаће тајна колико аутограма су недавно поделиле естрадне звезде запосленима у Пореској управи. Доскорашњи први човек ове управе рече на РТС-у да његови људи „чешљају” кафане по Србији, а посебно су апострофирани угоститељски објекти на Златибору и Копаонику. У бакалницама и киосцима од сваког купца им се причињава да је инспектор. Таксисти трипут мере муштерију пре него што га питају „Је л' вам треба рачун?”
Све похвале за ове вредне и савесне државне службенике који утерују новац у буџет. Али, има и оних који не стрепе од инспектора - који годинама раде на „црно” а њих редовно заобилазе. У ствари, и да хоће, не могу да их нађу. Они су у Србији без адреса. Питате се - ко су ови ,,бели медведи”? Они су даноноћно у нашим домовима: омиљени телевизијски канали - Анимал планет, Фокс, Фокс лајф, Спорт клуб 1, 2 и 3, Универзал, Нешенел џиографик, Фокс крајм, Фокс муви, 24 кичен, Ем-ти-ви, Експлорер, ТВ 1000, Дискавери, Хистори...
Додуше, нису регистровани у Србији, немају дозволе РЕМ-а, не морају да поштују законе Србије, ван правног су, пореског и фискалног система ове земље и имају много - реклама.Ту се рекламирају угледне компаније. Чак и нека јавна предузећа, а приметна је и реклама Министарства трговине,туризма и телекомуникација које најављује дигитализацију. Рекламе се емитују даноноћно, а има их на стотине и не зна се колико трају јер се нигде не евидентирају. Маркетиншки експерти тврде да више од 30 одсто новца намењеног телевизијама одлази тим тзв. прекограничним каналима. Упућени кажу да има плаћања и у кешу.
Они други, који поштују законе (њих око 30), обратили су се многима, а највеће наде полажу у Пореску управу верујући да ће њихови вредни инспектори проверити под којим се условима врте рекламе на овим каналима, иако је то Законом о електронским медијима и Конвенцијом о прекограничној телевизији забрањено.
А да „странци” (у овом случају - прекогранични канали) у Србији имају статус недодирљивих уверили смо се прошлог четвртка на Дан жалости. Док су домаћи медији поштовали одлуку Владе Србије и прилагодили програм Дану жалости на Ем-Ти-Ви, Ви-Екс 1 и другим кабловским каналима цео дан трештала је музика и емитовани су филмови и серије. Због „Слагалице” и „Рођака са села” РТС-у се смеши пријава РЕМ-а, али „странце” нико и не спомиње. Њима РЕМ не жели да се замера.
Домаћи емитери (они који поштују све законе и редовно плаћају надокнаду РЕМ-у и од тих прихода живи ово регулаторно тело, а вишак уплаћује у буџет) очекују да ће Закон о оглашавању коначно забранити емитовање реклама на прекограничним каналима. А, ако се то не деси и „странци” наставе да раде на црно, онда је то јасна порука домаћим телевизијама - Србија може и без вас. Живео Фокс крајм!
Власник СОС канала
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


