Србија затражила да се Шешељев поступак што пре оконча
Представник Владе Србије Саша Обрадовић указао је Савету безбедности на предуго трајање судских поступака пред Хашким трибуналом с обзиром на здравствено стање оптужених, а посебно у случају Војислава Шешеља и затражио да се тај поступак што пре оконча.
„Захтевали смо да кривични поступак против Војислава Шешеља буде што пре окончан и указали на дужину трајања и на целокупни развој тог случаја”, рекао је Обрадовић за Танјуг након седнице СБ у Њујорку посвећене извештају о раду Хашког трибунала.
Према његовим речима, на састанку је такође указано да је дужином трајања Шешељевог поступка дошло до кршења људских права.
Обрадовић је представио и резултате рада у процесуирању ратних злочина и указао на акције које хрватски посланици предузимају у Европском парламенту на укидању или ограничавању те надлежности пред домаћим органима у Србији.
На састанку СБ је, како је навео, изражена забринутост због одуговлачења судских поступака до којих је дошло, првенствено због здравственог стања оптужених, док је сарадња Србије са трибуналом у суштини оцењена задовољавајуће.
Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц изјавио је пред СБ да ће, како се очекује, првостепене пресуде у предметима Шешељ и Караџић бити изречене касније у току ове године.
Председник Хашког трибунала Теодор Мерон информисао је Савет безбедности УН о раду трибунала у протеклих шест месеци и изазовима са којима се тај суд суочава у испуњењу мандата, најавивши да ће до краја године остати незавршена још само два претресна и два жалбена поступка.
Мерон је објаснио да се, иако трибунал напредује у свом раду, суочава са разним изазовима који су довели до одлагања претресних и жалбених поступака, али је истакао да се и даље очекује да ће и последњи случајеви бити завршени 2017. године.
Као два главна изазова која ометају рад трибунала, Мерон је навео здравствено стање појединих оптуженика и смањење броја запослених. Он је подсетио да је суђење Горану Хаџићу тренутно одложено због његовог здравственог стања, као и да је суђење Ратку Младићу ограничено на четири дана у недељи на основу лекарских савета.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


