Недеља, 19.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од почетка смо веровали у успех

Од почетка смо веровали у успех

Омладинска репрезентација Србије, која је освојила златну медаљу на Светском фудбалском првенству на Новом Зеланду, стигла је у Србију. Играчи рођени 1995. године и млађи остварили су невероватан успех и остаће заувек уписани златним словима у историји српског фудбала. Омладинци су „купили” нацију одличном игром, борбеношћу и залагањем и натерали је да се поново радује одличним резултатима фудбалера.

Уприличен им је дочек у кући фудбала у Старој Пазови, коме су присуствовали челници Фудбалског савеза Србије, као и родбина и пријатељи репрезентативаца. На улазу их је дочекао натпис: „Добродошли, светски шампиони”.

– Веома нам је драго што смо имали подршку свих наших сународника, као и људи из региона и света током првенства, а посебно после освајања титуле. То нам је много значило. Захвалио бих се и ФСС-у на подршци, не само током овог турнира, него током целог пројекта од када сам пре три године дошао на место селектора. Момци су прешли дугачак пут како би постали шампиони света. У Старој Пазови смо се први пут и окупили када је 40 момака гледало снимке „чилеанаца” и у тај успех смо од почетка веровали. Момци су имали велики ентузијазам, међусобно су се поштовали и били одговорни. Из тога је проистекло велико међусобно поверење и захваљујући томе смо постали прваци света. Поносан сам на све момке и на то што сам био три године са њима и што смо све то крунисали на најбољи начин. Значио нам је и овај фудбалски центар, јер не може да се направи ниједан успех уколико немате добру инфраструктуру и услове за рад – рекао је селектор Вељко Пауновић и додао да је екипа дошла до трофеја на невероватан начин.


(Фото М. Рашић)

– Нисмо се „провлачили” кроз Светско првенство, већ смо са сваким противником играли до краја. У тешким тренуцима показали смо чврст менталитет, никада нисмо протествовали код судија, причали са противником. Тај менталитет, чврстина и невиђени таленат довели су нас до коначног циља. Надам се да ћемо наставити овим путем, да ћемо ове момке подржати и дати им све што је потребно да буду А репрезентативци – закључио је Пауновић, кога су затим фудбалери поздравили скандирањем: „Ти си наш Морињо Пауне.”

Сергеј Милинковић Савић је пре две године био члан репрезентације до 19 година која је освојила златну медаљу у Литванији. На Новом Зеланду је проглашен за трећег најбољег играча шампионата.

– Од првог дана нам је био циљ да постанемо светски прваци. Имали смо тежак пут, али смо издржали. Почели смо првенство поразом, а нисмо ни имали среће на тој утакмици против Уругваја. На другој утакмици са Малијем смо желели да победимо како бисмо показали колико умемо. У финалу против Бразила смо били посебно мотивисани, јер смо до сада са њима могли да играмо само на ПЕС-у.

Немања Максимовић је постигао одлучујући гол у пенал-серији против Сједињених Америчких Држава у четвртфиналу, а затим и у финалу против Бразила.

– Невероватна финална утакмица, играли смо против светске силе која је освојила ово такмичење пет пута. Веровали смо у победу као што смо веровали и током целог првенства. Што се тиче гола, када сам прихватио лопту, био сам сигуран да ћу постићи гол. Још увек нисам свестан шта сам урадио, јер свако дете сања да постигне гол Бразилу у финалу Светског првенства.

Капитен Предраг Рајковић је проглашен за најбољег голмана шампионата, а награду је заслужио и одличним одбранама једанаестераца у четвртфиналу против САД-а.

– Успели смо у ономе о чему смо маштали од почетка Светског првенства. Захвалио бих се свима који су веровали у нас и посебно навијачима на Новом Зеланду, који су нас бодрили од самог почетка.

Потпредседник ФСС-а Саво Милошевић захвалио је играчима и стручном штабу на свему што су приказали у претходних месец дана.


(Фото И. Милутиновић)

– Заслужено су освојили титулу, како игром, тако и понашањем. Одиграли смо осам утакмица на Светском првенству, што се никада није десило. Играли су четири пута продужетке, све су издржали без повреде и сви су имали жељу да до последњег минута учествују. Захваљујем се играчима који су најзаслужнији за овај успех, а затим селектору Вељку Пауновићу, који је на маестралан начин водио екипу, и целом његовом стручном штабу. Њихова имена ће заувек остати златним словима уписана у историји српског фудбала.

Директор млађих селекција Митар Мркела посебно је похвалио селектора Вељка Пауновића.

– Желим да се захвалим сјајној генерацији младих играча који су од почетка показали да могу да буду шампиони. Изгубили су само једну утакмицу, и то ону на почетку шампионата од Уругваја. Одао бих признање стручном штабу на челу са Вељком Пауновићем. Имали смо пуно среће да га упознамо и препознамо његов тренерски дар и да га поставимо на место селектора. Имали смо велику подршку од председника савеза Караџића и генералног секретара Лаковића, ФСС годинама улаже огромна средства у млађе селекције. Потребно нам је јединство, нису најважније персоналне промене, већ да сачувамо ову генерацију, која је постала првак света, како бисмо и у сениорској конкуренцији имали добре резултате.

----------------------------------

Николић: Ускоро да замените сениоре

Прослави у Старој Пазови присуствовао је и председник Србије Томислав Николић, који је од играча добио на поклон лопту и дрес са потписима свих играча.

– Мислио сам да сам заборавио да држим говоре среће и задовољства када је реч о фудбалу. Срећнији сам од вас, не можете да верујете колико сте „подигли” Србију после многих продужетака и голова у зауставном времену. Требало је да Караџић каже да ћете ускоро заменити сениоре, пошто нисмо задовољни њиховим резултатима. Они морају да уче од млађих, као што сам ја од вас доста научио – рекао је Николић, коме су репрезентативци након говора поручили: „Хоћемо пензије.”

----------------------------------

Караџић: Вратили сте веру у српски фудбал

Председник Фудбалског савеза Србије Томислав Караџић рекао је да је омладинска репрезентација вратила веру у наш фудбал.

– Желим да вам се захвалим на резултату о коме сте ви сањали и у који је мало ко веровао. Резултат је планетарни, велики, постали сте пример свим наредним генерацијама. После кризних периода вратили сте веру у фудбал, наду нашим људима и постали сте наш понос и понос целе државе. Ово је први део ваших каријера и живота. Прославићете овај резултат, заслужили сте, али одмах морате размишљати о сваком следећем дану. Морате стално радити, усавршавати се и рачунати на то да сте генерација која куца на врата нашег сениорског тима. Зато не заборавите формулу по којој сте побеђивали највеће и начин на који сте дошли до овог резултата.

----------------------------------

Пантић: Осећам се као освајач медаље

Данило Пантић је пре шест месеци одбио да потпише уговор са Партизаном, а због тога је изгубио место у тиму, али и у омладинској репрезентацији. Због тога није учествовао на „мундијалиту” на Новом Зеланду, а сада је био на прослави у Старој Пазови.

– Све време смо били у контакту, честитао сам им порукама. Осећам се као да је и моја медаља, јер сам део овог колектива. Много ми је било жао што нисам учествовао, али осећам се као освајач златне медаље. Драго ми је да су успели, ово је огроман успех за целу нацију.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.