Чиновници изједначени са фабричким радницима
Према анализи Министарства државне управе и локалне самоуправе, до краја ове године без посла ће остати око 9.000 људи. Од тога је на нивоу централне државе вишак око 5.000 људи, док је на локалу 4.500 прекобројних. Кад се на то дода и око 5.000 људи за које се очекује да ће до краја године добровољно отићи у пензију, списак запослених биће краћи за око 14.000.
Тиме се број оних који ће остати без посла не завршава. У предузећима у реструктурирању за отпремнине се пријавило око 13.000 радника.
To показује Министарство рада. Њих очекује исти износ отпремнине као и службенике који одлазе из јавне управе – 200 евра по години стажа. Не треба заборавити да су прошле године отпремнине биле 300 евра, али су на захтев ММФ-а смањене. Има наговештаја да ће идуће године бити једва 100 евра.
У 526 предузећа која најкасније до краја године треба да пређу у руке приватника или да оду у стечај запослено је око 92.000 радника.
У овом тренутку није могуће проценити колико ће их после решавања тог статуса остати без посла. Неке фирме ће кроз стечај доћи до купца, јер неће бити оптерећене старим дуговањима, али неке предвиђене за продају купца неће наћи.
Средства за отпремнине планиране су и буџетом за 2015. годину. На разделу Министарства рада планирано је да се за „подршку решавању радноправног статуса вишка запослених”, како дословце пише у овом документу, потроши двадесет милијарди динара. Од тога, шеснаест милијарди је предвиђено за такозвани „транзициони фонд”. Распоред и коришћење ових средстава уредиће се посебним актом владе. Иначе, и у 2014. је за решавање статуса предузећа у реструктурирању било предвиђено петнаест милијарди динара. Међутим, рокови за завршетак тог процеса су померени, па је по том основу остварена „уштеда”. Реч је о зајму Светске банке од сто педесет милиона евра, који би, бар према досадашњим најавама, требало највећим делом да се користи за отпремнине. Сада је, вероватно због раста курса, буџетиран нешто већи износ него 2014.
Преостале четири милијарде динара намењене су за трансфере Националној служби за запошљавање (НЗС) за „финансирање програма мера активне политике запошљавања и за исплату посебне новчане надокнаде”, а трошење тих пара, опет, уредиће се актом владе.
На још једном месту у буџету, међу расходима Министарства здравља, предвиђена су средства за отпремнине. За вишак запослених у здравственим установама планирано је 2,3 милијарде динара. Уколико се рачуна да је просечан радни стаж оних који узимају отпремнине 20 година и да добијају 200 евра по години стажа, онда једноставном рачуницом може да се дође до одговора колико је запослених у здравству вишак. Судећи само према буџету, то значи да би око 4.700 људи који раде у здравственим установама догодине могло да остане без посла. Званично, у Министарству здравља кажу да је прекобројних највише на списку немедицинског особља.
Иначе, по новом Закону о раду отпремнина се исплаћује само за радни стаж остварен код последњег послодавца.
Национална служба за запошљавање нуди различите мере и програме за запошљавање. Један од њих је самозапошљавање, односно помоћ при отпочињању сопственог бизниса. Према тренутно расположивим средствима, у тај програм може да се укључи 3.100 особа. Зоран Мартиновић, директор НСЗ, недавно је за Танјуг рекао да је интересовање за овај програм велико и увек је веће у односу на могућности и планиране бројке, а има могућности да се један број особа у овај програм укључи кроз суфинансирање локалних акционих планова. Директор НСЗ је навео да влада велико интересовање локалних самоуправа за удруживање средстава са НСЗ-ом, па ће заједнички бити финансирани програми самозапошљавања, јавни радови и стручна пракса.
За будуће предузетнике држава ће обезбедити по 160.000, односно 200.000 динара за особе с инвалидитетом.
НСЗ обећава да ће водити рачуна да субвенцију добију они који имају добру пословну идеју и бизнис план, као и капацитете и предуслове који их опредељују да буду корисници овог програма. Почетницима у предузетништву који имају основна средства, одрживу идеју и бизнис план, ова сума омогућиће да развију посао. Износ је довољан да плате своје доприносе за 12 месеци, колико траје обавеза. Радници који одлазе из предузећа у реструктурирању могу, на пример, да удруже средства од отпремнина и субвенцију за самозапошљавање.
М. Авакумовић
А. Телесковић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


