Играчи су главни кад се бира селектор
После неколико врло бурних тениских недеља, Тениски савез Србије (ТСС) је желео да се обрати јавности. То је учинио генерални секретар ТСС Душан Орландић који је пренео своје утиске с мечева Дејвисовог купа у Москви и с Купа федерације у Будимпешти. Као што је познато, наши тенисери, болесни и повређени, изгубили су од Русије са 3:2 у првом колу Светске групе, док су тенисерке направиле корак ка елити.
– Постоји најава да ћемо меч против Хрватица, 26. и 27. априла, одиграти у Загребу. Фаворити смо и очекујем да уђемо у Светску групу. И Ана Ивановић и Јелена Јанковић су потврдиле учешће – рекао је Орландић. – Што се тиче тенисера, остаје жал за Москвом... Свесни смо да имамо екипу јачу од Русије. Да је барем један наш играч, поред Троицког, био здрав, могли смо да победимо. Овако, кад су тројица од четворице болесни или повређени, није могло боље.
Мада је ТСС за време утакмице у Москви издао саопштење (додуше штуро), Орландић је желео да истакне да „вирус који је покосио наш тим није био мистериозан”, као и да нема говора о „томе да су неки играчи желели да бојкотују ТСС” (како су објавили неки медији):
– Ђоковић је по доласку у Москву осетио благе проблеме, посумњао је да ће се разболети, а већ сутрадан имао је температуру. Он је из Србије стигао с вирусном инфекцијом. Надали смо се да ће се опоравити до петка, али због процедура у анти-допинг агенцији, нисмо могли адекватно да га лечимо. По параметрима те агенције из Шведске, једине која може да изда дозволу за лекове, довољно је да попијете три зелена чаја да бисте били позитивни. Чекали смо одговор 48 часова, а Ђоковић је пет дана лечен само чајевима, це витамином, парацетамолом. Ако се има у виду да је притом изгубио четири-пет килограма, јасно је да није могао да пружи више. Искључиво је његова одлука била да игра, мада је то било на његову штету.
Што се тиче Јанка Типсаревића, изјавио је:
– Повредио се на тренингу. Потрчао је на једну скраћену лопту и повредио бутни мишић. У први мах је изгледало да није страшно, али је на ултразвуку, два дана уочи почетка меча, установљено да на њега не можемо да рачунамо. Русима смо на свечаној вечери рекли да је болестан, да има стомачни вирус, да би смо их пореметили, јер овако нису били сигурни да ли ће се он ипак појавити на терену. У међувремену је Зимоњић „преузео” вирус од Ђоковића... Хвала свим играчима на свему што су урадили у Москви. Пилић је рекао да никада није видео у Дејвис купу – у којем има огромно искуство – да једна екипа буде принуђена да игра у оваквом стању. Изјавио је да није сигуран да ли би Немци изашли на терен да се њима то догодило.
Наш мушки тим ће 15. априла сазнати против кога ће играти у септембру, у „плеј-офу” за опстанак у Светској групи. Орландић је уз то дао и ово објашњење:
– Није тачно да ћемо играти против Белгије, како су објавили неки медији. Извесно је да против Белгијанаца нећемо играти јер ће они, као и ми, бити носиоци.
Упитан да ли ТСС има потврду од наших најбољих тенисера да ће играти у септембру, Орландић је одговорио:
– Имамо, генерално, потврду од свих играча да ће играти. С Ивановићевом и Јанковићевом смо потписали уговоре, а из мушког тима је то урадио само Троицки. Очекујем да ћемо у септембру бити комплетни.
А што се тиче уговора са селекторима:
– С Богданом Обрадовићем имамо једногодишњи уговор, с Николом Пилићем имамо начелни договор до краја сезоне, а с Дејаном Вранешом још немамо уговор. Што се тиче Обрадовића, нисмо га обавезивали неким резултатима, али ће његови приходи зависити од тога шта се уради на терену.
Колика је Обрадовићева годишња плата?
– Обрадовић има 20.000 евра фиксно, с тим да му се пружа шанса да за свако коло добије одређени бонус. Вранеш добија одређени износ по мечу. Финансијска ситуација у Купу федерације је лошија због тога што су наше тенисерке у нижем степену од тенисера, у којем Међународна тениска федерација плаћа само половину трошкова за четири тенисерке („Од Фед купа немамо никакву добит”...)
Орландић, који је увек на располагању „седмој сили”, изненадио се што га нико није питао: Да ли су играчи постављали последња два селектора мушког тима? Наводно, о томе се у последње време прича иза кулиса...
– Селектор у Дејвис куп репрезентацији је у сасвим другачијој улози од других селектора. Овде имате четворицу супериндивидуалаца, четири сасвим различита света. Њих може да води неко ко може да их мотивише, разуме, пружи прави савет у правом тренутку. У Србији немамо тренерски ауторитет калибра Николе Пилића. Зато је било логично да се консултујемо с играчима ко је тај ко може највише да им помогне. Тако смо уважили њихово мишљење о Дејану Петровићу, затим и о Богдану Обрадовићу. Оног тренутка кад је почело да шкрипи с Петровићем, играчи су нам скренули пажњу...
---------------------------------------------------
У Пекинг на четири-пет медаља
Упитан да ли ће Ана Ивановић и Јелена Јанковић играти у дублу на Олимпијским играма у Пекингу, Орландић је одговорио:
– Волели бисмо да играју заједно, али питање је да ли ту можемо да рачунамо на медаљу уколико оне до тада не одиграју неколико мечева заједно. Видели смо колико је времена требало Зимоњићу и Ђоковићу да се уиграју. Надамо се медаљама у синглу од Ђоковића, Ивановићеве и Јанковићеве, затим у дублу Зимоњић, Ђоковић, а тај потенцијал би имале у дублу и две наше најбоље тенисерке ако се уиграју.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


