Разиграни Срби лако с Турцима
Била је милина гледати наше кошаркаше јуче против Турака у већем делу утакмице, осим пред крај треће четвртине и на самом почетку завршне деонице, па можемо да закључимо да је после четири кола српски тим приказао највише на Евробаскету: Србија–Турска 91 : 72 (30 : 14, 23 : 21, 18 : 24, 20 : 13).
Тимски дух је опет дошао до изражаја, а у том случају противник има мало вајде од „скаутирања”. Овог пута јунаци из прва два кола, Немања Бјелица и Немања Недовић, остали су у другом плану, а разгоропадили су се Милош Теодосић и Мирослав Радуљица, који су у појединим тренуцима играли као у тинејџерским данима, кад су носили дрес ФМП-а и јуниорске репрезентације.
Иако смо ушли у ову утакмицу са све три победе, било је неопходно да савладамо и Турке да бисмо задржали шансе да с прве позиције наставио шампионат у Лилу и лакшим путем кренемо ка завршним борбама. Ипак, наши играчи су и поред таквог притиска од првог тренутка играли полетно, веома сигурно и већ после шест минута водили са 20 : 7. Са три тројке (Калинић две и Теодосић) раширена је одбрана турског тима која је до одласка на одмор била не великим мукама.
Код нас је све текло као по лоју, а турски играчи су неретко деловали као да не знају шта се око њих збива. Чак ни против Исланђана нисмо постигли толико лаких поена, после добро припремљених акција. Играли смо све оно што нисмо против Немачке када смо се силно намучили у жељи да се обезбедимо шутевима за три поена: сада смо откључали противничку браву „изнутра”, играјући „два на два” и проигравајући добро високе играче. Свакако, реч је и о два сасвим различита ривала.
Знало се да Милош Теодосић, који је још ровит од повреде, мора да „проради”. Против Турака је имао чак 13 додавања (уз 17 поена), а цео турски састав 18. Посебно је важно што је разиграо Радуљицу, који нам је недостајао у прва два кола кад смо водили рововске битке са Шпанцима и Немцима. Нови центар Панатинаикоса постигао је сада 20 поена за 18 минута. Остаје још да наши високи играчи мало боље штите свој рекет, јер Ерден нам је у неколико наврата показао да ту још мора да се ради.
Калинић је пружио своју најбољу игру на шампионату (тројке 3–3), док је Марковић по ко зна који пут показао колико значе дрскост и упорност: после акције у којој су му судије одузеле лопту (што је била погрешна одлука) желео је да је врати што пре, по сваку цену, и успео је из другог покушаја, за свега пар секунди, кидишући на противничког плеја онако како само он може. Нема сумње да ће селектор Ђорђевић, који воли овакве ствари, истаћи овај потез пред целим тимом на првом наредном састанку.
Турци су успели да нам колико-толико припрете кад су се у 28. минуту примакли на 12 поена разлике (максимално 43 : 22, 15. мин). Колико смо били убедљиви сведочи и то да од шестог минута до краја нисмо имали мање вођство од тог.
Дворана: „Мерцедес Бенц арена”. Гледалаца: 4.400. Судије: Рижик (Украјина), Зашчук (Украјина), Јасевичијус (Литванија).
СРБИЈА: Теодосић 17 (тројке 3–8), Симоновић 1 (0–3), Кузмић 6, Богдановић 5 (0–4), Бјелица 8, Марковић 6 (2–5), Калинић 15 (3–3), Недовић 7 (1–2), Милосављевић, Радуљица 20, Ерцег 4 (0–1), Милутинов 2. Селектор: Ђорђевић.
ТУРСКА: Озмизрак, Гулер 8 (1–1), Осман 11 (1–4), Херсек, Иљасова 11 (1–3), Ерден 14, Махмутоглу 2 (0–7), Саваш 10, Коркмаз, Мухамед 16 (2–8), Коксал, Алдемир. Селектор: Атаман.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


