Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лекције из свемира

Лекције из свемира
Барбара Морган (Фото АФП)

Обучавана је пре 22 године да евентуално замени прву америчку наставницу у свемиру и то што је била "у резерви" спасло јој је живот. Колегиница Криста Меколиф погинула је 1986. године у трагедији шатла "Челинџер", само 73 секунде по лансирању.
Онда се вратила својој породици и ученицима у Ајдаху. Али када је пре девет година добила позив НАСА да наставничку каријеру замени астронаутском није могла да одоли изазову.
Средином ове седмице Барбара Морган је одлетела у шатлу "Ендевор" на Међународну свемирску станицу као главна звезда седмочлане посаде.
Истрајност и стрпљење су особине које красе доброг наставника, рекла је у једном од многобројних интервјуа ова астронауткиња-педагог, која је свој сан остварила у 55. години.

Програм "Наставник у свемиру" основан је на иницијативу америчког председника Роналда Регана 1984. године као "инспирација за ученике, признање за наставнике и начин да се повећа интересовање за науку и истраживање свемира". Идеја је била да одабрана особа одржи предавање које би се преносило из орбите.

Нажалост, Криста Меколиф, одабрана међу 11.000 кандидата, никада није стигла до свемира.

Неколико недеља после трагедије "Челинџера", по многима највећег ударца за међународни престиж Америке после вијетнамског рата и "Вотергејта", Реган је рекао да ће програм бити настављен. Барбара је добила понуду да остане кандидат за "наставника у свемиру". Три месеца је обилазила земљу и држала говоре о свемирском програму, али пошто је шатл-програм обустављен на неодређено време, док се не утврди тачан узрок несреће, вратила се у Ајдахо, где је повучено живела са супругом и два сина.

Међутим, НАСА је одустала од оваквог и сваког другог покушаја да у мисије шаље цивиле. Са "Наставника у свемиру" прешло се на пројект "Астронаут-педагог". Уместо петомесечне обуке предавача који би се потом враћао у учионицу, нови програм је налагао да се кандидат одрекне дотадашње каријере и добије сталан посао у НАСА.

Такву понуду је Барбара Морган прихватила 1998, 12 година после погибије Кристе Меколиф. Нажалост, у фебруару 2003, девет месеци пре него што је требало да стартује на "Ендевору", амерички свемирски програм је доживео још један дебакл. Шатл "Колумбија" експлодирао је по повратку у Земљину атмосферу и сви чланови посаде су погинули.

Ове среде Барбара је коначно постала прва америчка наставница у свемиру. Мада је у почетку најављивано да ће држати исто предавање које је Криста спремала пре 22 године, Асошијетед прес је пренео да нема таквих планова и да ће она само одговарати на питања која јој буду постављали школарци из Ајдаха.

На Међународној свемирској станици обављаће нимало наставничке послове: надзор истовара две и по тоне терета на станицу (одеће, хране и опреме), замена старог жироскопа и управљање роботском руком орбиталне станице. Планиране су и три свемирске шетње.

Барбара никада није хтела да се фотографише за медије са децом, сматрајући да би тиме пробудила болне успомене породице Кристе Меколиф, која никада није престала да окривљује НАСА за свој губитак.

У штампи су се могли прочитати коментари да је Барбара са оваквом биографијом "богом дана" за пропагандну машинерију НАСА, која је досад имала и превише пропуста и скандала. Истраге су показале да су и "Челинџер" и "Колумбија" експлодирали због пропуста на које су инжењери указивали, али су администратори таква упозорења "гурали под тепих", не желећи да било шта поремети зацртану сатницу лансирања и њихових пет минута славе.

Осим тога, само неколико недеља пре дуго чеканог лансирања "Ендевора", НАСА се суочила са новим скандалима. Независни одбор је у свом извештају навео да се астронаути понекад шаљу у важне мисије под дејством алкохола, без обзира на упозорења психолога и лекара. Негде у исто време се сазнало да је један од запослених саботирао компјутер који је требало да буде уграђен у шатл.

У фебруару ове године цео свет се смејао астронауткињи Лизи Новак, која је покушала да се ишчупа из љубавног троугла физички нападајући супарницу, а НАСА је схватила да је крајње време да преиспита систем надзора астронаута.

Барбара је жарко желела да је поспе звездана прашина и остварила је велику личну победу. Али када се за две недеље врати на Земљу биће то и велики успех америчког свемирског програма.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.