Недеља, 21.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
МОДА

Шта ће бити тренд овог пролећа и лета

Најпрестижније светске куће „Версаче”, „Диор” и „ Шанел” у Паризу приказали нове колекције за наступајућу сезону
 Шта ће бити тренд овог пролећа и лета
Дизајнерски двојац Тамара Ралф и Мајкл Русо *Фото Бета/АП/З. Шајрер)

Париз је ових дана центар модних дешавања, са више десетина ревија на којима најпрестижније светске куће приказују колекције високе моде за наступајућу сезону пролеће–лето.

После два и по месеца од терористичких напада у Граду светлости, уз појачане мере безбедности, произвођачи луксузне гардеробе не одустају од циља – приказивања модела који све више пуне продавнице на тржиштима Кине, Индије, Блиског истока, која до пре једне деценије нису толико обраћала пажњу на високу моду.

Коме су намењене хаљине опточене светлуцавим камењем и екстравагантни кројеви у ери и даље присутне економске неизвесности, таласа миграната, терористичких напада и претњи, али и хиперпродукције колекција популистичких и свима доступних брендова, питају се познати модни блогери? Упућени у дешавања подвлаче да су дани високе моде, који су у Паризу почели 24. јануара и трају до 29. јануара, тест и за велике брендове. Попут куће  „Диор”, тренутно „обезглављене” јер је досадашњи креативни директор Раф Симонс још прошле године потписао отказ а нови још није именован. Или, како ће се на продају јуче приказане колекције „Шанела” одразити још увек званично непотврђен истражни поступак за утају пореза против њиховог првог креативца Карла Лагерфелда.

Све ове недоумице, међутим, престају када рефлектори обасјају прву манекенку која закорачи на дугачку писту и магија естетике обавије не само познате личности у првим редовима већ и све заљубљенике у моду, посредством преноса на интернету, исцрпних извештаја на блоговима, сервисима за дељење фотографија попут „Инстаграма”. Тако је све похвале добила Донатела Версаче. Иако су претходних сезона њене креације оцењиване просечним оценама, за последњу колекцију у којој доминирају црна и бела, штрас и спортски кројеви,  наследница чувене италијанске модне империје апсолутно је похваљена.

Доследан романтици и нежном колориту остао је двојац креатора Тамара Ралф и Мајкл Русо. У њиховој колекцији заступљене су боје које ће обележити сезону – нежноплава и нежнорозе.

По окончању ове својеврсне увертире у представљање нових трендова, модне експедиције спремају се за пролећне недеље моде велике четворке. Прва је у Њујорку од 10. фебруара, следи Лондонска недеља моде од 19. фебруара, а крајем следећег месеца почиње Миланска недеља моде. Париска недеља моде, која почиње 2. марта, затвара овај круг.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.