Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Седница СБ о Косову, Србију представља Дачић

Седница СБ о Косову, Србију представља Дачић
Фото Википедија

ЊУЈОРК - У Њујорку ће бити одржана редовна седница Савета безбедности о Косову, на којој ће Србију представљати министар спољних послова Ивица Дачић

На седници ће бити размотрен извештај генералног секретара УН Бан Ки-муна о раду УНМИК-а и ситуацији на Косову у протеклом тромесечном периоду.

Извештај ће, како се очекује, представити шеф Унимка Захир Танин.

Дачић ће у свом излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН-а за период од 16. октобра 2015. до 15. јануара 2016. године и изнети оцену Београда о актуелној ситуацији на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а, саопштило је Министарство спољних послова Србије.

Бан је у извештају изразио забринутост због насиља и запаљиве реторике којима је прибегла косовска опозиција, оценивши да је то допринело одлагању примене неких аспеката споразума Београда и Приштине, посебно споразума о формирању Заједнице српских општина.

Одлагање се односи на споразуме из априла 2013. и августа 2015. године, прецизирао је Бан и указао да договори у правцу успостављања Заједнице српских општина на Косову нису испуњени у за то одређеном временском оквиру.

Он је истакао и да цени посвећеност Београда и Приштине да наставе са састанцима на високом нивоу у оквиру дијалога уз посредство ЕУ.

Укупна безбедносна ситуација на Косову остала је генерално стабилна у овом периоду, упркос насиљу током политицких протеста, наводи се у нацрту извештаја објављеном на сајту УН.

Протекли период је, како се износи, обележило континуирано ометање функционисања косовског парламента од стране опозиционих посланика, који су протестовали делом и због споразума усвојеног у августу 2015. у оквиру дијалога Београда и Приштине уз посредовање ЕУ.

„Континуирана употреба насиља и запаљиве реторике опозиције је разлог за озбиљну забринутост. Такве акције су неприхватљиве и немају места у демократском друштву и могу само да имају негативан утицај на Косово”, упозорио је Бан.

Он је истакао да показивање суштинске опредељености за владавину закона на Косову подразумева и и брзу и одлучну акцију у правцу пуног успостављања и операционализације Специјалног суда, поздравивши саопштење холандске владе од 15. јануара о томе да седиште ове институције, посвећене злочинима такозване ОВК, буде у Хагу, преноси Танјуг.

„Очекујем да сви учесници делују ефикасно у правцу закључења преосталих корака у складу са одлукама које је донела скупштина Косова у августу 2015.”, навео је Бан.

Приоритети Унмика остају унапредивање безбедности, стабилности и поштовања људских права на Косову и у региону, као и наставак конструктивне сарадње са Приштином и Београдом и свим заједницама на Косову, наводи се у извештају.

Уз извештај УН који је припремио Бан Ки мун, објављен је и анекс извештаја високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини о деловању Еулекса у коме се наводи да је у поменутом периоду ова мисија наставила своје активности надзора као и примену извршних функција у складу са својим мандатом у области владавине закона.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.