Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Учио сам историју Балкана

Ми музичари немамо увид у свет, јер живимо у „уврнутом мехуру”, па мање знамо о ономе што се заиста дешава, сматра британски музичар Френк Тарнер који 12. априла свира у Београду
Учио сам историју Балкана
Френк Тарнер (Фото "Јуниверзал мјузик")

Један од најцењенијих британских музичара Френк Тарнер, кога медији називају „најопакијим рокером на акустичној гитари”, представиће се премијерно нашој публици 12. априла. Кантаутор и гитариста из Хемпшира наступиће у Депоу у Београду са бендом „The Sleeping Souls” у оквиру турнеје на којој промовише прошлогодишњи албум „Positive Songs for Negative People”.

Комбинација фолка и попа, и интимне песме о животу, смрти, љубави, пороцима, које је донео на шест студијских албума, очарале су критику и публику, али бина је његово омиљено место. Током протеклих година одржао је скоро 2.000 концерата, и зато у разговору за „Политику” Френк Тарнер каже да је веома узбуђен што долази у Србију.

Итон за заборав
У готово сваком чланку о Тарнеру наводи се његово порекло, деда сер Мајкл Тарнер, Френково школовање на престижном Итону, на коме је студирао кад и принц Вилијам. Иако истиче да је школовање тамо било првокласно, то не мисли за људе који су га окруживали током студија, јер су били пуни предрасуда: – Смета ми што се то стално помиње. Јер, то није нешто што сам сам изабрао. Мислим да ме треба оцењивати на основу избора које сам правим

– Обожавам да упознајем нова места и људе, покушавајући да свет сагледам из њихове перспективе. Учио сам историју Балкана на универзитету, и зато много тога желим ту да видим и научим. Али, најважнија ствар је да одсвирам „убиствени” рокенрол шоу – истиче Тарнер наводећи да је поносан на последњи албум „Positive Songs for Negative People”:

– Рекао сам први пут ствари које желим да кажем на начин на који хоћу – признаје Тарнер, који је недавно објавио и-пи „Mittens”, са четири нове песме, који је од почетка марта дигитално доступан и у Србији.

Пре неколико година подигао је „олују” својим политичким ставовима (Социјализам је ретардиран; ја сам десничар; Дејвид Камерон је чудовиште), и добијао је готово стотину претњи смрћу сваког дана:

– Било је то веома тешко време за мене, јер сам осећао да ме сви погрешно разумеју. Не мислим да сви на свету треба да уживају у мојој музици, или мојим ставовима, али неки људи су намерно тражили разлог за мржњу. Веома сам поносан на чињеницу да нисам устукнуо. И више нисам рад да причам о политици, делом и због лоших искустава из прошлости. Уосталом, музичари немају неки специјалан увид у свет, јер живимо у „уврнутом мехуру”, па мање знамо о ономе што се заиста дешава. Али, мислим да је наступило застрашујуће време за све у Европи, а и шире.

Пре десет година наступао је пред педесетак људи, а данас широм света свира пред хиљадама и хиљадама обожавалаца у распродатим аренама. Досањан сан?

– Апсолутно. Још увек сам убеђен да је у питању нека космичка грешка, и да је све ово требало да се деси неком другом. И зато се трудим да будем свестан тога колико сам имао среће, али и да уживам.

Током силних концертних авантура почео је да пише, а резултат су мемоари са друма „The Road Beneath My Feet”. Објављено прошле године, Тарнерово дело нашло се на листи најпродаванијих књига.

– Писати књигу много је теже него што сам испрва мислио, али уживао сам пишући и путујући. Друм је једино место где се заиста добро осећам, ту као да знам шта радим. То ми је дом.

На „Твитер” налогу себе описује као иритантног лика који свира гитару у ћошку на забави која је управо постала занимљива…

– (смех) То је шала, јер када сам био клинац, увек сам био неки шупак на забави са акустичном гитаром, најчешће изводећи песме „Оејзиса”...

Када се усуди да прича о приватном животу, неретко изјави како би даме требало да заобилазе музичаре, зато што су „као куга”…

– Још једна шала, али није лако забављати се са музичарима. Живимо у уврнутом свету, никад нисмо код куће, и доста чудне пажње је усмерено на нас. Али, то је изводљиво и ево, сад сам срећан… 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.