Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лични рекорд Николића

И Шорак на 200 слободно далеко од полуфинала на Европском првенству у Лондону. – Челић и даље далеко од олимпијске норме. – Титулу из Берлина брани 37 пливача
Лични рекорд Николића
Задовољан дебијем: Урош Николић (Фото В. Тодоровић)

Лондон – Урош Николић и Стефан Шорак били су далеко од пласмана у полуфинале у Лондону на 200 слободно. Ипак много више разлога за задовољство имао је Николић. На дебију на европским првенствима до циља је дошао за 1:50,99 и за 72 стотинке поправио лични рекорд с којим је пријављен за ово такмичење. Освојио је 46. место у укупном пласману

– Добра трка. Задовољан сам, јер сам успео ујутру да дођем до најбољег резултата. Можда је могло да буде још боље у последњих 50, али и овако је у реду. За мене је све ово ново искуство и наравно велики мотив да у будућности будем још бољи, – рекао је 19-годишњи Николић.

За разлику од њега Стефан Шорак није крио разочарење. Резултат 1:51,84 био је довољан за 55. позицију.

– Лоше, веома лоше. Ноге нису ништа радиле. Желео сам да идем макар око 1:50,50. Ово је далеко од тога, – истакао је Шорак.  

Вук Челић је све даље од учешћа на Олимпијским играма у Рију. У трци на 1.500 слободно циљао је време 15:14,77, колико износи „А“ норма. Међутим, био је скоро 17 секунди лошији од тога времена (15:31,65), што је било довољно за пласман на 27. место у конкуренцији 35 пливача.

– Немам коментар, – било је све што је рекао разочарани Челић.

Очигледно је да се 19-годишњи момак који тренира у Словенији под надзором Игора Величковића налази у великој кризи. Прошле године је пливао 15:22 пре Светског првенства у Казању и деловало је да иде ка Олимпијским играма. Међутим у Русији је пливао 15:33, овде нешто брже, али далеко од онога што је циљао. Има рок до почетка јула да покуша да дође до „А“ норме. С обзиром на његову тренутну форму делује као немогућа мисија.

На Европском првенству у Лондону, трећем које се одржава у Великој Британији (Лондон 1938. и Шефилд 1993) 37 пливача браниће титулу шампиона. Чак 37 од 42 европска шампиона браниће титуле у Лондону. Од оних који су славили у Берлину нису дошли само Рус Владимир Морозов (50 леђно) и Шпанкиња Де Роча (200 леђно). Флоран Маноду, Федерика Пелегрини и Рута Меилутите такмиче се у „Акватик центру“, али неће се опробати на 50 делфин, 200 слободно односно 50 прсно дисциплинима у којима су били најбржи у Берлину пре две године.

Две велике звезде европског пливања такмичиће се у Лондону, али само у тркама штафета. Федерика Пелегрини, олимпијска шампионка на 200 слободно из Пекинга 2008. године, већ је освојила сребрну медаљу као члан италијанске екипе на 4х100 слободно. Остале су јој још трке на 4х100 мешовито, 4х200 слободно и микс штафете 4х100 слободно и 4х100 мешовито. Јаник Ањел, који је баш у Лондону пре четири године био убедљиво најбржи на 200 слободно, сада ће скочити трку штафета 4х200 слободно.

Иако је најаваила борбу на шест злата, Катинка Хосу је од једног ипак одустала. Није се појавила у квалификацијама на 100 слободно. У овој дисциплини „Челична дама“ поред Холанђанке Кромовиђојо и Швеђанке Сјестром не би имала никакве шансе за злато, па је одлучила да се окрене тркама у којима је фаворит. Узела је најсјајније одличје на 400 мешовито и 200 леђно, а остале су јој трке на 100 леђно, 200 мешовито и 100 делфин. 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.