На Ролан Гаросу као у драгстору
Париз – По једној дефиницији, тенис је уметност проналажења пута до тријумфа. Једноставно, на сваком турниру има толико непредвиђених догађаја, од тога ко ће бити противник, преко временских услова до одређивања сатнице, тако да се готово на прсте једне руке могу набројати такмичења на којима се ама баш ништа неочекивано није десило.
Наравно, киша на Ролан Гаросу не спада у неочекиване догађаје, али чињеница да је програм померен, да је Новак јуче добио дан одмора на који није рачунао, нити му је требао, али ће зато сада – и то ако буде лепо време – морати да игра два дана заредом, може да има знатног утицаја на расплет такмичења.
Ђоковић ће играти осмину финала, па четвртфинале, да би у петак на ред дошло полуфинале а у недељу финале - наравно, под условом да побеђује. Исто важи за целу његову половину жреба.
С друге стране, доњи део жреба још није осетио утицај кише, јер Енди Мари и Стен Вавринка јуче нису ни требали да играју, тако да ако сута буде колико-толико лепше време, њима ће све бити по возном реду. Они су већ у четвртфиналу.
Зато је за Ђоковића од велике важности да Шпанца Баутиста добије у што краћем времену, како се не би заморио пред дуел са бољим из меча Бердих – Ферер
На жалост, прогноза за наредне дане уопште није добра. Сама чињеница да је одлука о отказивању мечева донета већ у 14 часова, најбоље сведочи какав се облак надвио над Паризом. Овде може да се игра до 21.30 сати, али било је јасно да наде нема.
Тако ће финиш вероватно најважнијег турнира у Ђоковићевој каријери – наравно, у овом тренутку, због свега што може да постигне до краја недеље – поново бити одигран у ванредним околностима, а то неће бити први пут.
Да подсетимо, када је 2011. дошао у Париз непоражен од почетка сезоне и само једна победа му је требала да изједначи рекорд Џона Мекинроа, Италијан Фоњини се у четвртфиналу предао без игре. Новак је неочекивано добио четири дана одмора, што је већа пауза него између два турнира и у полуфиналу је изгубио од Федерера.
Догодине је уследио нови неочекивани расплет – финале са Надалом је због кише прекинуто и настављено у недељу.
Прошле године се слично догодило са полуфналем против Ендија Марија – због кише није завршено у петак, настављено је у суботу и Ђоковић није имао слободан дан пред финале.
Наравно, нико не каже да је он због оваквих догађаја изгубио те мечеве, али је то најбољи доказ да се у тенису на све мора бити спреман. С друге стране, његови ривали нису пролазили кроз сличне парадоксе тако да је њима посао био олакшан.
Три изузетка
2011 - четири слободна дана између осмине финала и полуфинала због предаје Фоњинија у четвртфиналу
2012 – због кише финале са Надалом прекинуто и настављено у понедељак
2015 – због кише полуфинале са Маријем било прекинуто и настављено у суботу тако да Новак није имао дан одмора пред финале
Гарос мора да има светло
Још пре неколико дана, после тријумфа против Беденеа, Новак малкице пецнуо организаторе.
- Грен слем мора да има рефлекторе – открио је колико је незадовољан што је у суботу због кише морао да завршава посао у касни сумрак.
Да није био у питању трећи сет, вероватно се не би ни играло.
- Надам се да ће овај проблем бити убрзо решен, бар на два главна терена. Ове године је временска прогноза веома лоша. Вишесатно чекање није добро ни за кога, ни за играче, ни за навијаче, ни за организаторе – апеловао је Новак на Французе. Недостатак рефлектора ће бити нарочито битан наредних дана када би играњем увече могло да се надокнади пропуштено.
Наравно, овај апел важи и за кров, јер само тако се могу избећи сличне ситуације.
Без игре цео дан
Па после не верујте у традицију. Само једном у историји Ролан Гароса није играно целог дана, још пре 16 година, а то се десило такође 30. маја. Иначе, овде је од суботе до јуче пало више кише него у целом мају.
Новак први на терену
Ђоковићев дуел са Шпанцем Баутистом заказан је за 11 часова сутра на Централном терену и отвориће програм. Потом играју С. Вилијемс – Свитолина, Гаске – Мари и дублови.
Од наших тенисера и обоје јуниора, Олга Даниловић и Миомир Кецмановић, играће дуеле и у синглу и у дублу.
Форже: Надамо се финалу у недељу
Гиј Форже, директор турнира, одржао је конференцију за медије на којој је покушао да улије оптимизам.
- Очекујемо да финале буде у недељу. Знали смо да ће бити овако, али очекујемо боље време наредних дана.
На питање колика је штета за турнир, одговорио је:
- Не могу да кажем тачно, можда два милиона евра, а сви који су купили улазнице биће обештећени.
Главно питање се односило на изградњу крова.
- Већ 15 година причамо о крову на Гаросу. Ако добијемо организацију Олимпијаде 2024, моћи ћемо да одрадимо много пројеката. Стадион «Шатрије» ће морати да буде потпуно реконструисан а то неће трајати једну годину. Зато морамо да направимо још стадиона.
Промењен је програм.
- Главна конкуренција ће бити играна на више терена, а почеће у 11 уместо у 14 часова.
Каже да за сада кашњење није превелико.
- Није толико лоше али ако буде морало да се игра неколико мечева без дана одмора, мораће, На Ју-Ес опену су играли четири узастопне године финале у понедељак. Најспремнији тенисери ће бити награђени.
Женски турнир није у бригама
- За тенисерке није проблем да иргају два узастопна дана, јер они тако играју сваке недеље на обичним турнирима.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


