ЕУ и друштвене мреже у борби против говора мржње
Да ли су друштвене мреже без говора мржње могуће? Да би одговор на то питање био потврдан, Европска унија и четири водеће америчке интернет компаније – „Фејсбук”, „Твитер”, „Мајкрософт” и „Јутјуб”, договорили су се о уклањању садржаја који упућују на мржњу, насиље, расизам или ксенофобију.
Према том споразуму, администратори сајтова ових фирми дужни су да на основу жалби корисника, у року од 24 сата уклоне све садржаје који представљају отворено испољавање мржње на верској, расној, етничкој и националној основи. Договор је део процеса успостављања новог кодекса понашања и пристојности на друштвеним мрежама и интернету.
Поједини критичари одмах су устврдили да ће овај договор бити параван за ограничавање слободе изражавања, што су негирали и представници ЕУ и челници фирми из Силицијумске долине, позивајући кориснике да пријављују неприкладне садржаје. Овом кодексу замера се и то што узнемиравање на родној основи не помиње експлицитно као говор мржње.
Из изјаве комесарке ЕУ за права потрошача Вере Јурове може да се закључи да су нова правила одговор Уније на талас антисемитских, антиимигрантских и происламистичких коментара на друштвеним мрежама. Комесарка је казала да терористички напади у Паризу и Бриселу показују да је борба против говора мржње на интернету неопходна.
„Друштвене мреже једна су од алатки које терористичке групе користе да би радикализовале младе људе и шириле насиље”, нагласила је Јурова.
За разлику од САД-а, у многим европским државама законом су забрањене поједине форме говора мржње, као што је истицање нацистичких симбола и величање те идеологије. Велике интернет фирме имају техничке могућности да блокирају такве садржаје у конкретној земљи.
Други део договора технолошких компанија и ЕУ јесте заједничка подршка организацијама цивилног друштва које би требало да покрену кампање против мржње.
Слобода интернета, као једно од његових главних обележја, често се злоупотребљава слањем увредљивих порука и узнемиравањем, које је у појединим случајевима имало и трагичан крај.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


