Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија одолела и Русима

У пријатељском мечу у Монте Карлу, пред само 1.000 гледалаца: Русија – Србија 1:1 (0:0) .– Стрелци Џуба у 85. и Митровић у 88. минуту
Србија одолела и Русима
(Фото Фонет / АП)

Русе за само пет дана у Марсеју очекује први дуел на Европском првенству и то против ререзентације Енглеске, па је селектор Леонид Слуцки, против Србије, покушао да формулише екипу која ће 11. јуна јурити прве бодове на шамионату.

Србија није устукнула иако су Руси до сада били далеко успешнији у међусобним дуелима. Одмах на почетку утакмице, након центаршута Костића са леве стране, у шеснаестрцу домаћина високо је скочио Митровић, али се искусни голман Акимфејев није дао изненадити.

Србија је у овај меч, посебно после победа над Кирпом и Ираелом, ушла веома мотивисано, док је са друге стране селектор Слуцки на клупи за сваки случај оставио Џагоева, једног од најбољих руских фудбалера.

Од старта је била јасна селекторова замисао да нападне противника по левој страни, тамо где су Костић и Младеновић опасно дејствовали, стварајући доста проблема Игнашевићу и Березуцком, који је јуче чак 93. пут обукао дрес Русије.

„Орлови” су од старта кренули веома офанзивно, добар део времена наши играчи проводили су на половини противника, па се у 10. минуту поново указала шанса Митровићу али је ударац нашег нападача успео да изблокира Смолников.

Младеновић је одлично почео утакмицу, па се намеће питање да је Муслин нашао право решење по левој страни, док ће Коларов морати да чека нову прилику.

Наша репрезентација је потом дозволила противнику да се боље организује па је у 17. минуту Џуба био у идеалној прилици, али му је Милуновић практично у задњем моменту „скинуо” лопту, отклонивши тако велику опасност пред голом Владимира Стојковића.

Руси ће на шампионату у Француској имати један од најискуснијих тимова. У саставу Леонида Слуцког доста је старих и искусних фудбалера, али ће по свему судећи након првенства уследити смена генерације јер Русија је за две године домаћин најбољим репрезентацијама на свету.

Након почетног испитивања снага уследио је нешто мирнији период игре. Наши централни бекови, пре свих Рајковић и Милуновић, одлилнио су деловали у првом полувремену, док је капитен Ивановић имао и офанзивне задатке, и то углавном када је Србија претила из прекида.

Са друге стране, Марко Грујић, нови фудбалер Ливерула, имаће тежак задатак у септембру када на старту квалификација дочекујемо Ирску. Грујић ће морати да замени Немању Матића и да заједно са Луком Миливојевићем буду главни кератори нашег главног тима.

Како је време одмицало тако је и противник био све ближи нашем голу, па је у 30. минуту Артем Џуба, иначе најбољи стрелац Русије, покушао ударцем главом да изненади добро поставњеног Стојковића. Са друге стране, наши фудбалери ће морати још да попраде на прекидима где очигледно још увек има доста проблема.

Уочи утакмице у Монте Карлу наш нови селектор није крио да су му подједнако важни и добра игра и наставак добрих резултата. Могао је Митровић да постигне погодак у 36. минуту, да обрадује малобројне навијаче на прелепом стадиону Монака, када је нападач Њукасла побегао Смолнику.

Ипак, на срећу нашег противника, лопта је прошла поред стативе. Први део утакмице, где су се екипе углавном штеделе, где није било оштрих стартова, што је и разумљиво, протекао је без голова.

Да му је ипак највише стало до резултата српски селектор је показао у 46. минуту  када је извршио чудан фудбалски експеримент: уместо Грујића, који очигледно није могао да настави меч, на терен је  послао Александра Коларова, иако на њега неће моћи да рачуна 5. септембра против Ирске.

Додуше, Коларов није заузео место Филипу Младеновићу, већ је дејствовао на  средини терена! Али, могао је Муслин мирне душе да шансу ипак да неком другом фудбалеру...

Руси се нису превише трудили, чак шта више, чували су ноге, знајући да их у суботу очекује много важнији испит од овог. Џуба, Мамајев и Кокорин су покушавали  некако да пробију наш бедем, да се озбиљније примакну Стојковићевом голу, али су Милуиновић и Рајковић добро одолевали.

Онда је у 58. минуту Младеновић на средини терена одузео лопту Смолникову, створила се добра прилика да се озбиљније угрози противнички гол, али су се спетљали и Младеновић и Митровић, да би на крају после центаршута Рукавине са десне стране, Коларов шутирао далеко изнад гола. 

Често је Душан Тадић, понајбољи српски репрезентативац у претходна два меча, задржавао лопту, покушавајући да дриблинзима озбиљније угрози Акимфејева. Али, често без успеха. Имаће Славољуб Муслин још доста посла и пуно брига до септембра, а то тада, остаје му да „добро отвори очи” да се не поново исте грешке као и код његових претходника.

Збуњујуће је деловала и измена у 65. минуту када је из игре изашао Младеновић а шансу добио Зоран Тошић. Збуњујућа по том питању да је логично било да фудбалер Келна остане до краја меча, јер је био један од бољих у нашој репрезентацији.

Нападач Њукасла се обрукао и у 69. минуту када нам се отворила велика прилика, јер су чак четворица наших играча кренула ка голу Акимфејева а испред себе су имали само двојицу противничких фудбалера. И та шанса је пропала.

Последњих десетак минута утакмице шансу је добио и Андрија Живковић, најбољи фудбалер светског превснтва за омладинце на Новом Зеланду, који ће овог лета по свему судећи напустити редове Партизана. Две сјајне прилике Србија је пропустила у 81. минуту, најпре Коларов а потом и Митровић, али је у оба наврата Акимфејев сјајно интервенисао.

А онда је уследила казна. Упорни и стрпљиви Руси су у  85. минуту извели лепу акцију по десној страни, када је Кокорин добро прошао, потом несебично упослио  опасног стрелца Артема Џубу, коме није било тешко да са неколико метара пошаље неодбрањив ударац ка голу неоћног Стојковића, коме је само преостало да поглеом испрати лопту иза својих леђа: Русија – Србија 1:0!

Ипак, на крају је задовољена фудбалска правда, Србија стиже до изједначења. Лепа акције Живковића у 88. минуту који додаје лопту до Тадића, који зналачки проналази до тада неприметног Митровића који успева да превари Акимфејева: Русија – Србија 1:1!

Стадион: „Луј други”.– Гледалаца: око 1.000.– Судија: Руди Буке (Француска).- Стрелац: Артем Џуба у 85, Митровић у 88. минуту

Русија: Акимфејев 7, Игнашевич 7, В. Березуцки 7, Смолников 7 (од 62. Шишкин 6), Сеиников 6 ( од 76. Торбински -), Денисов 6 (од 52. Глушаков 6), Головин 6 (од 60. Иванов 6), Шатов 6 (од 76. Широков -), Кокорин 7, Џуба 7,5, Смолов 6 (од 46. Мамајев 7).

Србија: Стојковић 7, Рукавина 7, Младеновић 7 (од 65. Тошић 6), Ивановић 7, Рајковић 7 (од 83. Максимовић -), Милуновић 7, Костић 6 (од 80. Живковић 7), Миливојевић 7 (од 90. Здјелар -), Тадић 7, Грујић 6 (од 46. Коларов 6), Митровић 7 (од 89. Стоиљковић -).

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.