„Краљица” се најавила светским рекордом
Од нашег извештача
Рио де Жанеиро – Бољи почетак атлетских такмичења на Олимпијском стадиону „Жоао Авеланж” тешко да је могао да се замисли. Светски рекорд, седам државних и још десет личних рекорда постигнуто је у трци на 10.000 метара, првој дисциплини атлетског програма у којој су додељиване олимпијске медаље.
Прва атлетичарка уз чије је име уписано „олимпијска шампионка, Рио 2016” је 24-годишња Етиопљанка Алмаз Ајана, а њен резултат јачи је чак и од олимпијског тријумфа. Ајана је срушила светски рекорд Џунгксије Ванг, једне од припадница Маове армије (по тренеру Ма Јунрену) које су харале средњим и дугим пругама почетком деведесетих година. Вангова је 8. септембра 1993. претрчала 10.000 метара за 29:31,78 минута, а Ајана је у фантастичној трци у којој су готово све учеснице надмашиле своје досадашње резултате поставила нови светски рекорд са 29:17,45 минута. Пуних 14 секунди била је бржа од Вангове, а још више од великих шампионки Кенијске Вивијан Черијот (29:32,53) и своје земљакиње Тирунеш Дибабе (29:42,56) које су освојиле сребро, односно бронзу.
Довољно је рећи да је Дибаба двострука олимпијска шампионка на овој стази из 2008. и 2012. године, да је светска рекордерка на 5.000 м и да је трострука шампионка света на овој стази. Черијот, која је дебитовала на олимпијској сцени са 17 година још у Сиднеју 2000. године је такође трострука светка шампионка (2009, 2011, 2015) у овој дисциплини а у Лондону пре четири године освојила је бронзу, уз сребро на 5.000 м.
– Ово је за мене све на свету... Бог је један и воли ме. Остварила сам сан, не само због победе већ и због светског рекорда, јер заиста нисам никад помислила да могу да га срушим. У припремама за Рио нисам ништа мењала у свом тренингу, био је као и увек тежак и упалило је – рекла је нова олимпијска шампионка и светска и олимпијска рекордерка Алмаз Ајана.
Њена победа је, може се рећи, само условно изненађење и то само зато што до сада није имала превише великих трка на 10.000 метара, али она је светска шампионка на 5.000 метара и у последње две сезоне на митинзима Дијамантске лиге забележила је пет победа и четири друга места у тркама на 3.000 и 5.000 метара.
Турунеш Дибаба није превише туговала пошто је изгубила титулу од своје млађе земљакиње.
– Како да не будем задовољна када сам урадила оно што нико није. Пре 18 месеци родила сам сина, вратила се трчању и освојила бронзу на Олимпијским играма – рекла је Тирунеш Дибаба.
И сутрашњи дан могао би да донесе доста узбуђења јер су на програму борбе за медаље у у бацању диска за мушкарце у 15:50 ч по нашем времену и у скоку удаљ у „ноћном програму” од 1:53 ч, а за жене финале на 100 м за жене у којем ће Јамајчанка Шели-Ен Фрејзер-Прајс трчати у 3:37 ч за треће узастопно злато, док ће седмобојке у трци на 800 м (4:18 ч) одлучити о расподели медаља.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


