Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Милијарду евра за шест трофеја

Манчестер сити потрошио 1,024 милијарде на трансфере за последњих шест година, а „грађани” рекордери овог лета по суми издвојеној за нове играче (231 милион)
Милијарду евра за шест трофеја
Без пораза од почетка сезоне: фудбалери Манчестер ситија (Фото Ројтерс)

Манчестер сити је за последњих шест година освојио по две Премијер лиге и Лига купа, ФА куп и Комјунити шилд трофеј, а прошле сезоне су остварили и највећи успех у Лиги шампиона. Наиме, они су стигли до полуфинала елитног такмичења где је од њих био бољи Реал који је касније и освојио „ушати” пехар.

„Грађани” су најбољи пример да се у модерном фудбалу великим улагањима трофеји могу „купити” пошто су до пре шест лета за 130 година постојања освојили укупно дванаест пехара. Пре него што су власници Ситија постали богати шеици радило се о просечној екипи која је била у сенци много познатијег градског ривала – Манчестер јунајтеда.

Према истраживању швајцарског института ЦИЕС Манчестер сити је од 2010. до данас потрошио више од милијарду евра на појачања (тачније 1,024 милијарде).

Њихов власник у том периоду није жалио новац да између осталих доведе Кевина де Брујнеа, Рахима Стерлинга, Џона Стоунса, Лероја Санеа, Николаса Отамендија, Фернандиња, Серхија Агвера... Највише су издвојили за белгијског репрезентативца Де Брујнеа чији је прелазак из Волфзбурга у Сити девети свих времена (74 милиона).

То је уједно и рекордна сума издвојена за једног фудбалера у немачкој Бундеслиги.

Следи их још један енглески клуб који тек последњих десетак спада у „крем” европског и светског фудбала. Реч је о Челзију који је тек доласком Романа Абрамовича на „чело” клуба почео да остварује добре резултате.

Рус је за последњих шест година, током којих је клуб између осталог освојио Лигу шампиона, Лигу Европе и Премијер лигу, за куповину фудбалера издвојио 871 милион евра. Највише је коштао Фернандо Торес који као члан „плаваца” никада није играо на нивоу на каквом је био док је био у Атлетику и Ливерпулу.

Манчестер јунајтед је овог лета био актер најскупљег трансфера у историји фудбала пошто су платили Пола Погбу Јувентусу чак 105 милиона евра. „Стара дама” је на тај начин направила посао века пошто је младог Француза довела пре четири година као слободног играча баш из Јунајтеда.

„Црвени ђаволи” су за последњих шест година довели играче у вредности од 841 милион евра, а поред Погбе огроман новац у том периоду потрошен је и за Анхела ди Марију, Мартијала, Хуана Мату... Јунајтед је најтрофејнији енглески клуб, али је последњи трофеј у домаћем шампионату освојио пре три године док ове нису успели да изборе ни пласман у Лигу шампиона.

Оно што су Манчестер сити и Челзи у Енглеској то је Пари Сен Жермен у Француској. Клуб који од доласка богатих власника доминира француским фудбалом где су шампиони последњe четири године.

Поред тога остварују добре резултате и у елитном такмичењу где су прошле године били међу најбољих осам екипа. Њихов успех коштао је 691 милион евра колико је катарски шеик уложио у долазак, између осталих, Единсона Каванија, Анхела ди Марије, Давида Луиза, Хавијера Пастореа, Тијага Силве...

На петом месту је Барселона која се највише ослања на играче из своје омладинске школе „Масије” (Месија, Пикеа, Инијесту). Али они су од 2010. до данас потрошили и 680 милиона на куповину Нејмара, Суареза, Виље, Турана…

Сити је први и када је у питању новац издвојен на трансфере овог лета пошто су довели играче за суму од 231 милион евра. То се исплатило екипи Ђозепа Гвардиоле која је на девет утакмица, колико је одиграла ове сезоне, остварила исто толико победа.

Следи га градски ривал Јунајтед који је већину од 185 милиона, колико је овог лета потрошио, издвојио за Погбу. Трећи је Јунајтед који је новац зарађен од продаје Француза уложио у куповину Гонзала Игвајна, Миралема Пјанића, Марка Пјаце... 

Међу двадесет клубова који су највише трошили ове године највише је из Енглеске – чак једанаест.

Премијерлигашке екипе су укупно потрошили невероватних 1,2 милијарде евра за довођење нових играча, док је у пет најјачих европских лига укупно издвојено 4,2 милијарде европских новчаница.

Истраживање швајцарског института показује да су енглеске екипе од 2010. до данас потрошиле 7,5 милијарди евра, док је у најјачих пет шампионата издвојено 19,5 милијарди.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.