У СПС-у пљуштале оставке
Међусобне јавне свађе које су последњих недеља потресале социјалисте, а због којих су уследиле и партијске казне, добиле су расплет. Дијана Вукомановић је напустила СПС-а, а Ивана Петровић и Ненад Боровчанин су дали оставке у Главном одбору.
Ивица Дачић је Дијани Вукомановић, иначе колегиници с факултета, коју је он политички лансирао 2010. године, када ју је именовао за потпредседника странке, пожелео много среће и захвалио јој на досадашњој сарадњи.
Председница Извршног одбора СПС-а је прекинула све контакте са партијским друговима, напустивши заједнички посланички клуб и убудуће ће бити независна посланица у Скупштини Србије. За разлику од Вукомановићеве, Ненад Боровчанин и Ивана Петровић нису се одлучили на тако драстичан корак, већ су „само” поднели оставке на чланство у Главном одбору СПС-а.
Медији су ових дана пренели да је статутарна комисија СПС 30. септембра казнила укором пред искључење Ивану Петровић и Дијану Вукомановић због туче, а исту казну су добили и функционери Ненад Боровчанин и Новица Тончев због критика на рачун странке изнетим у медијима.
Ивица Дачић је упозорио да се страначке расправе не воде у медијима, већ унутар странке. Он је нагласио да сви морају да поштују статут и најавио да ће следеће недеље разговарати са свима против којих је покренут дисциплински поступак.
„Јавне свађе, напади, вређања и међусобно омаловажавање неће више бити могући међу нашим руководиоцима. Ако нам је у заједничком интересу будућност партије, онда ћемо је чувати и мењати, а не уништавати. Надам се да ћемо заједно радити и даље, али свако има право да изабере свој пут”, рекао је Дачић, за страначки сајт.
Заменица председника СПС-а Славица Ђукић Дејановић рекла је да они функционери странке који не поштују статут и партијску дисциплину морају очекивати санкције, додајући да она не очекује даље осипање странке. Она не очекује да ће после изласка Дијане Вукомановић доћи до осипања у странци и додаје да је лично право сваке особе да одлучи шта ће даље радити у политичком животу и да ли ће се њиме уопште даље бавити.
„Уколико има неких неразумевања, она се морају решавати у партији као у породици. Не можемо очекивати да нам медији решавају евентуална неслагања, тим пре што су она била персоналне природе”, истиче Славица Ђукић Дејановић.
Председник београдског одбора СПС-а Никола Никодијевић сматра да је да је одлазак Дијане Вукомановић лични чин који неће утицати на рад СПС-а. Он је подсетио да је СПС од 1990. године, када је странка основана, преживела много веће изазове и тежа времена да би једно кадровско питање направило проблем СПС-у.
Заменик председника општине Стари град Ненад Боровчанин за себе каже да је левичар и нема намеру да оде из странке, већ да намерава да се унутар партије бори за своја права. Он је посетио другове у централи странке на Студентском тргу, који су, како каже, имали разумевања за његову одлуку да оде из Главног одбора.
„Као искрени борац, дужан сам да се тако понашам и да се борим. Погодило ме је што сам из медија сазнао да је нека статутарна комисија донела одлуку о укору пред искључење из странке, а да ме претходно није обавестила о томе”, рекао је Боровчанин за „Политику”.
Он је пре неколико дана на „Твитеру” поручио Ивици Дачићу да „партија личи на Гестапо”, уз поруку да је пред избацивањем из странке после одлуке статутарне комисије да га казни укором пред искључење због ставова на друштвеним мрежама.
„Фигуративно сам упоредио процес с Гестапом, где неког искреног патриоту стављате на стуб срама, а да он не зна о чему се ради. У СПС сам ушао као искрени левичар да се борим за социјалну правду, верујући да у овој земљи може да се створи амбијент да ме мој син не пита у коју земљу може да оде”, рекао је Боровчанин.
Да ли због страначког жутог картона пред искључење, тек Новица Тончев није хтео да се преко медија расправља са челницима странке. Он каже да ће све што има казати на седници Главног одбора када буду били анализирани изборни резултати.
„Како ја који сам на локалним изборима забележио најбољи резултат СПС-а, на локалу правим штету партији када критикујем лоше резултате неких појединаца”, казао је први човек Сурдулице.
Преселила се у последњи ред
Дијана Вукомановић је у писаном саопштењу прослеђеном медијима пола сата пре почетка седнице парламента написала само да напушта странку и њен посланички клуб, без икаквог образложења. Да је мислила сасвим озбиљно показала је у Скупштини Србије, пошто се из посланичких клупа СПС-а преселила у последњи ред сале за заседање, иза посланика Српске радикалне странке. Вукомановићева није одговарала на многобројне позиве новинара, ни на поруке, а исто су се понашали и њени дојучерашњи другови, посланици СПС-а.
М. Ч.
Остаје ли Дијана Вукомановић шеф делегације у ПС ОЕБС-а?
Дијана Вукомановић је, као посланик СПС-а, на квоти те странке изабрана за шефа наше скупштинске делегације у Парламентарној скупштини ОЕБС-а, али, колико је познато, није поднела оставку на ту функцију. Пробали смо да од Ђорђа Милићевића, шефа посланичког клуба социјалиста, чујемо да ли је она поднела оставку и на ту функцију, али је он упорно понављао да ће о свему расправљати органи странке. Место у делегацији припада СПС-у, а председничко место је ствар договора, дакле, уколико СПС затражи од парламента да Дијану Вукомановић замени неким другим својим послаником, парламент је дужан да тај захтев уважи. Такође, Вукомановићева је на квоти СПС-а изабрана и за члана Одбора за културу и информисање, па би и то место морало бити враћено СПС-у. Пробали смо од Вукомановићеве да чујемо макар то да ли је поднела оставку на ова места, али без успеха.
М. Ч.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.