Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Степинац на погрешној страни историје

Степинац на погрешној страни историје
Алојзије Степинац (Фото Википедија)

Како је могуће да нечија биографија продукује материјал и злочинца и свеца? Да ли су његове присталице и опоненти толико ушанчени у својим рововима мишљења да је било какав дијалог беспредметан или га неки чак и славе управо због злочина који му се приписује? Неспорно је да је Степинац контакте с Павелићем одржавао док је Југославија још увек била у рату са Немачком. Такође, више пута је јавно у панегиричким беседама славио Павелића и НДХ. Након што је у Хрватској забрањено ћирилично писмо и затворене све школе СПЦ, Степинац у својим белешкама као позитивну особину Павелића истиче да у свему иде наруку Римокатоличкој цркви, као и да неће толерисати СПЦ. Врло брзо долази и до конфисковања имовине Карловачке митрополије, забрањује се придев „српски” и „сремски” у свим насељима и мења са „хрватски”, Срби православци у Загребу морају да носе плаве траке око руке, оснива се и Уред за рушење православних цркава, спроводе се убиства и оснивају логори уз друге застрашујући злочине над којима су се згражавали чак и немачки нацисти и италијански фашисти. Степинац је 1942. године постављен за викара усташке, домобранске и италијанске војске, а исте године постаје и члан Хрватскога државног сабора. На отварању Сабора држи говор у коме поново слави Павелића: „Поглавниче! Обнова Хрватског сабора доказом је ваше дубоке и живе свијести, одговорности, који големи терет желите подијелити са својим сурадницима.“

С друге стране, постоје сведочења да је Степинац помагао приликом спасавања нехрватског становништва из усташких логора. Д. Будисављевић, аустријска хероина која је учествовала у спасавању хиљада деце из усташких логора, у својим белешкама, међутим, наводи да је Степинац тек од 1943. године почео пружати озбиљнију помоћ, а да се пре тога или правдао да не може помоћи или у празно обећавао.

Жртве у НДХ нису били само Срби, већ и Јевреји, Роми, као и сами Хрвати антифашисти. Величања Степинца зато се не сме свести на сукоб Срба и Хрвата, већ се мора посматрати у контексту универзалних људских вредности према продуктима нацизма и фашизма

У преписци с водећим личностима НДХ указивао је на строге казне „које једнако погађају и криве и недужне”, затим да расни закони не би требало да се односе на покатоличене Јевреје, као и да би транспорт у логоре требало да буде хуманији. Доста цинично је спомињање „кривих и недужних“ у времену када се прогони и убиства спроводе због припадности другој раси, вери или нацији, као и проблематизовање на кога се расни закони односе, односно на који се начин врши транспорт у логоре, уместо критике самог постојања расних закона и логора. Његова једина озбиљна замерка упућена је у преписци Павелићу када, након убиства седам славонских свештеника, Јасеновац карактерише као „срамотну љагу за НДХ“. Врло често се на бази ових чињеница покушава исконструисати да је Степинац све време роварио против тадашњег усташког режима, као и да му је сам живот био угрожен. Међутим, Степинац је 1944. добио одликовање НДХ „Ред за заслуге – Велеред са звиездом“. Такође, иако је два пута (1970. и 1994) поднет предлог меморијалном израелском центру Јад Вашем да се Степинцу због тога што је спасао одређени број Јеврејa додели награда ,,Праведник међу народима”, оба предлога су одбијена, јер је за ову награду потребно да је приликом спасавања спасилац у опасност доводио сопствени живот.

У преписци с кардиналом Маљонеом од 23. маја 1943, поводом притужби које су стизале у Ватикан због злочина у НДХ, Степинац негира улогу католичке цркве у злочинима, указујући да је Римокатоличка црква заправо штитила прогоњене, злочине карактерише као инциденте неодговорних појединаца, мимо знања и у супротности с вољом руководства НДХ. Такође, у писму говори о „српској пропаганди”, а спомиње и српска зла и то у једном осетљивом моменту када се Срби у тадашњој НДХ брутално затиру. У извештају амбасаде Велике Британије из Београда од 1953. године се истиче да је Степинац одржавао „непотребно срдачне односе“ с немачким и италијанским окупацијским властима, као и с усташама, као и да није заузео јаван став против масакра над Србима.

Степинац је и пре рата Србе и Хрвате посматрао као конкурентне политичке субјекте у Краљевини Југославији. Такође, истицао је да би требало да се Срби окрену католичанству. Такви ставови, иако свакако екстремни, могу се и прихватити као легитимни, све до оног момента када своје отелотворење нису нашли у усташком покрету. Можемо рећи да постоји апсолутни консензус, који се не може установити ни поводом једног другог историјског догађаја, о злочиначком карактеру нацизма и фашизма, као једним од најмрачнијих пројеката зла у светској историји. Злочини почињени под усташким режимом НДХ најтамнији су кутови тог пројекта. Имати улогу у том систему једноставно значи бити на погрешној страни историје. Степинац је имао неспоран верски ауторитет, а као члан парламента НДХ био је, иако не кључна личност, неспорно и део њеног политичког система.

Жртве у НДХ нису били само Срби, већ и Јевреји, Роми, као и сами Хрвати антифашисти. Величања Степинца зато се не сме свести на сукоб Срба и Хрвата, већ се мора посматрати у контексту универзалних људских вредности према продуктима нацизма и фашизма.

страживач сарадник Института за упоредно право, председник Удружења за заштиту уставности и законитости

Коментари65
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

prof dr CVETKO prvi
Vojvoda Mišić u pismu Kralju Aleksandru Karadjordjeviću o ujedinjenju sa "južnoslovenskim narodima" : "Granice će biti gde ih mi povučemo, a mi ćemo ih povući ne onde gde naše ambicije izbijaju na površinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago. A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti… Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi. Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati". Džaba je bilo pametnih ljudi ... kao i danas ! Nakon ovoga , očekujem komentare u kojima će se citirati /od strane komšija/D. Ćosić , komunista, polit. komesar , internacionalac i u poznim godinama došao do saznanja da je ...Srbin .
Petar Damiani
"Ne idite kao guske u maglu!"(Stjepan Radić u Hrvatskom saboru ovo je poručio zastupnicima koji su se spremali na put u Beograd kako bi priznali vlast Karađorđevića nad Hrvatskom jer nisu htjeli proglasiti Republiku Hrvatsku). Da je bilo pameti u Hrvata imali bi tu Republiku Hrvatsku 1918., a ne tek 199o.!
Stop produženom genocidu
Za naciste i klerofašiste , Stepinac je bio na pravoj strani ! Vrlo je opasno za budućnost Zapadnog Balkana što u Hrvatskoj ima mnogo ljudi koji tako misle !!
pasce
Ne vidim bas nista sporno sto je Stepinac slavio NDH. Pa to je bila prva drzava hrvata. On nije mogao znati kako ce zlocinacka ona postati. Hrvati zele svoju drzavu I na to imaju puno pravo I onda I danas. Ali biti vrhovni svecenik, najblizi Bogu od cijele nacije, a ne ustati javno protiv onakvih zlocina na Baniji, Kordunu, Lici, Bosni, koji su bili upravo paklenog karaktera - pa kakva moralna nakaza moras biti da sutis na sve to? Pa I pocijenu vlastitog zivota. Jer vrhunski svecenik neke crkve treba da bude bozji namjesnik na zemlji. Kako je on svoj odnos sa Bogom rjesavao I krivicu sa sebe spirao - samo on zna.
Nacizam je bolest
Nacisti nemaju savesti, jer je to bolesno stanje mozga, koje se mora lečiti !! Zato je najveći krivac za obnovu nacizma i klerofašizma u Hrvatskoj, Josip Broz koji nije hteo da sprovede DENACIFIKACIJU hrvatskog društva (kao što je urađeno u Nemačkoj) !
Vinko
O Stepincu, Nediću i Mihailoviću svakako bi se trebalo razgovarati stručno i prema dokumentima. Paušalne ocjene nikome ne donose dobra. Hrvati i Srbi trebaju zrelo i argumentirano raspravljati o tamnim stranama vlastite prošlosti. Nikako se ne bi smjelo dogoditi da o svemu raspravljaju nestručnjaci i oni koji povijest politiziraju i prilagođuju vlastitim političkim uzusima, a posebno tomu ne smiju podleći novinari koji najviše utječu na javno mnijenje.
mile
Данас Степинац,па већ Будак,Артуковић и осали из НДХ,а то је врх игле да се нешто касније рехабилитира фашизам Мусплинија и нацизам Хитлера, тако вјетар пуше.Већ су изједначили антифашистичку звијезду и свастику (злочини тотализарама), а још мало па ће свастика бити стари историјски знак који нема везе с Другим ратом као што се лед пробија са старим поздравом? ''За дом спремни''! Уосталом, гдје су окончали животни вјек усташке главешине и велики број фашиста и нациста:у великим демократским државама и ко је то омогућио и финацирао!?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.