Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Друштво искључених

Друштво искључених
Илустрација Новица Коцић

Просечан грађанин Србије већ дуго живи с темељним осећањем да мало шта може да учини да би нешто променио у друштву коме припада. Он има осећај да су његове животне перспективе унапред чврсто одређене хроничном кризом свега и свачега, као и геополитичком позицијом коју његова држава има у глобалним оквирима. Он дубоко верује да су моћ и богатство резервисани само за „изабране“, „сналажљиве“ и разне друге које често описује погрдним именима. Уистину, границе његових моћи исцртане су његовим друштвеним и економским статусом, поседовањем или непоседовањем друштвених веза, могућношћу или немогућношћу избора у различитим сферама живота.

Ограничени домет деловања испољава се већ у породичном окружењу и понајвише се односи на могућност родитеља да утичу на своју децу, посебно ону у адолесцентском узрасту. Узрок ових ограничења лежи у потпуном недостатку породичне аутономије, односно у немогућности породице да се заштити од агресивних идеолошких уплива – политичких, економских, државних, друштвених.

Кажу моћници – много нам је два студентска центра! Па и јесте нам много када подижемо генерације младих људи које неће ићи на концерте, изложбе и трибине

Елем, одведох јуче своју седамнаестогодишњу ћерку код очног лекара због проблема са видом на који се жалила. Дијагноза – грч очног мишића због претеране употребе мобилног телефона. Терапија – мање времена испред „малог“ екрана. Ношење наочара само би погоршало стање. Нема шансе – одмах се узјогунила моја тинејџерка, претећи генералном пробом самоубиства уколико се одлучим да гашењем кућног интернет адаптера ја регулишем то време. Е, сад, да смо ми неко нормално друштво, ја бих могла да јој одузмем телефон, а ако покаже озбиљнији отпор, да је различитим васпитним методама „убедим“ да је то за њено добро. Да смо ми неко нормално друштво, у школама би била забрањена употреба мобилних телефона, школским управама не би падало на памет да уводе бежични интернет доступан свим ученицима, родитељима не би падало на памет да са децом преговарају око тога шта је за њих добро а шта не.

Међутим, ми већ дуго времена не живимо у „нормалном“ друштву, нити у уређеној држави. Ми живимо у држави која почива на генерацијама искључених, незаинтересованих и инертних; у друштву којем се непрестано подмећу ефемерне теме и проблеми, док су оне кључне обавијене велом запуштености и заборава. Ми живимо у систему који одавно третирамо као отуђену неман којој одговара њен статус недоступности и наше осећање немоћи.

Јер, да је другачије, никоме не би пало на памет ни да помисли да нпр. мења културну мапу Београда – да затвори Коларчеву задужбину или да угаси, припоји или шта већ уради са Студентским културним центром и са Домом културе „Студентски град”. Кажу моћници – много нам је два студентска центра! Па и јесте нам много када подижемо генерације младих људи које неће ићи на концерте, изложбе и трибине, генерације које неће свој став исказивати кроз музику, сликарство, стваралаштво, генерације које се неће сакривати по мрачним ћошковима баште СКЦ-а да би се љубили. Све то они неће радити јер јер ће бити утопљени у илузију друштва и симулацију активности коју им омогућавају друштвене мреже. Изнад свега, они се неће бунити, јер ће, чим погледају изван ограда тог свог, сигурног, виртуелног света, бити заражени осећањем немоћи коју ће видети код својих родитеља, наставника, комшија, пријатеља.

Виши научни сарадник у Етнографском институту САНУ

Коментари13
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

"da probam pod drugim imenom"
NACIONALNA GEOGRAFIJA i ISTORIJSKI KANAL su stanice koje promovišu iskrivljenu, subjektivnu i potrebama propadajućeg zapadnog sveta prilagodjenu sliku prošlosti ... Upotreba Interneta i računara u nastavi nije pod upitom - čine to svi nastavnici koji se trude da održe korak sa vremenom (drugo je pitanju uspevaju li). Uvodjenje informatike i dualnog obrazovanja, namere su koje su izdejstvovali moćni lobiji, spoljni i unutrašnji, koji deluju u ovoj zemlji na očigled svih, nemoćnih da to zaustave ili bar redefinišu - nastavni predmeti koji nude znanje o prošlosti, o umetnosti, evoluciji ljudske misli i ljudskog društva, kod malih informatičkih manijaka, izazivaju gnev, razdrženost, potpunu ravnodušnost. Naraštaji neki čudni, drski, hladni, nesposobni da iskreno vole, saosećaju, veruju, bore se za ono što smatraju bitnim, recimo PRAVDU - to je ono što plaši i zbog čega se valja odmah pokrenuti ... Eto, ove redove ispisuje prosvetni radnik koji sa svojom dramskom trupicom priprema scenski eksperiment čiji će lajt - motiv biti ona Krležina misao U GOMILI SMRDI, ALI JE TOPLO ... Za početak ...
Александар
Увек избор постоји. Најмање што можемо учинити је да себе учинимо бољим него што смо били јуче. А што се мобилних телефона тиче, ако будемо само гледали и кукали пропустићемо шансу да заједно са младима нађемо најбољи начин како да користимо мобилни телефон. Поготову у школама.
Misko
"Ограничени домет деловања испољава се већ у породичном окружењу и понајвише се односи на могућност родитеља да утичу на своју децу, посебно ону у адолесцентском узрасту. Узрок ових ограничења лежи у потпуном недостатку породичне аутономије, односно у немогућности породице да се заштити од агресивних идеолошких уплива – политичких, економских, државних, друштвених." Tacno, ali ovo nije nista novo. Devedesetih je pejdzer bio aparat za kojim su tinejdzeri ludeli, 2000s banana tel i ostali, u ovoj deceniji su smart tel ... Zivimo u dobu tehnologije koja guta sve vise aspekata nasih zivota, fragmentujuci ih u maje jedinice koje je sve teze i teze sakupiti u jednu celinu (od posla, do druzenja, do kupovine, domora itd ...) Nova branca Filozofije, tkz Filozofija Tehnologije se bavi bas ovim temama - drustvenim i moralni implikacijama tehnologije na nase zivote, koji mi sve manje i manje osetimo kao rezultat svega ovog. Danas velike sile vode rat kulturom, a sve manje oruzjem.
Ilic Momcilo
Postoji nesto u onoj diktatorskoj bivsoj drzavi,koje smo se,"na srecu"resili,sto je omogucavalo nama roditeljima da imamo vremena da vaspitavamo decu koristeci svoje vreme i znanje,ukljucujuci i ucesce u pomoci spremanja i zadovoljstva i zabave nase dece. Ta zaboravljena stvar i oduzeto vreme zajednickog zivota sa decom je RADNO VREME. Nije nam bio problem ustajanje i budjenje ujutru izmedju 3,30 i 6h,da bismo radili od 5 ili 6h, posto smo radeci do 14 ili 15h imali vremena i za odmor i za decu i za po neko zadovoljstvo. E,onda smo proglaseni neradnicima i dobili i mi i nasa deca, ovo sto imamo. Posto sada odluke donose politicka i intelektualna elita,pokusajte i radi sebe i radi nas da kod njih,vama bliskih, uticete da nam se vrati vreme koje se novcem ne moze ni platiti ni kupiti.
Sasa Trajkovic
Kompliment autorki teksta, jasna analiza nase drustvene realnosti koja je posledica deceniske tranzicije iz niceg u nista. Prvo sto su razorili u ovom drustvu su drustvene vrednosti moral, etika, kultura, umetnost a onda su krenuli da pod plastom reformi degradiraju i uruse obrazovanje, zdravstvo ... porodicu. Kultura je opasna, umetnost je trosak... zato su muzeji ztvoreni zato se gase KOLARAC i SKC, zato je nema na TV u i zato smo preplavljeni kocem sundom , nekulturom i primitivizmom a u meduvremenu stasale su neke nove generacije na pogresnim uzorima, bez autoriteta, vizije... masa apaticnih ljudi kojima se lako manipulise dakle ipak nekome trebaju takvi ljudi glasacka masinerija i partiska vojska, pogodite kome.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.