Кукумавке на маркама
Пошта Србије пустила је у оптицај средином месеца пригодне марке под називом „Заштићене животињске врсте”. Четири марке, које чине овогодишње традиционално издање, уметнички је обрадио Мирослав Николић, креатор марака „Поште Србије”.
За мотив су изабране сове „станарке” наших крајева: кукумавка, кукувија, утина и ћук. Марке имају номиналну вредност од 23, 46, 50 и 70 динара. Штампане су техником вишебојног офсета у табацима од по 20 комада, са вињетом у средини табака. Тираж издања, штампаног у Заводу за издавање новчаница у Београду, јесте 65.000, а употпуњују га и две пригодне коверте, наведено је у саопштењу „Поште Србије”.
Стручна сарадња за ово издање стигла је од Милана Ружића, председника Друштва за заштиту и проучавање птица Србије – „Bird Life Serbia”.
Једна од изабраних врста за својеврсни „портрет” је кукумавка (лат. Athene noctua), мала сова чије је станиште у близини људи. Не гради гнездо већ користи природне шупљине у дрвећу, зидовима, литицама, таванима. Храни се крупним инсектима и малим сисарима. У Србији се гнезди од 14.300 до 21.000 парова, а популација је стабилна.
Нешто већа од ње је кукувија (лат. Tyto alba), спада у сове средње величине, а карактерише је изражено срцасто лице. Гнезди се углавном у низијским пределима Србије. Процењена популација у нашој земљи износи од 3.400 до 5.100 парова и благо опада. Основни плен су јој волухарице, мишеви, пацови. Гнезди се на таванима, у рупама зидова, у дупљама дрвећа, стоговима сламе и то најчешће једном годишње, али када хране има у изобиљу може имати и два легла.
Утина (лат. Asio otus) може да се сретне у свим деловима Србије и такође је у групи сова средње величине. Храни се волухарицама и мишевима. Интересантно је да не прави своја гнезда већ се „усељава” у стара гнезда других птица, од половине марта до краја јуна. Процењена популација у Србији је од 19.000 до 28.000 парова и умерено расте. Утине се током зиме окупљају у велика јата која могу да броје више стотина јединки.
Једина селица међу совама којима је посвећено ово издање је сова ћук (лат. Otus scops). Има је од низије до брдско-планинских предела. Основни плен ћука су крупни инсекти: скакавци, зрикавци, бубе, мољци. За гнезда најчешће бира дупље у дрвећу, ређе људске објекте или гнезда других птица. Гнезди се од априла до јуна. Процењена популација у Србији износи од 27.500 до 43.500 парова и њихов број је стабилан.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.