Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ТВ БАРОМЕТАР

Има ли простора за памет и доброту

Има ли простора за памет и доброту

По најновијем извештају Светског економског форума, Србија је од 138 земаља по способности да подржи и задржи младе таленте на – неславном 137. месту.

Управо тој важној теми је 13. априла (РТС 1, 14.00) била посвећена емисија „Кренимо редом” Јелене Симић у којој је социолог Драган Станојевић изнео занимљиве податке да, рецимо, 90 посто младих људи каже да би отишли у иностранство из економских разлога, да већина сматра да код запошљавања у нашој земљи не играју пресудну улогу способност и знање већ личне везе, политичке везе и – срећа.

Рекорде држимо и по другим „ставкама”, чак 80 посто младих људи, између 16 и 29 година, живи са родитељима а чак једна четвртина брачних парова, који имају децу, живи под истим кровом са својим родитељима… Све то није само последица економске ситуације, већ и чињенице да је овде традиција да се младићи и девојке не одвајају од маме и тате све док не створе сопствену породицу…

А да има много вредних и талентованих младих људи који заслужују могућност да у Србији пристојно живе од свог рада сведоче и примери из последњих дана. На Европској математичкој олимпијади за девојке у Швајцарској, екипа Србије освојила је једну златну медаљу (Јелена Иванчић), две сребрне (Јана Вучковић и Ирина Ђанковић) и једну бронзану медаљу (Даница Зечевић) а студенти Факултета организационих наука: Бранислав Бандић, Никола Миљановић, Софија Јовановић и Кристина Ракуљ освојили су четврто место на светском такмичењу у решавању студије случаја у Канади. Млади са београдског ФОН-а били су бољи од колега са Берклија, Тексас Универзитета и Џорџ таун универзитета из Сједињених Држава, Мекгил Картин Универзитета из Канаде, Ритсумеикан Азија Пацифик Универзитета из Јапана и многих других.

Матија Настасић, фудбалер који игра у Шалкеу из Гелзеркихена донирао је 100.000 евра за обнову дечијег одељења болнице у Ваљеву…

Чему ово набрајање? Ево зашто: да покушамо да се заједнички присетимо колико су простора телевизије дале овим људима који памећу и племенитошћу заслужују да буду узор не само својим вршњацима, него и старијим и млађим од њих. Али да се, којим случајем, фудбалер Настасић појавио са старлетом на сплаву, то би већ неки „папарацо сниматељ” овековечио и тај би прилог добио простор у барем неколико забавних емисија, а град Гелзеркихен (Северна Рајна-Вестфалија) чувен по томе што је сваки шести становник регистровани навијач, овдашњим ТВ гледаоцима звучи познато по гостовањима турбо фолк звезда у дискотекама на које често воде и телевизијску екипу да забележи њихов успех у стварању колекције сопствених девизних резерви…

Сви који се вајкају да је на домаћим телевизијама на програму једно те исто – греше. На пример, у среду увече један од гостију у емисији „Парови” био је пензионисани поп Драго из Чачка који је дошао да да подршку учеснику Зорану Манијаку. Поп Драго је похвалио и другу гошћу, певачицу Јами и рекао да је он „њен велики фан”!

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

V.R.
Ne davno sam na RTS gledao emisiju za nase "strance" pod nazivom "Srbija na vezi" u kojoj je bio I izvestaj iz Beca o studentima, tj. omladini koja tamo radi I studira. Na pitanje voditeljke: Da li bi se vratili u Srbiju, posle zavrsetka studija?, cini mi se da je samo jedan mladic potvrdno odgovorio, a da su ostali uglavnom rekli da bi se vratili ako bi se ekonomsko stanje poboljsalo, ali vecina, da ne bi ni u kom slucaju, jer je velika nesigurnost za njihovu buducnost. Mnogi su izneli I problem sa kojima se tamo susrecu, jer teze nalaze posao, ne samo oni vec uopste stranci, I da rade I najteze poslove kako bi zavrsili studije. Ali, bez obzira na sve mnogi I ne pomisljaju na povratak. Ovo je zaista prava slika opsteg stanja u Srbiji, a posebno kada se radi o mladima. Ako se srpski vladari na vreme ne trgnu I poboljsaju uslove mladima, plasim se da ce onda biti drzava sa najstarijim stanovnistvom, koja ce buducnost videti u skromnim sahranama staraca, koja je vec na pomolu.
Marko Lopusina
Draga i pametna g. Meri, napiši komentar na sve češće reprize repriza na RTS-u. Javna tv kuća, koja ima hiljadu zaposlenih ne radi, već reprizira priloge od rubike popodne VESTI IZ SRBIJE, preko Tv Dnevnika do Jutarnjeg programa narednog dana. I ti više ne stavlja oznaku REPRIZA, time RTS vara gledaoce i potura im već objavljene reportaže i vesti. I napiši nam zašto televizije sa nacionalnom frenkvencom (B 92) emitruju izveštaje o NBA po ceo minuta, a nemaju tv snimke sa nacionalnog prvenstava u spotu i nastupa reprezentacije u fudbalu. Gledamo Amerikance, a ne vidimo Srbe na nanacionalnoj tv? Hvala, srećno Marko
Деда Звонце
Холивудска продукција је од америчких убица и зликоваца, сејача смрти широм планете, правила хероје, добре момке, а наши ,,уметници" су од свог народа који се бранио на својим огњиштима направили дивље, прљаве, безумне, зверске дивљаке! И то о државном трошку. Новинар који би направио афирмативни прилог о било чему у Србији, здушно би био искасапљен најмонструознијим квалификацијама од стране ,,културне елите"! Да ли онда можете да очекујете да млади желе да остану у Србији, да буду изложени најприземнијим негативним квалификацијама уколико постигну успех? Младе из Србије не тера жеља за богатством, него жеља за афирмацијом, за доказивањем да су способни, а у томе им сметњу (често непремостиву) праве управо чиновничићи срасли са државом и квази угледне величине (увезане међусобно као црева) које бране своје привилегије. То је вишедеценијско стање у Држави и не може се ни брзо ни лако променити. Нигде!
Živoslav Miloradović
Deda, Vi ste opako pobrkao lončiće. Preporučujem što manje gledanja loših američkih filmova, a što više čitanja ozbiljnije litrature.
Ilic Momcilo
Postovana gospodjo Bilic.Podrzavam Vas tekst i pridruzujem se Vasem naporu da se vratimo delu moralnih i humanih izgubljenih normi .Zelim, kao stari aktivista u domenu dobrovoljnog davanja krvi,da za primer predanosti toj humanoj aktivnosti, kao i vrlo zavidnim rezultatima na direktnom i profesionalnom odnosu, pomenem gospodju Dr Slobodanku Gruden,koja je potpuno i apsolutno ne zasluzeno zaboravljena ili namerno gurnuta u zaborav.Siguran sam da su izuzetno retki ljudi,koji znaju i mogu da motivisu ljude za tu humanu aktivnost, kao sto je znala ona i sto je radila,ne samo zbog profesije vac,pre svega, zbog nemerljivih licnih osecaja prema i davaocima i onima kojima je krv bila potrbna.Postovana gospodjo Bilic,nisam vise davaoc zbog narusenog zdravlja, ali kada bi se ona vratila, vratio bih se i ja, pa bilo koju cenu platio.Ona to zasluzuje.Ovo je samo zaboravljeni primer na koji ste me Vi podsetili.Hvala Vam.Uz nju su zasluzni i davaoci kojih je sa vise desetina davanja jako mnogo bilo
035
Ко ће мењати уређивачку политику баш сад кад су ухватили " шта народ жели да гледа" . Сваки народ има попове какве заслужује , не вреди му поповати .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.