Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Баук аутократизма

Баук аутократизма
(Васика Тенкеш)

Пажња, баук аутократизма (апсолутизма) кружи светом! Турска после Ердогановог референдума, Саудијска Арабија већ деценијама, арапски емирати, Брунеј, Северна Кореја, али и САД (према појединим европским аналитичарима), Русија (према бројним америчким и европским аналитичарима), Србија (према појединим домаћим аналитичарима), доказ су да је ово појава планетарних размера. Различите су основе на којима се аутократије заснивају и овлашћења владалаца су различитих размера, али им је заједничко да је демократија (владавина народа) уступила место аутократији (владавини једног човека) као ефикасном облику владања.

Професор универзитета

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Коментари15
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aladin
Amerika je digla ruke od demokratije. Shvatili su da se režimi mogu rušiti preko Srđe i njegovog CANVAS-a na ulici i ucenjivati, uz kretenske performanse koje smišlja Srđa, i njegove žute patke. Hteli su da kažu: Dzaba tebi tvojih 55%, mi ćemo te rušiti na ulici, pa da imaš i 99% podrške. I ne samo Vučića, nego i sve druge prijatelje ili neprijatelje, članove NATO-a ili nečlanove NATO. Kada ti strane službe preuzmu fakultete, sindikate i druga udruženja, onda mogu u svako doba da isfabrikuju proteste, ma koliku podršku ti uživao. Samo ti prilepe diktaturu, iako diktature nema.
Mladic-Sretenovic
Da, to je nova moda smišljena u Americi - autokratizam. Taj novi izum je upotrebljiv za demonizaciju i rušenje onih koji koji misle malo drugačije od glavnog dase. Čim ne možeš sa njime lepim i na izborima, onda to radiš na ulici, nadenuvši mu autokratiju i diktaturu. Sada i Orban postade autokrata. Kada je u NATO doneta odluka da se sa Rusijom razgovara preko sile, tada je odlučeno da se Vučic slabi po svaku cenu. On će na izborima, a mi ćemo ga kruniti ulici. U drugoj fazi ćemo mu pripisati putinizaciju i primorati da pregovara sa demonstrantima...Amerikanci mu traže REM, kako bi zadržali kontrolu nad medijima za slučaj da Vučic smeni rukovodstvo Javnog servisa. Čeka se, ko će prvi napraviti pogrešan potez.
Petar Posavec
Dio država i danas funkcionira u obliku tradicionalnih monarhija gdje monarh ima faktično svu vlast (npr. Saudijska Arabija).Značajan broj država u svijetu funkcionuiraju kao ustavne monarhije s parlamentarnim političkim sustavom (npr. V. Britanija, Japan, Švedska, Belgija, Španjolska itd.), a veliki broj zemalja je organiziran na parlamentarnom republikanskom političkom uređenju s podijelom na države "čiste" parlamentarne demokracije gdje je vlast skoncentrirana u Vladi koju na izborima biraju građani, a predsjednik države je manje - više samo simbolična funkcija ili se pak radi o parlamerntarnim demokracijama "predsjedničkog tipa" gdje predsjednik države ima vrlo velika (skoro "monarhistička) ovlaštenja kao što je to slučaj npr. u SAD, Rusiji ili najnovije u ...Turskoj! Nemoguće je dati jednoznačan odgovor koji je tip državnog uređenja "najbolji" jer on proizlazi iz cijelog niza kulturoloških, povijesnih i civilizacijskih činjenica, običaja i "navika" kod pojedinih naroda.
Dambo
Reč "autokratizam" ne postoji u srpskom jeziku, za "autokratiju" već znamo i mogla je da se upotrebi u naslovu. Novi ljudi izmišljaju nove reči bez ikakve potrebe... Takav je i tekst.
Леон Давидович
Проблем је што се са политиком, чији је основни циљ освајање власти углавном бави гори део људске врсте. Други проблем је што не постоји механизам заштите од преваре. Кандидат за власт у току борбе за освајање власти може да прича једно, а кад дође на власт да ради сасвим друго. Тако се догодити класична превара за коју нико не одговара јер не постоји механизам заштите од преваре.
David Leontijevic
Osvajanje vlasti cesto moze biti opravdano razlozima koji zvuce realno i imaju mozda osnova u stvarnim problemima drustva. Ostajanje na vlasti, narocito duze nego sto je "zdravo", je obicno proizvod percepcije lidera ili ti vodja kojima je tesko da se odreknu sve te moci i para. Takvi daju izgovor i razlog, uvek, mnogima da budu nezadovoljni. Znaci, ja vidim osvajanje vlasti kao manje problematicno nego predugo ostajanje na vlasti. A svaki sistem, administracija ili pojedinac ima neku unutrasnju inerciju koja is sprecava da se prilagode promenama u okruzenju. Takodje, ni jedan sistem nije podjednako dobar za sve ljude u jednoj zemlji. Ako jedan te isti sistem opstaje generacijama bez sposobnosti ali i zelje da evoluira u nesto makar malo drugacije, neminovno je da ce sve veci i veci broj ljudi da bude nezadovoljan, narocito ako se osecaju da su marginalizovani deo drustva, vec generacijama. Pozdrav!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.