Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Спорна седишта у возилима, а не појасеви

Спорна седишта у возилима, а не појасеви
(Фотодокументација „Политике”)

„Политика” је пре неколико дана упозорила возаче и власнике мањих возила, купеа и кабриолета, превасходно увезених из иностранства у протеклих неколико година, на проблем с уписаним бројем седишта у саобраћајној дозволи.

Да ли је ваше возило на списку Агенције за безбедност саобраћаја и да ли вам се подаци слажу (у том случају можете обавити технички преглед без промене докумената за које треба издвојити око 100 евра) проверите у табели коју објављујемо данас.

Да појаснимо, власници возила која су регистрована за превоз пет путника, а имају по одредби и пропису произвођача предвиђена четири седишта и појаса, мораће да плате таксу, промене саобраћајну дозволу и тиме ускладе техничке карактеристике. Само уградњом петог појаса неће решити проблем јер фабричке карактеристике су другачије за возила предвиђена за четири а не пет путника, од носивости, снаге и габарита.

Још крајем прошле године Управа саобраћајне полиције МУП-а Србије циркуларним дописом свим фирмама које се баве техничким прегледом послала је списак модела аутомобила за које се мора примењивати то правило. Ако је у саобраћајној дозволи уписано пет путника, а произвођач је модел предвидео и правио за четири путника, по том тумачењу мора да се измени ставка у саобраћајној дозволи и да се од сада то правило поштује.

Проблем је настао приликом куповине половних возила из иностранства, чија документација не одговара стварној ситуацији. Путник више (а самим тим и прекомерна оптерећеност) може озбиљно да угрози безбедност таквог аутомобила у саобраћају а самим тим и других учесника

САМО У „ПОЛИТИЦИ” – ЛИСТА МОДЕЛА АУТОМОБИЛА СА ЧЕТИРИ СЕДИШТА

(Фото Д. Козомара)

Кад би МУП ажурирао базу података лако би се знао број тако погрешно регистрованих. Овако остаје све на претпоставкама, па од два милиона путничких возила у Србији претпоставља се да је таквих десетак одсто. Ако је сваки други неопрезно, грешком или чак намерно регистрован да може да прими мимо фабричког упутства пет а не четири путника, долази се до бројке од стотинак хиљада таквих возила. Трошак да се грешка исправи износи по возилу око стотинак евра па би возачe у Србији то све олакшало за десетак милиона евра.

Сличан проблем имају неки такозвани каравани који позади имају фабрички уграђена додатна два седишта, укупно седам, фабрички су предвиђени да могу да превозе седам путника, али су код нас регистровани за само пет особа.

Проблем имају и власници такозваних минивенова, модела који су прављени с два седишта и товарним простором позади, а онда су их власници додавањем задње клупе претварали у ауто за пет путника, а у саобраћајној дозволи пише да је предвиђено за две особе... Ако полиција заустави такав ауто с три или више путника, ето казне и искључења из саобраћаја.

Ова непоклапања изгледа да су масовна и имају више узрока. Било је и намерног, али и аљкавог ненамерног и погрешног уписивања броја седишта. Министарка саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић реаговала је на овај нови возачки намет сматрајући да возачи не могу да буду криви за новонасталу ситуацију, па сходно томе не морају ни да плате а МУП и Агенција за безбедност саобраћаја Србије тврде да раде само по закону и да су немоћне и не могу тек тако ту ситуацију друкчије да исправе и доведу у ред.

Коментари16
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Нада
Мој случај: Мицубиши пајеро 1998. Купљен нов у Немачкој и овде регистрован. Фабрички направљен са седам седишта. Долазим на технички с дозволом где пише пет седишта. Неко је број седишта у неком тренутку променио, а да ја то нисам ни приметио. Сада неће да ме региструју јер они на техничком однекуд знају да је прављен са седам седишта. - Ако већ знате да је са седам седишта, онда тако и напишите. - Ми знамо, али не смемо да напишемо. Идите код увозника. Одем код увозника, а они не дају потврде за возила страија од 2000. Пишем МУПу да утврде где су направили грешку, а они ми шаљу фотокопију последње старе дозволе. Обраћам се Агенцији, а они кажу снађите се. Епилог - не могу да региструјем без атеста. Фабрички произведено и непромењено возило морам да возим на атест. Све из Агенције треба сменити јер не знају како да организују посао. И променити такво бирократско схватање безбедности. Узгред, од усвајања њиховог новог закона о саобраћају, број удеса се повећао.
Ристић Милан
Нисам сигуран одакле цифра од 100 еура и не знам за друга возила али за Фиат Панду 1.1 2004 год. је потврда из Крагујевца коштала 3.078.74 дин са пдв-ом.
Veverica
Cemu cudjenje? Ovce su za sisanje...
sasa
Ja imama ladu nivu, ona je sada za 4 osobe, moram da platim.... Ima zadnje sediste nepodeljeno...
Стефан Стојановић
1000 дин. момцима на техничком прегледу да процене да је задња клупа за троје... Не знам шта ми је боље - да ли овај покушај изнуде по 100 евра од грађана, да ли неусаглашеност и брзоплетост изјава по овом питању, да ли то да ће нас премијер/председник у неком тренутку спасти и смањити са 100 евра на 20 евра, изазвавши код нас грађана осећај захвалности и топлине, да ли могућност нових манипулација и корупције приликом техничког прегледа.
Neša
Čemu čuđenje? Ipak se radi o desetak miliona evra! Eto kinte za alavce na vlasti!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.