Бронза српског четверца
Напредак наших репрезентативаца, који се припремају за Европски шампионат у Пловдиву (14-16. јул), видан је када се пореде резултати са Светског купа у Београду, који је јуче завршен на Ади Циганлији, и оног претходног у Сегедину.
Јуче су наше посаде освојиле три четврта места а прву медаљу, рачунајући и наступ у Сегедину, освојио је четверац у којем су веслале Николина Молдован, Милица Старовић, Кристина Бедеч и Оливера Молдован.
Марко Драгосављевић је, као и у Сегедину, био четврти у једноседу на 200 м, четверац је у новом саставу био до последњег метра у борби за медаље и за мало био четврти, а исти пласман остварила је и чланица четверца Кристина Бедеч, која је у кајакашком маратону у једноседу на 5.000 м такође била четврта.
Сестре Молдован, Старовићева и Бедечова су до трећег места на 500 м стигле за 1:34,400. Победиле су Францускиње Гијо, Троел, Хостенс и Жамело (1:33,280), а сребро су освојиле Пољакиње Влодарчик, Миколајчик, Пулавска и Колодзејчик (1:33,746).
– Права ствар је кад се освоји медаља. Ови светски купови нам служе где смо у односу на конкуренте и ово је показатељ да смо на добром путу. У трци је било доста комбинованих посада, промењени су прошлогодишњи састави, али све су то такмичарке које су нам добро познате јер се већ годинама такмичимо с њима било у једноседу, двоседу или, као сада, у четвороседу. И наша комбинација је нова, али знамо шта можемо да очекујемо од ривалки. Прошле године је била друга прича, али сада смо стварно сложне и заједно идемо у нове радне победе – рекла је Милица Старовић.
Највећи заговорник олимпијског четверца била је Оливера Молдован и зато је била веома срећна после освојене бронзе:
– Повратак медаљама, прва ове године. Прошле године као четверац нисмо имале подршку Савеза и тренера. Олимпијски четверац је састављен као последња шанса што је погрешно јер све четири смо биле добре, имале смо и медаљу са светског првенства, али готово да нисмо ни радиле заједно. Сад нам је тренер Огњен Филиповић, а селектор Боро Сибинкић, су људи из спорта, нису бизнисмени. Били су светски прваци и ако они не знају да спреме четверац онда не знам ко зна. Имамо шест недеља до Европског првенства да све поправимо и да се увесламо, јер до данас су Милица и Николина биле фокусиране на борбу за репрезентативни дрес у једноседу – објаснила је Оливера Молдован.
У тој борби Старовићева је победила с 2:1, пошто је јуче у А финалу била пета (41.665), док је млађа од сестара Молдован заузела седмо (42.337).
И мушки четверац у саставу Небојша Грујић, Марко Новаковић, Стефан Векић и Владимир Торубаров био је на домак медаље. Стазу од 500 м превеслали су за 1:21,328 и без одличја остали због заостатка од 0,136 секунди, јер су Чеси Шпицар, Шлоуф, Хавел и Штерба (1:21,192) за толико били бржи од њих. Друго место освојили су Французи Жове, Бомон, Декоршмон и Ибер (1:20,728), а прво Немци Рендшмит, Либшер, Раухе и Лемке (1:19,812), од којих су прва двојица у Рију били олимпијски шампиони у четвороседу на 1.000 м.
– Ово била тешка трка. Ово је наша нова посада, спринтери су се мало „продужили” и прешли на 500 метара, ови са 1.000 метара су се мало „скратили”… Тако је и код осталих. Ми смо склопили задовољавајућу посаду и освојили четврто место, а били смо „у медаљи” до самог краја када смо „пропливали”, али то је неискуство… Само четири пута смо сели заједно у чамац, али до Првенства Европе можемо да увесламо. Радићемо заједно и уз добре тренере можемо још много да напредујемо – рекао је штрокер нашег четверца Небојша Грујић, као и Марко Новаковић „избеглица” из двоседа на 200 м, дисциплине која је изгубила олимпијски статус.
Од Марка Драгосављевића, нашег најуспешнијег представника у Сегедину седам дана раније, очекивала се борба за медаље и он је у њој равноправно учествовао с најбољима, али на крају 200 м дуге стазе поново је био четврти с 35,620 секунди, али тек кад је фото-финиш одредио пласман. Француз Бомон, вицешампион из Рија је с (35,422) победио за десет стотинки олимпијског шампиона Британца Хита (35,432), а трећепласирани Шпанац Гароте (35,610) за стотинку репрезентативца Србије (35,620)…
– Поново сам потврдио да сам у пет најбољих на свету и криво ми је што сам у завршници начинио грешку и изгубио медаљу, јер сам задњу бову прошао као други или трећи. Међутим, начинио сам грешку и избацио чамац раније и то ме је коштало медаље. Зато ми је криво. Све остало ишло ми је на руку – и ветар, и домаћи терен и целокупна атмосфера. До Европског првенства морам да подигнем форму до нивоа на коме не морам да бринем ни о чему – рекао је Марко Драгосављевић, који је до сада два пута освајају титулу првака Европе на 200 метара.
У А финалу други пут узастопно на светским куповима веслале су и јуниорка Марија Достанић, и однедавно млађа сениорка Биљана Релић, и биле последње с 1:52,205, а њихова права шанса је Европско првенство за јуниоре и млађе сениоре које ће се одржати такође у Београду од 22. до 25. јуна.
На неолимпијској дистанци на 5.000 м имали смо двоје представника у кајаку. Ервин Холперт је био 14. с 21:48,010 минута у конкуренцији 30 такмичара, а Кристина Бедеч је била четврта с 22:47,190. Трећепласирана Иркиња Иген побегла јој је непуних 12 секунди…
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


