Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цвет­ни трг

Цвет­ни трг
(Фото Аналитика)

Се­дим че­сто с при­ја­те­љи­ма у јед­ном ма­лом ка­фи­ћу на Цвет­ном тр­гу. Ка­фић има ро­ман­тич­но име „Ле пе­тит бар“ (Ма­ли бар). Име је са­свим аде­кват­но јер у „Ма­лом ба­ру“ мо­же да се сме­сти ма­ли број љу­ди. Де­се­так, то је мак­си­мум. Рет­ко се де­ша­ва да јед­на ур­ба­на це­ли­на по­сле ре­кон­струк­ци­је и по­тро­ше­них ве­ли­ких ма­те­ри­јал­них сред­ста­ва из­гле­да го­ре не­го пре ре­кон­струк­ци­је. То се до­го­ди­ло Цвет­ном тр­гу. Цвет­ни трг је без цве­ћа, око­ван бе­то­ном. Не­ко је иш­чу­пао цве­ће и по­са­дио бе­тон. И бе­тон се бр­зо и ла­ко при­мио уме­сто цве­ћа. Са­мо што је сив, не цве­та и не ми­ри­ше у про­ле­ће.

При­ја­те­љи ме че­сто пи­та­ју за­што не на­пи­шем не­што и о њи­ма за но­ви­не. ,,Пи­шеш о све­му и сва­че­му, пи­ши ма­ло и о на­ма.”  Се­дим у го­то­во пра­зној ба­шти ка­фи­ћа. То је оно вре­ме из­ме­ђу да­на и но­ћи ко­јем се ма­ло ко ра­ду­је. Дан још ни­је за­вр­шио, а ноћ још ни­је по­че­ла. 

По­ку­ша­вам да сми­слим шта да на­пи­шем о мо­јим при­ја­те­љи­ма.

Про­фе­сор ФДУ

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ilic Momcilo
Potpuno se slazem sa onima koji misle da je naziv"Cvetni trg",potpuno izgubio smisao. Da, trebalo ga je doterati,ali uz cvece i zelenilo i jos po nesto, da bi se ucinio lepim "sitnim" kutkom,medju onim zgradurinama,iako i u njima ima toga lepog i vrednog.Svi protivnici misle samo na kafane,kafice,alkohol i slicne stvari,a zaboravljaju na ljude koji bi se rado oraspolozili i odahnuli i odmorili u tom kutku,gde bi i malo dece naslo svoje zadovoljstvo.Da je pravde i humanosti,kao i paznje prema treznima,"Cvetni trg ne bi sluzio za pijancenje i ostale pratece stvari koje su "okupirale"grad.A komentatoru koji zivi 20 km od centra,dobronamerno porucujem da zelja za zelenilom i cvecem ne znaci i zelju za selom iako je i selo predivan ambijent ali ni ono nije dostupno svakome.
straja
Logicno je da se na stvari gleda iz "svog ugla"...I ja ne bih u mojoj ulici voleo ni kafane,ni spomenike,ni setace...I zato zivim na 20km od centra...Ali to je to.Uvek je bilo I bice ljudi koji hoce da zive u "velikom gradu" a da imaju ccece I 'zlatiborsji vazduh"..ali to ne IDE. A sto se tice lepote "cvetnog trga" ...on dugo vec nije cvetni...dugo vec nije ni lep Znaci samo moze da bude ruzniji vise ili manje. Uzgred,niko vam nije kriv sto se niste setili dok ste bila na vlasti...ali nije se imalo vremena....imali ste neke druge aktivnosti,ne vi gradjani ali oni za koje ste vi .. da!!!
Rodjena Beogradjanka
Vi se Vašim komentarom "prepucavate" sa ZAGARANTOVANOM OSNOVNOM SLOBODOM SVAKOG GRADJANINA - pa i Republike Srbije - da GLASA PO SVOME UBEDJENJU SLOBODNO i za politiku onoga za koga MISLI DA ĆE doprineti svojim političko-drustvenim idejama OPŠTEM PROSPERITETU sopstvenog društva! A TO NIJE DOZVOLJENO u pravnoj drzavi kakva je i Srbija. Cvetni Trg NIJE i ne sme da bude STVAR POLITIKE već kvalifikovanih profesionalaca koji MORAJU pri tome da vode računa o ZAŠTITI URBANE SREDINE i da čuvaju i OČUVAJU njegove NAJSTARIJE KARAKTERISTIKE kako se to vrlo uspešno radi SVUDA U Svetu a u koji svi mi rado odlazimo da bismo se divili SVIM TIM JEDINSTVENIM LEPOTAMA. Cvetni Trg nije zamišljen niti izgradjen da bi bio NAJVEĆA BEOGRADSKA " kafana na ulici" niti da bi "LIČIO NA MORE"! Kada su Stare Lipe prestale da šire svoje miomirise ovim Trgom, prestao je da postoji i deo STAROG BEOGRADA PREKO PUTA JEDNOG DIVNOG KULTURNOG CENTRA GRADA kao sto je JDP-POZORIŠTE koje kao u PRKOSU i DALJE TU OPSTAJE!
CVETNI TRG samoproglašenih preduzetnika i PROFITDRUŠTVA
ZLONAMERAN moze da bude jedan tekst isključivo ako govori neistine ili poluistine sa tačno jasnim ciljem da izvuče za sebe od toga bilo kakvu KORIST ! A TO SE OVDE NIGDE NE VIDI! Da podjemo SAMO od imena "CVETNI TRG":gde je ovde CVEĆE, gde su ovde danas one tople žute prolećne boje starih pločica kojima ni decenije nisu stigle da uniste sjaj kvaliteta i atmosferu topline ? RAZLIKA JE U SMISLU, U ESTETICI i LJUDIMA koji su, kao nekada i špediterski konji, "parkirani" na "novim"uličnim pločama koje grobljaljabskim sliče a po kojima se šepure novodošli zakupci kafića kojima je PROFIT jedina motivacija da su tu preduzetnici. A kada u " La tazza" dobijete račun onda čak nema upisane ni visine PDF-a !? A uveče se obavezno prelazi i OBELEŽENA OPŠTINSKA LINIJA ZAKUPLJENE POVRŠINE ULICE pa se onda sa pravom mora postaviti pitanje PORESKOJ UPRAVI GOVračar : ZAR NISU I KAFIĆI PORESKI OBVEZNICI? A i ZAŠTO Komunalna Inspekcija Grada ne kontroliše UVEČE, VIKENDOM I PRAZNIKOM SVOJE ZAKUPCE?!
Sonja
Ovaj tekst je zlonameran i netcan jer Cvetni trg nije u betonu nego oblozen kamenom i jedno je od omiljenih mesta beogradjana. Uvece je svaka stolica u velikim bastama kafica puna i ima se utisak kao da ste negde na moru,a ne u Beogradu. Nisam ni malo pristalica aktuelne vlasti,ali Trg je mnogo lepsi nego sto je bio mada je mozda mogao biti i lepsi zvisno od ukusa,a spomenik Borislavu Pekicu ga dodatno ulepsava.
Jelisaveta
Vas komentar je netacan iz prostog razloga sto se tekst vrlo jasno bavi Cvetnim trgom, a ne prostorom oko njega, odnosno Njegosevom ulicom koja je pretvorena u kaficarsku zonu. A o "lepoti" sadasnjeg izgleda Trga govori broj ljudi koji borave tamo, toliko je "lepo"...I da, rec "Beogradjani" se pise velikim slovom.
gospojice sanja
malo ko iz beograda i ko koliko-toliko drzi do sebe bi se slozio sa vama.odakle vam utisak mora-ne znam!?taj nesrecni trg mozda vise podseca na voz do mora-guzva i neizmerna dosada...gomila nesrecnih ljudi koji veruju da su se lepo proveli zato sto su ih u prolazu videli neki drugi i pozavideli im na pola case limunade i bljuzgavoj ekspres kafi...
Mitar Mitrović
Dešava se češće nego što mislite.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.