Данијел Деј-Луис напушта глуму
Глумац и троструки оскаровац Данијел Деј-Луис (60) одлучио је да напусти глуму. На великом платну гледаћемо га још у филму „Phantom Thread” Пола Томаса Андерсона у децембру, саопштио је његов портпарол, известиле су светске агенције. Луис није саопштио разлог због ког је решио да се повуче из глуме.
„Данијел Деј-Луис више се неће бавити глумом. Неизмерно је захвалан свим сарадницима и публици. Одлука је личне природе”, наведено је у саопштењу које је достављено листу „Варајети”.
Луис је у досадашњој каријери освојио три Оскара, сва три за главне улоге, што га чини једним од ретких глумаца који су славили само у главној глумачкој категорији (рекорд држи Кетрин Хепберн која је освојила четири Оскара за главне улоге). Поређења ради, Мерил Стрип добитник је такође три Оскара – за главне улоге у драмама „Софијин избор” и „Челична дама” и за споредну ролу у класику „Крамер против Крамера” – док је Џек Николсон награђен за носеће улоге у филмовима „Лет изнад кукавичијег гнезда” и „Добро да боље не може бити” и епизодну улогу у „Времену нежности”.
Првог Оскара Луис је добио за хваљену улогу у филму „Моје лево стопало” Џима Шеридана. Филм из 1989. снимљен је према истинитој причи о Кристију Брауну, Ирцу са церебралном парализом који је могао да се користи само левом ногом. Браун, ког је играо Луис, одрастао је у радничкој породици, али је постао писац и уметник.
По оцени часописа „Тотал филм”, међу десет најбољих глумачких улога у првом веку филма је и она Данијела Деј-Луиса у „Биће крви”
Следећег Оскара Луис је освојио за драму „Биће крви” Пола Томаса Андерсона из 2007, екранизацији романа „Нафта” Аптона Синклера о похлепном човеку у потрази за богатством током процвата нафтне индустрије у Јужној Калифорнији крајем 19. и почетком 20. века. Многи критичари управо ову Луисову улогу сматрају најбољом.
Трећег Оскара добио је за „Линколна” Стивена Спилберга, у ком је играо америчког председника.
Два пута је био номинован за награду Америчке филмске академије за дела „Банде Њујорка” и „У име оца”, а памти се и његове улоге у „Последњем Мохиканцу” и „Добу невиности”.
У каријери дугој четири деценије најчешће је играо председнике и писце. Луис је више улога одбио него што их је прихватио (у последњих 20 година снимио је само седам филмова), а бирао је само оно што га је интригирало у глумачкој игри како би надмашио дотадашњи рад. Улогама је прилазио озбиљно, трудио се да уђе у лик много пре снимања. Хваљен је због своје свестраности.
Иначе, крајем деведесетих година Луис се већ био одрекао глуме, после чега се са супругом Ребеком Милер посветио приватном послу – производњи обуће у Фиренци. Међутим, редитељ Мартин Скорсезе успео да га убеди да се врати филму, понудивши му улогу у „Бандама Њујорка”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


