Иза кулиса прославе
Велико путовање кроз српску историју, културу, стваралаштво, природне лепоте.Тако би у најкраћем могло да се опише оно што је више од шест хиљада званица доживело у здању Палате „Србија”, на свечаности поводом инаугурације новог председника Републике Србије Александра Вучића.
Државници, дипломате, људи из света уметности, културе, са свих меридијана, могли су да на једном месту упознају оно најбоље из Србије, од Милоша Обреновића и цара Душана до Николе Тесле и „Београда на води”.
Салоне овог велелепног здања кра силе су огромне фотографије најлепших делова Србије, па су тако гости из једног у други простор „путовали” преко Бањске стене на Тари до Гружанског језера у централној Србији и језера Газоводе на северу Косова и Метохије. На крају су их чекали чувени Теслин трансформатор и макета „Београда на води”. Ове две сале нису биле случајно једна поред друге. Наиме, организатори су замислили да управо Тесла, као визионар, представи гостима овај пројекат. За то је био задужен глумац који је за ову прилику „оживео” чувеног српског научника. Младог Растка Вујашковића, свршеног студента Електротехничког факултета, који стажира у Музеју Николе Тесле, затекли смо поред Теслиног трансформатора. Он је, како нам је објаснио, био задужен да високим званицама демонстрира рад једног од највећих изума српског научника.
Први гости почели су да пристижу у здање на Новом Београду два сата пре званичног дела програма. Били су то патријарх Иринеј са неколико владика, председник САНУ Владимир Костић, лидери косовских Срба Милан Ивановић и Оливер Ива новић, неки бивши министри, попут Срђана Вербића, који је у бившој влади био задужен за образовање, и министра културе Ивана Тасовца.
Међу званицима су били и Богољуб и Миланка Карић, лидер СПО-а Вук Драшковић, али и многи представници невладиног сектора, попут Соње Бисерко, Соње Лихт и Јелене Милић. Био је ту и Јошка Броз, који је ћаскао са социјалистом Душаном Бајатовићем. Свима је упало у очи да су тројица бивших председника Милан Милутиновић, Зоран Лилић и Томислав Николић на пријем дошли заједно и међу последњим званицама.
Многи спортисти такође су били Вучићеви гости, а међу њима и кошаркаш америчког Детроита Никола Јокић, Саво Милошевић, прослављени српски кошаркаш Божидар Маљковић...
Ни свет естраде није изостао са догађаја. Тако су међу званицима, између осталих, били Жељко Јоксимовић и Харис Џиновић, са којима су многи гости желели да се сликају. Била је то прилика за многе сусрете и незваничне разговоре, уз које је ишло и обавезно фотографисање, па су, рецимо, овај догађај заједничком фотографијом овековечили редитељ и глумац Радош Бајић и шеф кабинета Александра Вучића Никола Селаковић. Новинари су приметили и да је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић међу првима отишла са пријема, одмах после интонирања химне Србије и обраћања председника Вучића, док су још деца изводила песму „Ово је Србија”. Она, као и остали високи гости, била је пре почетка званичног дела програма смештена у Титовом салону. Посебну атмосферу скупу дали су ученици школе за музичке таленте из Ћуприје. Они су пре званичног дела програма одржали прави мали концерт, свирајући дела Волфганга Амадеуса Моцарта и Светислава Божића. Најбољи српски винари имали су прили ку да се представе гостима из земље и света. Они су у приземљу Палате „Србија” гостима нудили да пробају њихова вина, а и сам председник Вучић је на крају при јема обишао њихове штандове.
Први пут од када је палата изграђена, синоћ је у част овог до гађаја била отворена тераса, са које се пружао фантастичан поглед на Београд.
Број гостију који су у јед ном моменту могли да изађу на њу био је ограничен на стотинак јер, како су нам објаснили из протокола, тераса због старости не би била безбедна за већи бројљуди. Тако су званице понекад морале да чекају у реду не би ли добиле прилику за јединствени поглед. Иако су расхладни уређаји у палати радили беспрекорно, велики број званица одлучио је да пријем ипак проведе на отвореном, у башти, где су били постављени шатори са освежавајућим пићима које су нудили „Књаз Милош”, „Врњци”, пивара „Челарево”, чији су представници точили своје чувено „лав” пиво. По броју представника седме силе тешко да се иједан скуп може поредити са овим. Били су ту извештачи највећих и најзначајнијих медија из земље, региона и света. Иако су новинари страховали да ће, као што се то до сада дешавало на свим важнијим скуповима, бити затворени у прес-соби, овог пута то није био случај. Тако је више од пет стотина извештача имало прилику да завири у сваки кутак палате и пре гостију.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.